Instytucje, które posiadały chronić Europę, mogą przyczynić się do jej rozpadu

  • Dom
  • Finanse
  • Instytucje, które posiadały chronić Europę, mogą przyczynić się do jej rozpadu
Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk Saxo Banku.

Funt najsłabszy od ponad trzydzieści lat, kilkunastoprocentowe spadki w wszystkich najważniejszych giełdach Europy, klincz polityczny, rozwój ekstremizmów, niechęć do dalekiej integracji i na dokładkę 2 biliony dol., które po referendum zniknęły z rynków jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To wyłącznie niektóre z konsekwencji powiedzenia przez Wielką Brytanię "nie" dla Wspólnoty Europejskiej. Jednak to jedynie początek autentycznych problemów.

Brexit jak na przykład przypowieść o ślepcach jak i również słoniu

W jednej z minionych not Johna J. Hardy'ego, dyrektora ds. strategii zbytów walutowych w Saxo Instytucji finansowej, czytamy, że znakomita większość komentarzy w sprawie znaczenia Brexitu przypomina indyjską przypowieść o ślepcach i słoniu:

W przypowieści tej kilku ślepców wyciąga ręce i dotyka rozmaitych części słonia, każdy z nich w zdecydowanie odmienny sposób charakteryzuje charakter istoty, którą wyczuwa, a w istocie wybucha zaciekła kłótnia w odniesieniu do natury dotykanego poprzez nich stworzenia.

Podobnie jest z komentarzami na temat Brexitu: niektórzy z obserwatorów uznają wynik referendum za ksenofobiczną reakcję dzięki politykę imigracyjną i wszystkie zamachy terrorystyczne. Inni wskazują ciężar związany z odgórnymi unijnymi regulacjami i wydatek płatności transferowych do UE.

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Bo według Hardy'ego, prawdziwym problemem jest raczej polityka rządu i banku centralnego oraz niekończące się dążenie do odwiedzenia przeciągania i udawania w czasie każdego kryzysu.

Brexit to złość na nierówności

Chodzi przede wszystkim o politykę luzowania ilościowego i zerowe, lub wręcz ujemne nogi procentowe, co jeszcze "dziesięć lat temu byłoby nie do pomyślenia".

I najważniejsza kwestia: "Miarowy marsz w kierunku luzowania ilościowego oraz polityki ujemnych/zerowych stóp procentowych stanowił istne dobrodziejstwo dla i tak obecnie potężnych elit, ponieważ rynki aktywów generowały znaczne profity dla tych z dobrym kredytem, gdy koszt pieniądza stał się zerowy. "

Swoje trzy grosze dołożyła także globalizacja, która wywołała zmniejszenie udziału klasy działającej we wspomnianych zyskach, a "wyjątkowo błędnie wyceniany pieniądz spowodował, że sektor firm zahamował ze względu na mało produktywne firmy i zachowania, np. zaciąganie pożyczek przez bardzo rentowne firmy po niemal zerowych wydatkach, aby odkupić własne akcje i wzbogacić akcjonariuszy. "

Mamy więc klasyczne powstawanie nierówności społecznych. Biedniejsi nie mają takiego udziału, który powinni mieć we pieknym korzystaniu z dobrobytu.

Brexit to gniew ludu

Głos Brytyjczyków w referendum był więc niejako wyrazem buntu, złości przeciwko całemu układowi sił. Hardy podkreśla, hdy chodziło przede wszystkim, by powiedzieć "NIE" nie tylko premierowi Cameronowi czy UE, ale również całemu obowiązującemu paradygmatowi:

Jedną z wartych odnotowania kwestii odnośnie Brexitu była porażka podejścia bazującego na status quo – odrzucenie wyjątkowo mocnej tendencji do preferowania tego, co znane, bez aspektu na to, jak bardzo jest ono niekorzystne, wydatkiem tego, co nieznane.

Przed referendum nie istniała jakakolwiek spójna wizja owego, jak wyglądać będzie Zjednoczone Królestwo po Brexicie jak i również wyraźnie widać, że w efekcie Zjednoczone Królestwo najprawdopodobniej utraci Szkocję, a stanowić może więcej.

Co więcej, jak zauważa analityk, ten sprzeciw wobec obowiązującemu układowi widać również przy amerykańskiej polityce i powiększającej się popularności Donalda Trumpa. Hardy pisze, że:

Brexit to dla ludzi wszelkich nauka, że nie powinno się ufać sondażom do czasu wyborów. Zmotywowani rewolucjoniści najwyraźniej będą bardziej skłonni oddać swój głos, niż ci, jakie możliwości zaprzestali walki.

W 2017 r. odbędą się wybory we Francji – czy będzie to kolejna rewolucja francuska? Na rynkach walutowych chaos najprawdopodobniej się utrzyma – sygnały rozsyłane przez bank centralny nie są już takie same, jak zwykle i wszyscy staramy się zrozumieć, co może się wydarzyć.

Tak więc, w istocie Brexit to rozgrzewka przed światową rewolucją walczącą z obecnym stanem rzeczy na rynkach i w polityce.

To, co nas czeka, jest wielką niewiadomą. Jednakże to, co już znamy, to, że zaraz zbyt drzwiami czeka rozwścieczony lud, który może zmieść status quo utrzymywany w Europie od dziesięcioleci.

Francja, Hiszpania, Grecja, Włochy, być może już niedługo Austria oraz Holandia - we wszystkich tych krajach prędko rośnie ruch eurosceptyków, ludzi biedniejszych, których obecna polityka męczy i denerwuje. Nasza Europa za rok lub dwa może już kompletnie nie przypominać tej, jaką znamy teraz.

Tagi: Brexit Polska EBC Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..