Ceny miedzi skaczą, a kurs KGHM razem z nimi. "Najgorsze już minęło"

  • Dom
  • Gielda
  • Ceny miedzi skaczą, a kurs KGHM razem z nimi. "Najgorsze już minęło"
Ceny miedzi a kurs KGHM

Ceny miedzi znowu skoczyły, podchodząc do 5 tys. dolarów za tonę. Za tym poszedł wzrost kursu KGHM, który w pewnym poziomie od zawsze zależny był od cen miedzi. Podług analityków najgorszy okres zbyt ten ma już zbytnio sobą, ale na rzeczywistą poprawę trzeba będzie wciąż poczekać - i wiele tu zależy od.. Chin.

Ceny "czerwonego" metalu od ponad roku przebywają na niskim poziomie, choć i tak nie zbliżają się do tych z lat 2008-2009, kiedy zbyt tonę miedzi płacono trzech tys. dolarów. Wówczas akcje KGHM można było kupić za 20 zł. Tak zwane. "próg bólu" dla KGHM - czyli poziom, przy którym spółka notuje szkody z miedziowej działalności - to ok. 5-5, pięć tys. dolarów za tonę.

Nic więc niesamowitego, że kiedy ceny miedzi podniosły się od lipcowego minimum o ponad szóstej proc., to wraz wraz z nimi ruszył nieco warsztaty KGHM i wzrósł do 79 zł. A to i tak wartość, która oznacza spadek kursu KGHM o 39 proc. w trakcie dwóch lat, ponieważ w sierpniu 2014 r. walory miedziowej spółki kosztowały jeszcze ok. 130 zł.

Foto: Biznes. pl / materiały prasowe Szkolenie KGHM od 28. 07. 2014 do 28. 07. 2016

Stałej zwyżki wartości miedzi narazie nie będzie

Zwyżka cen miedzi, jak jak i również kursu KGHM, może okazać się jednak tylko chwilowa. - Ostatni rajd cen miedzi jest już kolejną próbą odbicia w ostatnich miesiącach". - Uważamy, że trwający rajd, podobnie jak poprzednie impulsy, nie stanie się początkiem trwałej tendencji wzrostowej - ocenia Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki.

Analityk dodaje, że na obecne modyfikacje należy patrzeć w szerszym kontekście:

Na 1-wszy rzut oka skalan odbicia może imponować (szczególnie w porównaniu do ropy, która w tymże samym czasie potaniała o prawie 6 proc. ). W całym 2016 r. jednak na palcach jednej ręki można policzyć surowce słabsze od miedzi. W gronie metali będzie to jedynie ołów, wśród kluczowych towarów także pszenica lub kukurydza.

Tak kształtował się kurs KGHM w ciągu ostatnich kilku dób:

Foto: Biznes. pl / materiały prasowe Warsztaty KGHM od 22 czerwca do 28 lipca

Miedziową karuzelą kręcą Chiny

Powody, dla których miedzi trudno zostanie przebić obecne ceny, istnieją głównie dwa, wskazuje Sawicki:

Na drodze wykrystalizowania się trendu zwyżkującego stoją przede wszystkim nadpodaż materiału, która nie tylko stanie się utrzymywać się przez czasy, ale w najbliższych kwartałach powinna wręcz ulec pogłębieniu. Strona popytowa również pozostaje słaba, większość gospodarek bogatych zgłasza anemiczne zapotrzebowanie dzięki metal.

Najważniejsza z nich, czyli Chiny (są największym odbiorcą miedzi dzięki świecie - przyp. red. ), w pierwszym półroczu rozwijały się szybciej niż wielu uczestników rynku mogło się obawiać. Sprzyjało to wycenie miedzi, ale jednocześnie podniosło poprzeczkę oczekiwań.

Przyzwoite tempo zrostu PKB Państwa Środka zmniejsza szanse na dodatkową, agresywną stymulację fiskalną zgodną ze „starym modelem wzrostu”, która uwypuklałaby nierównowagi wewnętrzne. Dążenie władz do osiągniecia większej roli konsumpcji prywatnej w typu wzrostu gospodarczego uzasadnia tezę, że popyt na metale przemysłowe będzie nadal chimeryczny.

Nasz rozmówca dodaje, że podczas gdy popyt na miedź raczej odrzucić wzrośnie, to znacznie zwiększą się globalne zdolności wydobywcze na rynku miedzi po porównaniu do 2015 roku. Wynika to spośród faktu, że obecnie kończone są projekty inwestycyjne spółek miedziowych, rozpoczęte jeszcze przy erze surowcowej hossy.

Ceny miedzi an inwestorzy - to nie takie proste

Czy więc oznacza to, że niskie ceny miedzi to nowa rzeczywistość, po której KGHM i odmienne tego typu spółki będą musiały się odnaleźć? Niekoniecznie. Jak mówi nam Łukasz Bielak, Dyrektor Departamentu Kierowania Ryzykiem Rynkowym i Kredytowym KGHM Polska Miedź S. A., rynek surowców wydaje się bardzo cykliczny - jak i również naturalne są w zanim okresy niedoboru i nadprodukcji występujące po sobie.

Cykle na rynku materiałów są długie i złożone. Ze strony popytu formowane są przez cykle koniunkturalne w gospodarce światowej, an od strony podaży ograniczane wysokimi barierami wejścia.

Okres budowy nowej sztolni od badań i odwiertów, poprzez dokonanie niezbędnych analiz, pozyskanie pozwoleń, budowę infrastruktury do ostatecznego uruchomienia produkowaniu zajmuje wiele lat (dla miedzi średni okres przewidzialny jest na 11 lat).

