Nienależyte zarządzanie funduszem inwestycyjnym. Inwestor wygrywa walkę w sądzie

  • Dom
  • Finanse
  • Nienależyte zarządzanie funduszem inwestycyjnym. Inwestor wygrywa walkę w sądzie
Idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

To już drugi taki wyrok po historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po latach walki odbiorca Idea Premium SFIO zszedł z pola bitwy spośród tarczą. Sąd Okręgowy po Krakowie orzekł, że IDM S. A. nienależycie zarządzał portfelem funduszu. I nakazał wypłatę na rzecz inwestora prawie 1, 2 mln zł oraz należnych mu odsetek. Wyrok ten zapoczątkowuje drogę klientom innych TFI, którzy z podobnych motywów ponieśli szkodę.

- Wyrok ten jest dowodem, że można i powinno się dochodzić roszczeń z tytułu strat spowodowanych nienależytym realizowaniem swoich obowiązków przez podmioty w branży kapitałowego na drodze sądowej. Jest wówczas proces trudny i wieloletni, ale wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie pokazuje, iż walczyć warto. Wciąż niewielu inwestorów ma odwagę pójść do sądu. Mamy nadzieję, że się to zmieni - komentuje mec. Łukasz Wielądek z Kancelarii Matczuk Wieczorek i Wspólnicy.

Idea TFI. Historia bez happyendu

W październiku 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) cofnęła Inventum TFI (dziś B. A. C. D., wcześniej Idea TFI ) zezwolenie na zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Było to na wstępie takie wydarzenie w historii krajowego rynku TFI. Nadzorca uznał, że obecność istotnie naruszyło interes własnych klientów, a także nie przestrzegało przepisów prawa i statutów funduszy.

"W sytuacji, gdy fundusze nie wypłacają klientom pieniędzy z tytułu zrealizowanych zleceń odkupienia jednostek uczestnictwa w terminach, do których zobowiązują je regulace prawa oraz postanowienia statutów, a wartość zobowiązań jest znaczna, to wówczas fundusze te nie realizują własnych podstawowych obowiązków i w rażący sposób naruszają biznes uczestników w takim zakresie, że konieczne było cofnięcie zezwolenia Inventum TFI" – czytamy w uzasadnieniu woli KNF z 2014 r..

Historia swój początek ma w 2012 r.. Wówczas okazało się, iż portfele funduszy dłużnych Idea TFI, w tym flagowego Idea Premium SFIO (który w szczytowym momencie proch ponad 2 mld złotych aktywów), są bardzo zaangażowane w obligacje bankrutujących firm budowlanych, choćby takich jak Dolnośląskie Towary Skalne, PBG czy Polimex. Gdy inwestorzy usłyszeli na temat problemach, zaczęli masowo wycofywać pieniądze z funduszy. Nakręciła się spirala umorzeń jednostek uczestnictwa, co zmusiło kierujących portfelami do wyprzedaży dokumentów ze znacznym dyskontem. Fala umorzeń była tak duża, że TFI utraciło płynność, an inwestorzy ponieśli bolesne straty.

TFI nie są bezkarne

Jeden wraz z inwestorów postanowił zawalczyć o swoje pieniądze w trybunale. Sprawa toczyła się poprzez 5, 5 roku zanim sądem pierwszej instancji. Lecz było warto, bo wyrok jest korzystny dla konsumenta Idea Premium SFIO. Zdanie Okręgowy w Krakowie uznał, że IDM S. A. nienależycie wykonywał swoje obowiązki jako zarządzający portfelem inwestycyjnym funduszu. I nakazał wypłatę dla inwestora niemal 1, 2 mln zł oraz należnych mu odsetek.

Zachętą do bitwy dla inwestora był sąd Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie DWS Płynnej Lokaty z 2015 roku kalendarzowego. Proces wytoczony przez Zakład pracy Eksploatacji Rurociągów Naftowych Braterstwo przeciwko DWS TFI (przejętemu w 2010 r. poprzez Investors TFI), zakończył się wygraną inwestora. I był to pierwszy przypadek, podczas gdy do odpowiedzialności zostało pociągnięte TFI.

Sąd Apelacyjny w Warszawie (po uchyleniu przez Sąd Najwyższy jego pierwszego wyroku) ponownie zajął się sprawą i zasądził na korzyść PERN wypłatę 1, 3 mln złotych odszkodowania. W tym wypadku podstawą do dochodzenia roszczeń również była kwestia nienależytego zarządzania funduszem.

