Zaczyna się rajd banków centralnych. Jeden z nich szczególnie przykuwa uwagę rynków

  • Dom
  • Finanse
  • Zaczyna się rajd banków centralnych. Jeden z nich szczególnie przykuwa uwagę rynków
Bank Japonii, Anglii i Fed - co przedstawią w tym tygodniu

Kluczowe gwoli zachowania rynków finansowych pozostaną w najbliższych dniach decyzje władz monetarnych w Japonii (wtorek nad ranem), Wlk. Brytanii (czwartek) i Rezerwy Federalnej (środa), z czego uwaga inwestorów najmocniej zwrócona będzie na działania trzech pierwszych instytucji.

Zacznijmy od tego pierwszego, bowiem to on przykuwa teraz największą uwagę rynków. Spekulacje wokół możliwych zmian (czy też jedynie podania u dołu dyskusję propozycji zmian) w ultraluźnej polityce monetarnej w Japonii skłoniły tamtejszy pula centralny do dwukrotnego wkroczenia na rynek w przeszłym tygodniu (nieograniczony skup papierów), po tym, jak rentowność 10-letnich obligacji rządowych wzrosła w okolice 0, 10 proc. Od 2016 r. przeprowadzono jedynie sześć interwencji pod postacią skupu.

Bank Japonii, Anglii i Fed - co przedstawią po tym tygodniu

Z doniesień drukowanych (Reuters) wynika, że BoJ może rozpocząć dyskusję ponad zmianą zasad programu inspekcji krzywej, by umożliwić "bardziej naturalny" wzrost dochodowości w jej długim końcu. Obecnie BoJ prowadzi politykę kontroli krzywej rentowności (YCC), w ramach której utrzymuje dochodowości 10-letnich obligacji w okolicach zera.

Zmiany mogą również dotknąć technicznych parametrów skupu obligacji i ETF-ów.

Modyfikacja niestandardowych narzędzi ma uczynić je więcej "zrównoważonymi" z uwagi dzięki mocno prawdopodobne wydłużenie się okresu dochodzenia inflacji aż do celu.

Wśród możliwych rozwiązań wymienia się "zezwolenie" BoJ na większą amplitudę wahań dochodowości wokół zamiarze dla 10-latek, czy też zmianę forward guidance dla skali skupu aktywów z rynku (obecnie "ok. 80 bln jenów rocznie").

Zmiany zasad skupu obligacji przez BoJ oraz idąca za tym możliwość powiększenia atrakcyjności japońskich aktywów potrafią szybko przełożyć się na fluktuacje popytu na kredyt innych rynków rozwiniętych - oceniają zgodnie analitycy.

"We wtorek odbędzie się posiedzenie Banku Japonii – towarzyszyć będzie mu ogromniejsza niż zazwyczaj uwaga inwestorów. Przed posiedzeniem agencje informacyjne opublikowały anonimowe komentarze sugerujące możliwość:

  1. podniesienia celu dla dochodowości 10 letnich obligacji z 0 proc. do 0, 1-wszą proc.,
  2. obniżenia zamysle inflacyjnego banku,
  3. modyfikacji programu skupu aktywów QQE.

Pierwsze dwie spośród wymienionych zmian będą mieć negatywny wpływ na rynki długu, komentarze mówiące na temat zmianach w programie luzowania ilościowego nie dają jednoznacznego obrazu dla oceny" a mianowicie piszą ekonomiści ING Agencji bankowej Śląskiego.

Japońscy udziałowcy posiadają w swoich portfelach obligacje USA o wartości ok. 1 bln USD, a wśród 12 najważniejszych wierzycieli Japonii są metrów. in. Francja, Włochy, lub Hiszpania.

W poniedziałek rano sprzedaż detaliczna w Japonii w czerwcu wzrosła o 1, 5 proc. mdm, podczas gdy przedtem spadła o 1, szóstej proc. - poinformowało przy komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Gospodarki i Przemysłu.

BANK ANGLII: PODWYŻKA STÓP PROC. VS PERSPEKTYWA TWARDEGO BREXITU

Fundujący rynkom komunikacyjny roller-coaster Pula Anglii stanie w czwartek przed trudną decyzją: kolejny raz odwlec podwyżkę stóp, czy też wstrzymać się z ruchem w obliczu rosnących szans na "twardy Brexit".

Sygnały wysyłane wraz z BoE w ostatnich tygodniach wspierają scenariusz podwyżki stóp proc. o 25 pb. do 0, 75 proc., zgodnie z forward guidance mówiącym o "kilku podwyżkach na przestrzeni kolejnych paru lat".

"Od czerwcowego posiedzenia BoE seria danych empirycznych - rewizja w górę PKB za I kw. do 0, 2 proc. kdk z 0, jednej proc., mocne odczyty makro za II kw., po tym nowy miesięczny szacunek PKB - prawdopodobnie przyczyniły się do spadku trwogi o bardziej trwałe spowolnienie wzrostu w I kw. Podwyżka stóp proc. na najbliższym posiedzeniu wydaje się nieunikniona, mając na uwadze podzielanie tej oceny przez większość bankierów z BoE" - ocenili w komentarzu ekonomiści Lloyds.

Zamiary BoE skomplikować mogą jednak wydarzenia wokół Brexitu, które posiadały miejsce już w okresie ciszy komunikacyjnej banku.

