O średniakach spośród GPW ostatnio mniej się mówi. A to ów lampy mogą zaserwować nam oryginalny rajd

  • Dom
  • Gielda
  • O średniakach spośród GPW ostatnio mniej się mówi. A to ów lampy mogą zaserwować nam oryginalny rajd
Indeks mWIG40 na GPW. Tam hossa może trwać dłużej

Nasze średniaki, to znaczy firmy z indeksu mWIG40, w zeszłym roku urosły o 19 proc. W tym roku już o 17 proc., czyli lepiej niż najbardziej znaczne polskie tuzy z WIG20. Chociaż ostatnimi czasy, tworyc o giełdzie, skupiamy się na tych ostatnich, wówczas właśnie średni przedsiębiorcy mogą zaserwować nam w tym roku trwalszą hossę. Roztańczonych gwiazd na parkiecie nie zaakceptować brakuje.

CD Projekt, największa gwiazda indeksu, w ciągu ostatnich 5 miesięcy urósł o ponad 80 proc. Takich wyników próżno szukać wśród innych spółek, ale całkiem dobrze radzi samemu również sektor bankowy napędzany inflacją, zniesieniem politycznego jarzma frankowego oraz wyceną podwyżki stóp procentowych (chociaż w Polsce konsensus rynkowy zakłada decyzję RPP przy tej sprawie dopiero w 2018 r. ).

- Wydaje się, że raczej dość nieoczekiwana dynamika zwyżki WIG20 przyćmiła segment małych i średnich firm, które wciąż dobrze samemu radzą - mówi Business Insider Polska Sebastian Trojanowski z TMS Brokers. Natomiast to właśnie indeks mWIG40 zdołał w tym roku już prześcignąć największe polskie tuzy wraz z WIG20. Od początku stycznia średniaki urosły o 17 proc., kiedy największe firmy notowane na warszawskim parkiecie o 15 proc.

Foto: Biznes Onet Notowania mWIG40 od początku 2017 r.

Indeks mWIG40 radził sobie także znacznie świetnie w całym 2016 r. Notowania wzrosły na temat 19, 6 proc. versus 15, 2 proc. WIG20.

Foto: Biznes Onet Notowania mWIG40 w 2016 r.

Indeks mWIG40 dzięki GPW. Hossa możliwa?

Ostatnio rynek spodziewał się nieznacznej korekty. Ona co racja nastąpiła, ale była płytka i krótkotrwała. Teraz rynki znowu napędza euforia po wystąpieniu Donalda Trumpa w Kongresie, który łagodzi retorykę i zapowiada "fenomenalne" reformy podatkowe oraz różne wypowiedzi członków FOMC (odpowiednik RPP) podwyższające prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na marzec z 30 do 80 proc. W piątek kropkę morzem i w tej kwestii może postawić Janet Yellen, szefowa banku centralnego AMERYCE. Będzie to ostatnia wypowiedź Yellen przed zaplanowanym w 14-15 marca posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Inwestorów ucieszyły również optymistyczne odczyty indeksów PMI dla przemysłu chińskiego i usług w Chinach (indeks dla przemysłu również ten prywatny, jak i również państwowy był wyraźnie lepszy od momentu oczekiwań).

- Faktycznie naprawdę ostatnie ruchy spadkowe stanowią raczej korektę przy ostatnich kilku miesiącach wzrostów. Odbijające indeksy giełdowe prawdopodobnie pokazywały lepsze perspektywy gospodarcze, a hossę kończy tak naprawdę silny wzrost stóp procentowych, który hamuje gospodarkę. Biorąc pod uwagę ostatnie dane gospodarcze, do pierwszej podwyżki stóp w Polsce jest jeszcze długa droga, toteż hossa na średnich, bądź dużych spółkach powinna okazać się nienaruszona - mówi nam Michał Stajniak z XTB.