Był to pierwszy przypadek po historii polskiego wymiaru sprawiedliwości, gdzie prawomocny wyrok zasądził na rzecz inwestora odszkodowanie z art. 64 ustawy o funduszach inwestycyjnych. Mowa przy nim, że TFI odpowiada przed swoimi klientami za wszelkie szkody spowodowane nienależytym wykonaniem swoich obowiązków związanych z zarządzaniem aktywami. Wcześniej wygrane w sądach dotyczyły np. nieprawidłowości w handlu funduszy.

- Oba wyroki, ten dotyczący Koncepcja Premium SFIO, jak i również DWS Płynna Lokata pozwalają dysponować nadzieję, że w myśli TFI, jak i podmiotów zarządzających portfelami funduszy zakorzeni się przeświadczenie, iż ich odpowiedzialność nie ogranicza się wyłącznie do kary administracyjnej, którą może na nie nałożyć KNF, an udziałowcy, którzy ucierpieli na błędach zarządzających będą bardziej podatni do dochodzenia swoich rzeczy na drodze sądowej - mówi mec. Łukasz Wielądek.

Wyrok w sprawie IDM S. A. nie jest prawomocny. Bez wątpienia witryna www pozwana będzie składać apelację. Patrząc jednak na precedensowy wyrok w sprawie DWS Płynna Lokata, można posiadać uzasadnioną nadzieję, że prawomocny finał będzie korzystny gwoli inwestora Idea Premium SFIO. Tym bardziej że w tym przypadku szereg uchybień wytknęła tylko KNF, tym samym przynosząc inwestorowi oręż do walki.

- W takich sprawach działania KNF przy stosunku do podmiotów nadzorowanych są niezwykle cenne. Inwestor nie ma ponieważ żadnych instrumentów do weryfikowania na bieżąco, jakie instrumenty finansowe znajdują się po funduszu, a tym samym, czy instrumenty te spełniają choćby wymogi polityki inwestycyjnej danego funduszu. Musimy wspominać, że powództwa dotyczące nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami będą skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy. Sędziowie rzadko posiadają do czynienia ze rzeczami związanymi z zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, a liczba biegłych z zakresu funkcjonowania sektorze kapitałowego jest znikoma - zauważa mec. Łukasz Wielądek. I dodaje:

Wraz z korzyścią dla poszkodowanych egzystowałoby powołanie w zakresie Sądu Okręgowego wydziału wyspecjalizowanego właśnie po sprawach dotyczących podmiotów z rynku kapitałowego na wzór Sądu Unijnych Znaków Towarowych jak i również Wzorów Wspólnotowych. Również powinno się byłoby rozważyć obniżenie należności sądowych. Za sam pozew trzeba uiścić 5 % kwoty roszczenia, a do odwiedzenia tego często dochodzą też koszty zaliczki na poczet opinii biegłego. To wielu z nas zniechęca do dochodzenia swych praw.

Wygrana po sądzie to jedno, an egzekwowanie należności – wówczas drugie. Sęk bowiem przy tym, że B. A. C. D. nie dzierży nawet zarządu, nie mówiąc już o pieniądzach na koncie. W sytuacji IDMSA, które jest po upadłości układowej, egzekucja roszczeń może również się nie zaakceptować powieść.

huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei potrzebuje odsłonić swoje sekrety poprzednio polskim rządem. Chińska przedsiębiorstwo podkreśla, że wykluczenie do niej z przetargu na budowę sieci 5G będzie wyłącznie polityczną decyzją, bo pod względem technologii…...

Czytać..
holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu  Ze świata

Holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..

Hiszpania o punkt od stopnia «śmieciowego» Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej zbyt Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie wydaje się być gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną  Tech

Hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną Tech

Poczta elektroniczna jest najpopularniejszym pośród hakerów celem ataków w firmy i organizacje, za sprawą którego mogą oni dystrybuować szkodliwe oprogramowanie i wyłudzać dane użytkowników - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Proofpoint.…...

Czytać..
gUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury  Pieniądze

GUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury Pieniądze

3, 6 proc. a mianowicie o tyle wzrosło przeciętne wynagrodzenie w październiku przy porównaniu do ubiegłego roku. Pracownicy sektora przedsiębiorstw zarabiali w minionym miesiącu przeciętnie 4259, 37 zł. W październiku wzrosła również…...

Czytać..
grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii KHW potrzebuje ok. 700 mln  Surowce

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii KHW potrzebuje ok. 700 mln Surowce

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..