Ile kosztuje wyprodukowanie t-shirta? Po Bangladeszu tyle, co nic

 • Dom
 • Finanse
 • Ile kosztuje wyprodukowanie t-shirta? Po Bangladeszu tyle, co nic
Ile kosztuje T-shirt? Gdzie szyje ubrania LPP?

Nasze t-shirty, spodnie, marynarki, sukienki, torebki i buciki produkuje około 25 mln ludzi na świecie. Rynek jest wart 3 biliony dolarów. Lwia część konfekcji i dodatków produkowana jest przez tanią siłę roboczą.

Kilka lat wstecz przegrałem zakład z kierownikiem w jednym ze sklepików odzieżowych.

- Masz pojęcie, ile naszą firmę kosztuje wyprodukowanie zwykłego białego t-shirta, za który klient płaci 19, 90 zł?

- 5 złotych - strzeliłem i pomyliłem się. Jak mi powiedział, dziesięć razy.

Koszty produkcji odzieży są tak niskie, że sieciówkom opłaca się wyprzedawać gryzie nawet z 50-70 proc. rabatem.

Tania wytwarzanie ubrań

Sekret tkwi z jednej strony faktycznie skali, spośród drugiej - w optymalizacji kosztów pracy. Nikogo nie dziwią metki znanych marek z napisem „Made in” China, Bangladesh, Turkey. Świat zwrócił na nie uwagę w 2013 roku po zawaleniu się budynku Ranka Plaza w Dhace przy Bangladeszu, gdy wśród gruzów i ciał znaleziono metki zachodnich firm, także spośród Polski - firmy LPP i jej marki młodzieżowej Cropp.

Foto: rijans, Flickr, Wikimedia Commons / CC-BY-SA 2. 0. Zawalony budynek Rana Plaza po Dhace. W wyniku katastrofy budowlanej 24 kwietnia 2013 r. zginęło 1127 osób, a blisko 2, 5 tys. zostało kontuzjowanych

Niedługo na tej tragedii do Bangladeszu pojechał Marek Rabij, reporter Newsweeka, by przyjrzeć się kulisom przemysłu odzieżowego. Przy swojej książce "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" pisze:

Sklepy na całym globie każdego dnia sprzedają mniej więcej 5, 5 mln T-shirtów. Rocznie - jakieś dwa miliardy sztuk, od masówki zalegającej w wielkich koszach w halach dyskontów i hipermarketów po rzadkie i kolekcjonerskie egzemplarze zdobione grafikami znanych artystów. Uwielbiają je Indianie w Amazonii jak i również wielkomiejscy hipsterzy, biedacy spośród brazylijskich faweli i miliarderzy z Doliny Krzemowej, żołnierze i pacyfiści, wierzący i ateiści.

Globalizacja po czystej formie kawałka bawełnianej tkaniny, z prostopadle doszytymi rękawami i niemal obowiązkową grafiką lub napisem. Obok około dwudziestoprocentowym udziale Bangladeszu w światowym rynku odzieżowym, jakieś czterysta milionów T-shirtów musi pochodzić z Dhaki i jej okolic.

Foto: Wydawnictwo W. A. B. / materiały prasowe 'Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" Marek Rabij, Firma wydawnicza W. A. B., Warszawa 2016

Wielkie koncerny mają w Bangladeszu swoich przedstawicieli. Takim agentem, pilnującym od A do Z zleceń zagranicznych klientów, jest Ahmed. W książce Rabija zwraca uwagę:

W czasach, kiedy ubrania zamawiało się jeszcze u krawców, nabywcy potrafili odróżnić kaszmir od momentu zwykłej wełny. Dziś nie tylko nie potrafią, lecz poniekąd o to nie pytają. Ciuch jest warte tak wiele, ile metka, którą do niego doszyto.