Podobnego zdania wydaje się być Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment, który w rozmowie z "Forbes" zwracał atencję, że dynamiczny ruch średnich spółek może budzić wśród inwestorów pewne obawy. Powinny oni jednak zwrócić obserwację na dwie rzeczy:

W „euforycznych” latach 2005–2007 roku indeks mWIG40 rósł zdecydowanie szybciej niż dziś. Co więcej, do wyrównania rekordu ostatniej hossy indeksowi średnich spółek wciąż brak jeszcze ponad 20 %. A przecież nie istnieje przeszkód, żeby na fali obecnej hossy mWIG40 osiągnął nowe szczyty.

Euforia zbyt duża? Średnie spółki jak i również tak sobie poradzą

Piotr Kuczyński z kolei nie wydaje się być aż tak optymistyczny i przestrzega przed zbytnią euforią na rynkach. Analityk DM Xelion tłumaczy, że obozowisko byków na GPW ma obowiązek się sprężyć i spowodować do wzrostu indeksów, bo jeśli ta sztuka się nie uda i indeksy spadną, to zrodzi się podejrzenie, że indeks WIG20 zaczyna rysować formację podwójnego szczytu, która zapowiadałaby większą korektę.

Tyle jedynie, że znów mowa jest o indeksie największych spółek. A co z mWIG40? Spokojny o kondycję średniaków jest Trojanowski z TMS Brokers:

Za porządną kondycję tego indeksu przy ostatnim czasie odpowiadają przede wszystkim spółki, które posiadają w nim znaczną masę tj. CD Projekt, ING czy też Bank Tysiąclecie. Wydaje się, że przestrzeń do wzrostów części z wymienionych, zwłaszcza banków i korporacji chemicznych, jest już dość ograniczona i wzrostów pożądane byłoby szukać gdzie indziej.

Według niego jest parę spółek, które warto spostrzegać:

1. Przyciągające wskaźniki wyceny oraz spodziewana progresja wyników w Alumetalu powinny być czynnikami wspierającymi wzrost kursu.

2. Ponadto, potencjał wzrostowy widać również w innych spółkach z sektora motoryzacyjnego (Boryszew, Uniwheels).

W dłuższej perspektywie dla średnich firm zagrożeniem mogą być rosnąca presja płacowa oraz wzrastające ceny surowców, wspierane niejako słabym złotym, na jakim następnie korzystać będą korporacji zorientowane proeksportowo - mówi Trojanowski.

Tagi: giełda spółki CD Projekt RED Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

ile zarabia przedstawiciel władz, polityk i dyrektor?

Ile zarabia przedstawiciel władz, polityk i dyrektor?

Czy przedstawicielom władz globalnych rzeczywiście brakuje do pierwszego, jak mówił w jakiejś z audycji radiowych wicepremier Jarosław Gowin? Takie retoryczne pytanie zadaje Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz. pl. Na podstawie danych…...

Czytać..
ile mieszkań buduje się w naszym kraju? Jakie są obroty w handlu?

Ile mieszkań buduje się w naszym kraju? Jakie są obroty w handlu?

GUS podał świeżutkie dane z polskiej gospodarki. W kwietniu obroty po handlu detalicznym wzrosły o 5, 5 proc. W górę poszła też liczba mieszkań w budowie i liczba zamówień w przemyśle.…...

Czytać..
ile kosztuje T-shirt? Gdzie szyje ubrania LPP?

Ile kosztuje T-shirt? Gdzie szyje ubrania LPP?

Nasze t-shirty, spodnie, marynarki, sukienki, torebki i buciki produkuje około 25 mln ludzi na świecie. Rynek jest wart 3 biliony dolarów. Lwia część konfekcji i dodatków produkowana jest przez tanią…...

Czytać..
idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

Idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

To już drugi taki wyrok po historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po latach walki odbiorca Idea Premium SFIO zszedł z pola bitwy spośród tarczą. Sąd Okręgowy po Krakowie orzekł, że IDM S. A. nienależycie…...

Czytać..
huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei potrzebuje odsłonić swoje sekrety poprzednio polskim rządem. Chińska przedsiębiorstwo podkreśla, że wykluczenie do niej z przetargu na budowę sieci 5G będzie wyłącznie polityczną decyzją, bo pod względem technologii…...

Czytać..
holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu  Ze świata

Holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..