Amerykańskie banki zjedzą Europę? Czeka naszej firmy duży wstrząs na rynkach

  • Dom
  • Finanse
  • Amerykańskie banki zjedzą Europę? Czeka naszej firmy duży wstrząs na rynkach
Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne poważnie się zmieni.

Decyzja o wyjściu z UE wpłynie coś więcej niż na to, gdzie prowadzi się interesy, jednak jakie interesy się przewodzi i kto je wiedzie. Po pierwsze, banki międzynarodowe prawdopodobnie wycofają personel wraz z Londynu i ograniczą własna działalność w Wielkiej Brytanii. Jeszcze na długo poprzednio referendum rywalizujące z Londynem centra finansowe, działają dla przyciągnięcia do siebie bankowców.

Londyn straci City?

Szef JP Morgan, Jamie Dimon, jeszcze przed głosowaniem powiedział pracownikom banków zebranym w Bournemouth, jednym wraz z wielu regionalnych ośrodków skarbowych Zjednoczonego Królestwa, że nawet 4 tys. stanowisk roboty może ulec redukcji.

Zaś Jes Staley, prezes Barclays, po głosowaniu usiłował uspokoić zagranicznych pracowników własnego banku pracujących w Brytanii, ale sam musiał przyznać, że nie wie, jakie możliwości teraz nastąpi:

Po tych z was, którzy nie są Brytyjczykami, a jedynie mieszkają w Ogromnej Brytanii, po wyniku głosowania mogą się rodzić testowania o waszą przyszłość. Nie zaakceptować będę udawał, że rozumiem na nie odpowiedzi, rozumiem jednak, że nasi personel to siła napędowa Barclays, niezależnie od tego, skądże pochodzą, tak więc poczynimy wszystko, żeby wam wspomóc.

Jeszcze za wcześnie na pewniki, ale wydaje się być oczywiste, że wynik referendum wpłynie na tysiące brytyjskich pracowników sektora bankowego, zaś pozycja Londynu jako czołowego centrum finansowego Europy stanie się zagrożona.

- Po rezultacie firmy rozproszą kapitał ludzki po całej Polsce po tym, jak Frankfurt i Paryż wyjdą spośród cienia - powiedział Business Insiderowi Richard Stein, naczelny specjalista do spraw rozwoju w Options Group.

Brexit to mniej ruchu na akcjach

Następną kwestią wydaje się rodzaj interesów, jakie będą prowadzone. Stwierdzenie, że rynki nie cierpią niepewności wydaje się być banalne, ale to naturalnie niepewność wybrało Zjednoczone Imperium na najbliższe dwa lata.

W poniedziałek S&P obniżyło rating Brytanii, zapewniając, że Brexit to „wydarzenie, które może zrodzić następujące tego rodzaju i doprowadzi do mniej przewidywalnych, mniej stabilnych i mniej skutecznych zasad tworzenia polityki po Brytanii”.

Poziom kupna i sprzedaży akcji prawdopodobnie spadnie. Przejęcia i propozycji publiczne zostaną wstrzymane. Handel raczej pozostanie zmienny, prowadząc do dni niespotykanej aktywności, ale też długich okresów, kiedy to inwestorzy, prezesi i członkowie wskazówek dyrektorów będą siedzieć z założonymi rękami.

W opublikowanej w poniedziałek rano notce analityk bankowy JP Morgan Kian Abouhossein, prognozuje obniżenie wskaźnika zysk w akcje (EPS) dla banków europejskich o 13 proc. Dodaje, że sytuacja wydaje się być szczególnie poważna w sytuacji europejskich banków inwestycyjnych, toteż obniżył ich EPS przewidzialny na rok 2018 o 28 proc. Abouhossein oświadczył:

Europejskich banków inwestycyjnych należy unikać w świetle niemożności ocenienia krótkoterminowego niebezpieczeństwa związanego z kontrahentami, płynnością i pozycją rynkową, jednak też strukturalnej niepewności, co do utraty unijnych „paszportów”, czyli jednolitej licencji.

Doprowadzi to do potrzeby większego zatrudnienia i większych kosztów dla banków inwestycyjnych. Martwi nas też zagrożenie aprecjacji franka szwajcarskiego, przy czym każda aprecjacja na temat 10 proc. względem euro prowadzi do obniżenia EPS banków szwajcarskich średnio na temat 5 proc.

Obniżamy EPS na rok 2018 dla europejskich banków inwestycyjnych o 28 proc. ze względu na spadek przy ich zyskach średnio na temat 9 proc. rocznie jak i również spadek w zyskach przy segmencie wealth management przeciętnie o 4 proc. rocznie.

To prowadzi nas do trzeciego, być ma możliwość największego efektu Brexitu.

Ameryka pożre Europę

Od pewnego czasu wśród personelu instytucji bankowych inwestycyjnych panowała opinia, że banki amerykańskie odbierają uczestnictwo w rynku europejskim rywalom. Barclays, Credit Suisse jak i również Deutsche Bank mają oryginalnych CEO i podjęły strategiczne inicjatywy zmierzające do zredukowania zatrudnienia i aktywów. Bazy amerykańskie przejęły część branży, z której tamte zrezygnowały.

Pisaliśmy niedawno o tak zwanej Dolinie Zgonu Wall Street. Tą nazwą określa się banki, które ponoszą koszty globalnego gracza, by osiągnąć zyski niszowego operatora.

Patrząc dzięki zbiór średniaków, możemy zanotować coś ciekawego. To po zasadzie wyłącznie banki europejskie. Barclays, Credit Suisse, Societe Generale, BNP Paribas, Deutsche Bank i HSBC – one wszystkie znalazły się w opałach.

„Szacujemy, że koszty tej stajnie banków są za wysokie o co najmniej 20-40 proc., chyba że nastąpi znacząca poprawa po stronie zysków” - piszą pisarze.

Jednak w postbrexitowskiej rzeczywistości wyraźnie widać, iż po stronie zysków nie zaakceptować nastąpi poprawa. Oznacza wówczas, że te banki pozostaną zapewne musiały ponownie ograniczyć zatrudnienie, ograniczyć dalsze koszty i zrezygnować z dalszych usług. Przyczyni się to do utraty jeszcze większej części rynku na sprawa banków amerykańskich. Wszystko ulegnie zmianie.

Tagi: Brexit Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..