Unia Europejska odrzuciła w ub. tygodniu ostatnie brytyjskie sugestie przyszłych relacji UK wraz z Wspólnotą, co zwiększyło możliwości na tzw. "twardy Brexit", czyli wyjście UK spośród UE bez podpisania umowy regulującej przyszłe relacje obu podmiotów. Do końca negocjacji pozostało jedynie 12 tygodni - UE chce, żeby porozumienie zostało podpisane pod koniec października, by dać czas parlamentom na ratyfikowanie umowy.

Odrzucony przez UE brytyjski plan zakładał pobieranie w imieniu UE ceł (i przekazywanie ich następnie do kasy w Brukseli) za towary, którego definitywnym odbiorcą byłby konsument brytyjski.

Miała to być odpowiedź na żądania Społeczności, dla której nie ulega negocjacji kwestia pozostawienia "miękkiej" granicy (opartej o swobody UE) między Irlandią, an Irlandią Północną.

"BoE na 100 proc. ustanawia, że proces Brexitu przeminie bezproblemowo. (…) Nawet jeżeli BoE widzi jedynie 10-proc. szans na brak porozumienia UE-UK, to podwyższenie stóp procentowych teraz (…) nie zaakceptować byłoby właściwą decyzją. (…) Po co ryzykować, jeżeli nie ma palącej potrzeby podwyżki? Dynamika inflacji obniża się szybciej, niż oczekuje BoE, wzrost płac wyhamował, bezrobocie przestało spadać, a rozwój PKB jest najniższy od momentu 6 lat" - ocenili w raporcie analitycy Bank of America Merill Lynch.

"Jastrzębia stabilizacja" stóp proc. na czerwcowym posiedzeniu (nieoczekiwany wynik głosowania o braku zmian stóp proc. stosunkiem głosów 6 do 3) poprzedzona została zaskakującą zmianą komunikacji BoE po maju. M. Carney, prezes BoE, na kilkanaście dób przed majowym posiedzeniem "odwołał" zapowiadaną na długo wcześniej podwyżkę już w tamtym miesiącu.

BoE opublikuje w czwartek pierwszy w historii szacunek neutralnej stopy procentowej.

FED NA AUTOPILOCIE, PAYROLLS I ISM Przy CENTRUM UWAGI RYNKÓW USA

Rynek spodziewa się, że sierpniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie przyniesie zaskoczeń. Plany Fed oraz ocenę sytuacji gospodarczej w USA precyzyjnie wyłożył dwa tygodnie wstecz prezes instytucji Jerome Powell, w trakcie wystąpień zanim komisjami obu Izb Kongresu USA.

Stopniowe podwyżki stóp procentowych są "na razie" optymalnym rozwiązaniem gwoli amerykańskiej gospodarki, która rozwija się w solidnym rytmie - ocenił Powell.

"Naszym zdaniem główne przesłanie Fed zostanie utrzymane: w obliczu znaczącej stymulacji (fiskalnej - PAP), poprawy sytuacji na rynku pracy i miarowo umacniającej się inflacji, dalsze stopniowe podwyżki stóp proc. pozostają najbardziej wykonalnym scenariuszem" - ocenili poprzednio posiedzeniem analitycy Barclays.

Bankierzy z Rezerwy potrafią debatować nad kolejnymi zmianami oceny restrykcyjności polityki monetarnej i poziomem stopy neutralnej, w związku z coraz bardziej zaawansowaną fazą cyklu koniunkturalnego.

W czerwcu z komunikatu Fed wypadło sformułowanie w brzmieniu: "stopa fed funds prawdopodobnie zostanie przez jakiś czas poniżej szczytów oczekiwanych w długim terminie".

Utrzymano natomiast ocenę nastawienia polityki monetarnej, która to wówczas była nadal opisywana jako "akomodacyjna".

Podwyżka stóp procentowych w USA

W czerwcu Fed po raz drugi w 2018 r. (siódmy raz w cyklu) podwyższył główną stopę procentową - o 25pb. aż do 1, 75-2, 0 proc. Jednocześnie Rezerwa podniosła prognozowaną liczbę podwyżek stóp procentowych w całym 2018 r. do czterech z trzech.

Dzień przed środową decyzją bankierzy zapoznają się z najnowszymi odczytami preferowanej przez Fed miary inflacji - z deflatorem spożycia prywatnego (PCE) za czerwiec. Rynek oczekuje dalszego wzrostu zasadniczego PCE - aż do 2, 4 proc. rdr i stabilizacji bazowego PCE na poziomie 2, 0 proc. rdr.

Powell ocenił w lipcu jak "bardzo pozytywny" fakt, że bazowy PCE wzrósł po maju do 2, 0 proc. rdr (cel inflacyjny Fed) po raz główny od 2012 r.

Z pozostałych danych makro, tradycyjnie w pierwszy piątek miesiąca opublikowany zostanie referat z rynku pracy USA. Rynek spodziewa się kolejnego solidnego odczytu liczby świeżych etatów utworzonych poza rolnictwem (190 tys. ) jak i również stabilizacji dynamiki płac po okolicach 2, 7 proc. rdr/0, 3 proc. mdm.

Również w piątek podany zostanie indeks ISM, odzwierciedlający aktywność w odcinku przemysłowym USA.

We wtorek z kolei napłyną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów. Konsumpcja prywatna była głównym motorem napędowym gospodarki USA w II kw. (wzrost o cztery, 0 proc. kdk, jednej pkt. proc. powyżej oczekiwań).

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..