Zaczyna się rajd banków centralnych. Jeden z nich szczególnie przykuwa uwagę rynków

  • Dom
  • Finanse
  • Zaczyna się rajd banków centralnych. Jeden z nich szczególnie przykuwa uwagę rynków
Bank Japonii, Anglii i Fed - co przedstawią w tym tygodniu

Kluczowe gwoli zachowania rynków finansowych pozostaną w najbliższych dniach decyzje władz monetarnych w Japonii (wtorek nad ranem), Wlk. Brytanii (czwartek) i Rezerwy Federalnej (środa), z czego uwaga inwestorów najmocniej zwrócona będzie na działania trzech pierwszych instytucji.

Zacznijmy od tego pierwszego, bowiem to on przykuwa teraz największą uwagę rynków. Spekulacje wokół możliwych zmian (czy też jedynie podania u dołu dyskusję propozycji zmian) w ultraluźnej polityce monetarnej w Japonii skłoniły tamtejszy pula centralny do dwukrotnego wkroczenia na rynek w przeszłym tygodniu (nieograniczony skup papierów), po tym, jak rentowność 10-letnich obligacji rządowych wzrosła w okolice 0, 10 proc. Od 2016 r. przeprowadzono jedynie sześć interwencji pod postacią skupu.

Bank Japonii, Anglii i Fed - co przedstawią po tym tygodniu

Z doniesień drukowanych (Reuters) wynika, że BoJ może rozpocząć dyskusję ponad zmianą zasad programu inspekcji krzywej, by umożliwić "bardziej naturalny" wzrost dochodowości w jej długim końcu. Obecnie BoJ prowadzi politykę kontroli krzywej rentowności (YCC), w ramach której utrzymuje dochodowości 10-letnich obligacji w okolicach zera.

Zmiany mogą również dotknąć technicznych parametrów skupu obligacji i ETF-ów.

Modyfikacja niestandardowych narzędzi ma uczynić je więcej "zrównoważonymi" z uwagi dzięki mocno prawdopodobne wydłużenie się okresu dochodzenia inflacji aż do celu.

Wśród możliwych rozwiązań wymienia się "zezwolenie" BoJ na większą amplitudę wahań dochodowości wokół zamiarze dla 10-latek, czy też zmianę forward guidance dla skali skupu aktywów z rynku (obecnie "ok. 80 bln jenów rocznie").

Zmiany zasad skupu obligacji przez BoJ oraz idąca za tym możliwość powiększenia atrakcyjności japońskich aktywów potrafią szybko przełożyć się na fluktuacje popytu na kredyt innych rynków rozwiniętych - oceniają zgodnie analitycy.

"We wtorek odbędzie się posiedzenie Banku Japonii – towarzyszyć będzie mu ogromniejsza niż zazwyczaj uwaga inwestorów. Przed posiedzeniem agencje informacyjne opublikowały anonimowe komentarze sugerujące możliwość:

  1. podniesienia celu dla dochodowości 10 letnich obligacji z 0 proc. do 0, 1-wszą proc.,
  2. obniżenia zamysle inflacyjnego banku,
  3. modyfikacji programu skupu aktywów QQE.

Pierwsze dwie spośród wymienionych zmian będą mieć negatywny wpływ na rynki długu, komentarze mówiące na temat zmianach w programie luzowania ilościowego nie dają jednoznacznego obrazu dla oceny" a mianowicie piszą ekonomiści ING Agencji bankowej Śląskiego.

Japońscy udziałowcy posiadają w swoich portfelach obligacje USA o wartości ok. 1 bln USD, a wśród 12 najważniejszych wierzycieli Japonii są metrów. in. Francja, Włochy, lub Hiszpania.

W poniedziałek rano sprzedaż detaliczna w Japonii w czerwcu wzrosła o 1, 5 proc. mdm, podczas gdy przedtem spadła o 1, szóstej proc. - poinformowało przy komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Gospodarki i Przemysłu.