Powoduje to miniaturową elastyczność podaży, czyli zredukowane możliwości szybkiego zwiększenia produkowaniu w odpowiedzi na popyt związany z ożywieniem gospodarczym, co w konsekwencji prowadzi do znaczących wahań wartości w poszczególnych latach.

Bielak dodaje, że firmy górnicze okresy dekoniunktury używają do restrukturyzacji i przygotowania się na kolejny czas ożywienia w przyszłości, zaś ze szczególną uwagą przystępują do kosztów, ale odrzucić określa jasno, czy KGHM też ma jakieś oryginalne plany dotyczące restrukturyzacji. Akcentuje jednak, że mimo problemów na rynku miedzi, ciągle jest to główny produkt KGHM i rynek ów pozostanie kluczowy dla polskiej spółki. - Nie wyklucza to oczywiście progresu portfela pozostałych produktów Ekipy KGHM - dodaje dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Rynkowym i Produktowym grupy.

Srebro siłą KGHM, kiedy ceny miedzy spadają

To oczywiście pozostałe segmenty działalności jak mówią niektórzy chronią kurs KGHM przed drastycznym spadkiem, gdy koszta miedzi nie dopisują. KGHM zajmuje się m. in. srebrem, którego ceny wzrosły od początku 2016 roku o ponad 35 proc. Bartosz Sawicki spośród TMS wskazuje, że srebro "ma przed sobą znacznie lepsze perspektywy niż miedź", a zarazem kruszec tenże odpowiada za znaczną cząstka przychodów KGHM, bo ok. 15 proc.

Jednocześnie kurs złotego do dolara przekroczył wartości z kryzysu finansowego w 2008 r. i utrzymuje się na najwyższych poziomach od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - To pomniejsza ujemny wpływ niższych cen miedzi na wyniki spółki a mianowicie dodaje Łukasz Bielak.

Dyrektor z KGHM podkreśla też, że wielu udziałowców, zainteresowanych długoterminowym posiadaniem akcji spółki, uwzględnia wahania kursów akcji wynikające z wahań cen surowców. Biorą oni pod uwagę układ innych czynników, nie jedynie ceny miedzi. - Nie zaakceptować bez znaczenia dla inwestorów jest fakt przewidywalności wdrożonej polityki dywidendowej realizowanej poprzez KGHM. Firma jest określonym z najlepszych płatników dywidendy - wskazuje Bielak. Jak i również dodaje, że w ciągu ostatnich 10 lat KGHM wypłacił swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 112, 69 złotych na każdą akcję.

Odbicie może być za 2-3 lata, ale o hossie trzeba zapomnieć

Ewidentnie dlatego KGHM ma metody na to, jak niwelować w pewnym stopniu skutki niewysokich cen miedzi. Z drugiej strony, nie zaakceptować może ich niwelować po nieskończoność, bo poza kursem, odbijają się one zwłaszcza na wynikach spółki. W I kwartale 2016 roku przychody KGHM wyniosły 3, 9 mld zł (-17 proc. rok do roku) i 160 mln złotych zysku netto (-59 proc. rdr) i jak firma tłumaczyła w raporcie finansowym, jedną z głównych pobudek takich spadków były naturalnie ceny metali na rynkach.

Kiedy pojawią się szanse na poprawę? Bardzo trudno to przewidywać, bo jak wskazuje Łukasz Bielak z KGHM, w światowej gospodarce pojawiło się wiele niepokojących zjawisk, budzących niepewność inwestorów - Brexit, napięcia geopolityczne związane wraz z Rosją czy ujemne nogi procentowe stosowane przez banki centralne. Do tego dochodzi kurs dolara - ceny miedzi notowane są oczywiście w amerykańskiej walucie, w związku z czym do niej kondycja znacznie wpływa w miedziowy rynek. - Pomimo tych negatywnych wydarzeń, prognozy analityków wskazują, że po horyzoncie 2-3 lat winien się pojawić deficyt czerwonego metalu na rynku, jak powinno pozytywnie przełożyć się na ceny metalu a mianowicie wyjaśnia Bielak.

Bartosz Sawicki z TMS Brokers ocenia rynek nieco więcej sceptycznie: - Najgorsze dla KGHM i kompletnej branży wydobywczej już minęło, jednak o powrocie kursów do czasów surowcowej hossy należy zapomnieć.

Tagi: miedź surowce KGHM Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
cBOS: rosną oczekiwania dochodowe Polaków

CBOS: rosną oczekiwania dochodowe Polaków

Oczekiwania dochodowe Polaków od 2015 roku znacząco wzrosły, możemy to wyjaśnić poprawą położenia materialnego Polaków, jaka nastąpiła w tym czasie - poinformowało Centrum Badania Refleksji Społecznej (CBOS) w środowym komunikacie.…...

Czytać..
cardioCube - produkt dla pacjentów z niewydolnością serca

CardioCube - produkt dla pacjentów z niewydolnością serca

Pan Kowalski - pacjent z niewydolnością serca jest pod stałą opieką lekarzy. Pomimo swoich problemów odrzucić jest jednak częstym bywalcem szpitala, bo regularnie rozmawia ze swoim Amazon Pogłos (to głośnik i wirtualny…...

Czytać..
będzie nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej

Będzie nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej

Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać..

Bułgarski bank pozbawiony licencji. Szkody idą w miliardy Informacje

Majątek zostanie w rękach was. Decyzja uderzy głównie w emerytów Gigantyczna kara zbyt zerwanie umowy z rosyjską spółką atomową Południe Świata mniej zależne od gazu z Rosji. Ważna inwestycja Bułgaria…...

Czytać..