Rabij pisze, że klienci - nazywani przez niego zelotami świata mody - będą gotowi zapłacić za szmata lub dodatek z najnowszej kolekcji pełną cenę, sięgającą nawet 1-2 tys. wydatków produkcji. Nie obwinia tylko przemysłu odzieżowego - tej zdaniem klienci w gruncie rzeczy chcą tego samego, co duże marki:

Gdybyśmy tylko mogli dobrać się do tych ubrań w wartości kosztów ich produkcji, Ranka Plaza mogłaby się walić co tydzień, a Tazreen Fashion [fabryka w Dhace, która spłonęła przy 2012 r. - przyp. red. ] płonąć każdego wieczoru.

Foto: Getty Images / Stringer / Getty Images Przy 2014 roku w Dhace nakręcono film pt. "Rana Plaza". Władze w Bangladeszu zakazały jego wyświetlania

Gdzie szyje LPP?

Business Insider Polska zapytał firmę LPP, gdzie dziś - 3 lata od tragedii w Dhace - szyje okrycia swoich marek i przy jakich warunkach się wówczas odbywa. Marta Chlewicka, rzeczniczka LPP, w oświadczeniu napisała m. in.:

Schemat biznesowy LPP zakłada, hdy istotną część produkcji własnych kolekcji zlecamy fabrykom odzieżowym zlokalizowanym w Azji (np. Chiny, Bangladesz, Kambodża, Pakistan), ale korzystamy też spośród usług dostawców z Turcji, Polski i innych państwa europejskich.

Rzeczniczka dodaje przy tym, że spółka systematycznie weryfikuje standardy, których przestrzegania wymaga od wytwórców, w niniejszym poprawy warunków robocie i bezpieczeństwa w fabrykach. W 2014 roku w LPP powstał dział audytów, a rok później też dział komunikacji korporacyjnej jak i również zrównoważonego rozwoju:

Od ponad roku działa też placówka przedstawicielska LPP po Bangladeszu, gdzie dotychczas koncentrowały się nasze działania powiązane z kontrolą warunków wytwórczości kolekcji naszych marek.

Każdy nowy dostawca realizować musi następujące kryteria: uzyskać pozytywny wynik audytu LPP i audytu jednej spośród renomowanych firm zewnętrznych specjalizujących się w tego rodzaju kontrolach, a także zadeklarować chęć do poddania się audytowi ACCORD (Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh), jeśli w manufakturze nie została dotychczas dokonana kontrola.

Rynek tekstylny w liczbach

W ciągu prawie 25 lat zatrudnienie po sektorze produkcji odzieży wzrosło o 50 proc. Cena tej gałęzi gospodarki odpowiada za 2 proc. świeckiego PKB.

Foto: Mariusz Olszewski / Business Insider Polska Przemysł odzieżowy dzięki świecie Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

Idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

To już drugi taki wyrok po historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po latach walki odbiorca Idea Premium SFIO zszedł z pola bitwy spośród tarczą. Sąd Okręgowy po Krakowie orzekł, że IDM S. A. nienależycie…...

Czytać..
huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei potrzebuje odsłonić swoje sekrety poprzednio polskim rządem. Chińska przedsiębiorstwo podkreśla, że wykluczenie do niej z przetargu na budowę sieci 5G będzie wyłącznie polityczną decyzją, bo pod względem technologii…...

Czytać..
holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu Ze świata

Holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..

Hiszpania o punkt od stopnia «śmieciowego» Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej zbyt Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie wydaje się być gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną Tech

Hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną Tech

Poczta elektroniczna jest najpopularniejszym pośród hakerów celem ataków w firmy i organizacje, za sprawą którego mogą oni dystrybuować szkodliwe oprogramowanie i wyłudzać dane użytkowników - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Proofpoint.…...

Czytać..
gUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury Pieniądze

GUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury Pieniądze

3, 6 proc. a mianowicie o tyle wzrosło przeciętne wynagrodzenie w październiku przy porównaniu do ubiegłego roku. Pracownicy sektora przedsiębiorstw zarabiali w minionym miesiącu przeciętnie 4259, 37 zł. W październiku wzrosła również…...

Czytać..