BANK ANGLII: PODWYŻKA STÓP PROC. VS PERSPEKTYWA TWARDEGO BREXITU

Fundujący rynkom komunikacyjny roller-coaster Pula Anglii stanie w czwartek przed trudną decyzją: kolejny raz odwlec podwyżkę stóp, czy też wstrzymać się z ruchem w obliczu rosnących szans na "twardy Brexit".

Sygnały wysyłane wraz z BoE w ostatnich tygodniach wspierają scenariusz podwyżki stóp proc. o 25 pb. do 0, 75 proc., zgodnie z forward guidance mówiącym o "kilku podwyżkach na przestrzeni kolejnych paru lat".

"Od czerwcowego posiedzenia BoE seria danych empirycznych - rewizja w górę PKB za I kw. do 0, 2 proc. kdk z 0, jednej proc., mocne odczyty makro za II kw., po tym nowy miesięczny szacunek PKB - prawdopodobnie przyczyniły się do spadku trwogi o bardziej trwałe spowolnienie wzrostu w I kw. Podwyżka stóp proc. na najbliższym posiedzeniu wydaje się nieunikniona, mając na uwadze podzielanie tej oceny przez większość bankierów z BoE" - ocenili w komentarzu ekonomiści Lloyds.

Zamiary BoE skomplikować mogą jednak wydarzenia wokół Brexitu, które posiadały miejsce już w okresie ciszy komunikacyjnej banku.

Unia Europejska odrzuciła w ub. tygodniu ostatnie brytyjskie sugestie przyszłych relacji UK wraz z Wspólnotą, co zwiększyło możliwości na tzw. "twardy Brexit", czyli wyjście UK spośród UE bez podpisania umowy regulującej przyszłe relacje obu podmiotów. Do końca negocjacji pozostało jedynie 12 tygodni - UE chce, żeby porozumienie zostało podpisane pod koniec października, by dać czas parlamentom na ratyfikowanie umowy.

Odrzucony przez UE brytyjski plan zakładał pobieranie w imieniu UE ceł (i przekazywanie ich następnie do kasy w Brukseli) za towary, którego definitywnym odbiorcą byłby konsument brytyjski.

Miała to być odpowiedź na żądania Społeczności, dla której nie ulega negocjacji kwestia pozostawienia "miękkiej" granicy (opartej o swobody UE) między Irlandią, an Irlandią Północną.

"BoE na 100 proc. ustanawia, że proces Brexitu przeminie bezproblemowo. (…) Nawet jeżeli BoE widzi jedynie 10-proc. szans na brak porozumienia UE-UK, to podwyższenie stóp procentowych teraz (…) nie zaakceptować byłoby właściwą decyzją. (…) Po co ryzykować, jeżeli nie ma palącej potrzeby podwyżki? Dynamika inflacji obniża się szybciej, niż oczekuje BoE, wzrost płac wyhamował, bezrobocie przestało spadać, a rozwój PKB jest najniższy od momentu 6 lat" - ocenili w raporcie analitycy Bank of America Merill Lynch.

"Jastrzębia stabilizacja" stóp proc. na czerwcowym posiedzeniu (nieoczekiwany wynik głosowania o braku zmian stóp proc. stosunkiem głosów 6 do 3) poprzedzona została zaskakującą zmianą komunikacji BoE po maju. M. Carney, prezes BoE, na kilkanaście dób przed majowym posiedzeniem "odwołał" zapowiadaną na długo wcześniej podwyżkę już w tamtym miesiącu.

BoE opublikuje w czwartek pierwszy w historii szacunek neutralnej stopy procentowej.

FED NA AUTOPILOCIE, PAYROLLS I ISM Przy CENTRUM UWAGI RYNKÓW USA

Rynek spodziewa się, że sierpniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie przyniesie zaskoczeń. Plany Fed oraz ocenę sytuacji gospodarczej w USA precyzyjnie wyłożył dwa tygodnie wstecz prezes instytucji Jerome Powell, w trakcie wystąpień zanim komisjami obu Izb Kongresu USA.

