Rolnictwo w UE może zwiędnąć. Rolnicy są coraz starsi, a młodzi uciekają wraz z wsi

  • Dom
  • Finanse
  • Rolnictwo w UE może zwiędnąć. Rolnicy są coraz starsi, a młodzi uciekają wraz z wsi
Coraz mniej gospodarstw rolnych przy UE

Gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej ubywa przy zastraszającym tempie. Jest pierwotnego o 4 mln w mniejszym stopniu niż 10 lat nim. Ze wsi znikają również młodzi rolnicy, a starszym tylko przybywa lat.

Z raportu na rzecz wsparcia młodych rolników po UE wynika, że od 2005 roku do 2013 r. liczba gospodarstw rolnych w krajach unijnych spadła z 14, 5 mln do 10, 7 mln.

- Oznacza to, że w ciągu prawie dekady straciliśmy 4 mln gospodarstw rolnych. W przeciągu miesiąca ubywa 30 tys. gospodarstw, czyli ponad 1 tys. dziennie - powiedział podczas prezentacji raportu Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Rolnicy po UE coraz bardziej się starzeją

80 proc. rolników po krajach Ue to osoby powyżej 45. roku egzystencji. Najgorzej wygląda wówczas w Portugalii, gdzie 50 proc. rolników ma więcej niż 65 lat. W mniemaniu Wojciechowskiego to oznacza, hdy w tym kraju nie istnieje już perspektyw na to, by uratować ten rynek gospodarki.

W Naszym narodzie struktura pokoleniowa wygląda trochę lepiej. Tylko w naszym kraju i w Austrii jest najwyższy odsetek młodych rolników (12 proc. ). Także mniej jest obok nas niż w dużej liczby unijnych krajach rolników, którzy ukończyli 65 lat.

Zdaniem Wojciechowskiego, sytuacja demograficzna w unijnym rolnictwie wydaje się być tragiczna. Jeżeli starzenie się rolników będzie tak nieoczekiwanie postępować, rolnictwo w Europie zaniknie.

- Który mówi, że nie jest potrzebna wspólna polityka rolna lub że trzeba ją znacząco zredukować, ten twierdzi de facto: "likwidujemy rolnictwo w Europie i pozostaniemy żywić się produktami z importu" - stwierdził Wojciechowski.

Młodzi rolnicy dostają pomoc z UE, lecz nie taką, jakiej potrzebują

Europejski Trybunał Obrachunkowy oczekuje, hdy przyszła wspólna polityka rolna będzie miała znacznie dobrze wytyczone cele niż obecna. Trzeba m. in. podjąć decyzję, którzy rolnicy powinni dostawać od Unii największe pomoc.

-Czy jest potrzeba dofinansowania młodych rolników gospodarujących na dużych areałach? Taki rolnik prawdopodobnie poradzi samemu bez pomocy unijnych pieniędzy. Bądź nie lepiej w większym stopniu pomagać tym, jacy chcą rozpocząć działalność w małym gospodarstwie? - zastanawiał się Wojciechowski.

Dodał, że potrzeby młodych rolników nie były dotąd odpowiednio analizowane, a więc podawana pomoc tylko częściowo zaspakajała ich potrzeby. Jego zdaniem, kryteria oceny wydatków są niejasne i chaotyczne. Potrzebna jest zmiana w tym zakresie, żeby zachęcić młodych ludzi do pozostania na roli.

Na wsparcie dla młodocianych rolników w latach 2007-2013 wydano ponad 10 mld euro. Tymczasem liczba młodych rolników (do 44 lat) zmniejszyła się wraz z 3, 3 mln do odwiedzenia 2, 3 mln.

ETO poinformowało, że przeprowadzono wśród młodych rolników ankietę dotyczącą ich najistotniejszych wymagań. 60 proc. z nich wskazało, że są to uproszczenia w zakupie ziemi, dużo dalej znalazły się natomiast dostęp do kredytów czy doradztwa.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
co z fabryką Opla przy Gliwicach po przejęciu spółki przez Peugeota

Co z fabryką Opla przy Gliwicach po przejęciu spółki przez Peugeota

Utrzymanie zatrudnienia i przestrzeganie obowiązujących porozumień - to najważniejsze oczekiwania Solidarności z gliwickiej fabryki Opla po przejęciu marki przez francuski koncern PSA. Związkowcy liczą także na realizację planów produkcyjno-magazynowych i rozwojowych.…...

Czytać..
co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

Co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

W ciągu następnych czterech lat koszt wprowadzenia przemian w emeryturach proponowanych za pośrednictwem prezydenta to 40 mld zł - czytamy po projekcie prezydenckiej ustawy, do którego dotarły "Fakty" TVN.…...

Czytać..
cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej  Ze świata

Cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w środę nadzieję, że zawarte pomimo trudności porozumienie na szczeblu technicznym z międzynarodowymi kredytodawcami zakończy okres niepewności gospodarczej w kraju. - Pomimo przeszkód, które co poniektórzy…...

Czytać..

Chojna-Duch o Belce: podczas konwersacji objawił się całkiem inny człowiek Informacje

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe posługi będą bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z najważniejszych…...

Czytać..

Chińczycy i Arabowie uratują krajowe jabłka? Polska szuka nowych rynków zbytu Informacje

Sadownicy domagają się zmian w sankcjach. Chcą eksportować do Rosji Rosyjskie embargo szkodzi sadownikom. Zapowiadają protesty Embargo naszej firmie nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie Jak nie…...

Czytać..