Dolar najsłabszy od wielu miesięcy. Waluta powyżej psychologicznej bariery

  • Dom
  • Finanse
  • Dolar najsłabszy od wielu miesięcy. Waluta powyżej psychologicznej bariery
Dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar kosztuje mniej niż 4 złociste – to najniższy poziom amerykańskiej waluty od dużej liczby miesięcy. Powód? Nieoczywisty. Albowiem piątkowe dane z rynku roboty w USA miały wspierać notowania dolara. Tak się jednak nie stało, ponieważ inwestorzy, choć dostrzegli trwały przyrost zatrudnienia, to jednak mieli apetyt na większą ilość.

Z piątkowych danych empirycznych (3 lutego) wynika, że zatrudnienie za oceanem wzrosło o 227 tys. Jednakże rynek oczekiwał przyrostu w poziomie 180 tys.

- Payrolle prywatne wypadły wyżej na poziomie 237 tys., co oznacza, hdy zatrudnienie w sektorze rządowym spadło o 10 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do odwiedzenia poziomu 4, 8 proc., co pokazuje, że sektor pracy może faktycznie ulegać lekkiemu przegrzaniu - mierzy Jakub Stasik, analityk XTB.

Ale nie wówczas jest najgorsze. Najbardziej niepokoją płace, których miesięczna dynamika wzrostu wyniosła zaledwie 0, 1 proc. Równocześnie obniżono dane za poprzedni miesiąc z 0, 4 proc. m/m do poziomu 0, 2 proc. m/m. Wydaje się być to swoista czerwona lampka? Powód?

- Lepsze tempo wzrostu płac miało prowadzić do wyższej siły nabywczej konsumentów, co musi przekładać się na ogromniejszy popyt, a w rezultacie na wzrost inflacji. Jakie możliwości za tym idzie, lepsze płace byłyby argumentem za szybszymi podwyżkami stóp w USA. Na ten chwilę Fed nie ma aczkolwiek powodów do pośpiechu, jakie możliwości powinno ograniczać siłę amerykańskiej waluty – uważa Jakub Stasik.

Foto: biznes. onet. pl notowania pary walutowej USD/PLN

Damian Rosiński z DM AFS zwraca natomiast uwagę, że negatywną presję na dolarze wywierać może także gołębie komentarze członka Fed Ch. Evansa, który powiedział, że „stopy należy podnosić powoli, żeby wesprzeć wzrost gospodarczy”.

Słowa te padły krótko po odtajnieniu raportu, aczkolwiek niebawem po nim wypowiedział się innych reprezentant Rezerwy Federalnej J. Williams, według którego trzy podwyżki stóp polski to racjonalne przypuszczenie i że widzi podstawy do ich podniesienia obecnie na najbliższym posiedzeniu – dodaje Damian Rosiński.

Prawdopodobieństwo podwyżki na marcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej spadło bezpośrednio po publikacji informacji do najniższego poziomu od 2 miesięcy. Wynosi dziś zaledwie 28 proc. Na majowym 45, 5 proc.

- Dolar nie zaakceptować znalazł wsparcia w dobrych danych z kluczowego areału gospodarki. Spodziewamy się aczkolwiek, że w poniższym, a najdalej w przyszłym tygodniu w ramach ruchu korygującego minioną falę spadków, odrobi frakcja strat do większości odpowiedników z G7, także do euro - prognozuje Damian Rosiński.

Dobrowolność, dziedziczenie, kary za promocję OFE. Jest projekt przemian w systemie emerytalnym Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy…...

Czytać..
do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

Do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

- Polacy istnieją nowocześni i otwarci w nowe rozwiązania płatnicze – mówi w rozmowie spośród Business Insider Polska Michał Jędraszak, CEO Straal. Jak i również dodaje, że za kwestią subskrypcji zaczynamy…...

Czytać..
diesle coraz mniej popularne po Polsce

Diesle coraz mniej popularne po Polsce

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że przy kupnie nowego auta chętniej patrzymy na samochody benzynowe. Jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów, udział diesla spadł do 28 proc. Największy wzrost…...

Czytać..
deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Trwa przyjmowanie papierów o wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł zbyt utratę prawa do bezpłatnego deputatu węglowego. Na wypadku złożyło je ponad 140 tys. osób. To ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych.…...

Czytać..
debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

Debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

To oczywiste, że inżynieria w bardzo szybkim rytmie zmienia usługi finansowe. Business Insider skontaktował się z najtęższymi umysłami technologii finansowej, w tym wiceprezesami ds. technologii w światowych gigantach, wiceprezesami ds. innowacji, założycielami…...

Czytać..
dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo kontrolowane przez Prokuraturę Okręgową w stolicy polski w…...

Czytać..