Stopniowe podwyżki stóp procentowych są "na razie" optymalnym rozwiązaniem gwoli amerykańskiej gospodarki, która rozwija się w solidnym rytmie - ocenił Powell.

"Naszym zdaniem główne przesłanie Fed zostanie utrzymane: w obliczu znaczącej stymulacji (fiskalnej - PAP), poprawy sytuacji na rynku pracy i miarowo umacniającej się inflacji, dalsze stopniowe podwyżki stóp proc. pozostają najbardziej wykonalnym scenariuszem" - ocenili poprzednio posiedzeniem analitycy Barclays.

Bankierzy z Rezerwy potrafią debatować nad kolejnymi zmianami oceny restrykcyjności polityki monetarnej i poziomem stopy neutralnej, w związku z coraz bardziej zaawansowaną fazą cyklu koniunkturalnego.

W czerwcu z komunikatu Fed wypadło sformułowanie w brzmieniu: "stopa fed funds prawdopodobnie zostanie przez jakiś czas poniżej szczytów oczekiwanych w długim terminie".

Utrzymano natomiast ocenę nastawienia polityki monetarnej, która to wówczas była nadal opisywana jako "akomodacyjna".

Podwyżka stóp procentowych w USA

W czerwcu Fed po raz drugi w 2018 r. (siódmy raz w cyklu) podwyższył główną stopę procentową - o 25pb. aż do 1, 75-2, 0 proc. Jednocześnie Rezerwa podniosła prognozowaną liczbę podwyżek stóp procentowych w całym 2018 r. do czterech z trzech.

Dzień przed środową decyzją bankierzy zapoznają się z najnowszymi odczytami preferowanej przez Fed miary inflacji - z deflatorem spożycia prywatnego (PCE) za czerwiec. Rynek oczekuje dalszego wzrostu zasadniczego PCE - aż do 2, 4 proc. rdr i stabilizacji bazowego PCE na poziomie 2, 0 proc. rdr.

Powell ocenił w lipcu jak "bardzo pozytywny" fakt, że bazowy PCE wzrósł po maju do 2, 0 proc. rdr (cel inflacyjny Fed) po raz główny od 2012 r.

Z pozostałych danych makro, tradycyjnie w pierwszy piątek miesiąca opublikowany zostanie referat z rynku pracy USA. Rynek spodziewa się kolejnego solidnego odczytu liczby świeżych etatów utworzonych poza rolnictwem (190 tys. ) jak i również stabilizacji dynamiki płac po okolicach 2, 7 proc. rdr/0, 3 proc. mdm.

Również w piątek podany zostanie indeks ISM, odzwierciedlający aktywność w odcinku przemysłowym USA.

We wtorek z kolei napłyną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Konsumpcja prywatna była głównym motorem napędowym gospodarki USA w II kw. (wzrost o cztery, 0 proc. kdk, jednej pkt. proc. powyżej oczekiwań).

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
balcerowicz: jeśli się nie sprężymy, to

Balcerowicz: jeśli się nie sprężymy, to

Orłowski: wydaje się być ryzyko dla całego świata, które nazywa się Chiny Bielecki: w Polsce dysponujemy za dużo związków zawodowych Ogromna szansa rozwoju firm. "Mają rekordową płynność" Twórcy Wiedźmina…...

Czytać..
autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad miliard złotych

Autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad miliard złotych

Resort infrastruktury dostał od Autostrady Wielkopolskiej potwierdzenie wpłaty 1, 38 miliarda złotych - poinformował rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś. To pokłosie decyzji Komisji Europejskiej, która w ubiegłym roku nakazała spółce zwrot państwu kasy…...

Czytać..

Austria podpisała umowę z Gazpromem. Na budowę South Streamu Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem Turecki Potok zostanie przedłużony Pieniądze dla rosyjskiego olbrzyma przejmą komornicy. Jest postanowienie…...

Czytać..