To będzie rewolucja! Europejskie państwo wprowadza 2 strefy czasowe

  • Dom
  • Lifestyle
  • To będzie rewolucja! Europejskie państwo wprowadza 2 strefy czasowe
Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.

Taką decyzję podjęła w czwartek rada RTCP, czyli Republiki Tureckiej Cypru Północnego, zamieszkiwanej przez Turków. To wewnętrzny podział od 1974 r., bo w 2004 roku do Unii Europejskiej weszła cała wyspa.

Dwie strefy czasowe na Cyprze mogą być problemem na rzecz turystów. Obawia się tego Orhan Tulun, prezes Turecko-Cypryjskiego Związku Agencji Turystycznych:

Przecież turyści nie pozostaną sobie zdawać sprawy z tego, że taka drobna wyspa ma 2 strefy tymczasowe. Dajmy na to, iż ktoś wyląduje w Larnace na południu wyspy, ale będzie chciał wyjechać z naszego lotniska na północy i przez ten plan spóźni się na samolot. Myślę, że czeka naszej firmy wiele kłopotów.

Nauczyciele zaś wskazują na odebranie godziny snu części podopiecznym. Mieszkańcy południa bowiem pozostaną wstawać do szkoły na temat godzinę wcześniej niż pierwotnego koledzy z północy.

Foto: Bastianow / Wikimedia Commons Mapa Cypru

Linia podziału przebiega niemal przez wioskę Pyla, zamieszkiwaną i przez Turków, i przez Greków. Necdet Ermetal, do niej sołtys, uważa, że zmiana wprowadzi prawdziwy galimatias:

Ci "genialni" politycy powinni nas odwiedzić i dostrzec, jakiego piwa nawarzyli. Po praktyce prawie cała nasza profesjonalna działalność jest związana z południem, współpracujemy też codziennie z ONZ i brytyjskimi bazami, które będą operować w trakcie zimowym, ale pod względem administracyjnym turecko-cypryjscy ludność wioski podlegają północy, podczas gdy nasi greccy sąsiedzi są pod zarządem południa. Nikt się nie zastanowił, co ten bałagan zostanie oznaczać dla naszej wsi.

Sener Elcil, lider Turecko-Cypryjskiego Związku Nauczycieli, podsumowuje:

Grecy cypryjscy jak i również Turcy cypryjscy są w tej chwili i tak podzieleni pod wieloma względami, ale do tego momentu mieli przynajmniej jedną sprawa wspólną – czas. W tym momencie i to im odebrano.

Przemieszczanie się z jednej strony Cypru dzięki drugą będzie od tej pory przypominało podróżowanie w trakcie. To jest tragikomiczne i pokazuje w pełni absurd naszej sytuacji.

Cypr jest jedną z w największym stopniu wysuniętych na wschód enklaw Unii Europejskiej. Leży na Morzu Śródziemnym między Turcją zaś Syrią. Wyspę zamieszkuje mniej więcej 900 tys. mieszkańców, zaś jej powierzchnia jest trzydziestu razy mniejsza od przestrzeni Polski.

Kto jak i również kiedy przestawia zegarki?

Zmiana czasu stosowana jest przy około 70 krajach dzięki świecie. Jeden czas przy roku obowiązuje też na Białorusi, w Rosji jak i również Islandii. Taką samą uchwałę jak Cypr podjęła też Turcja.

Najbliższa zmiana czasu z letniego w zimowy - w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października br. Wskazówki przestawiamy wówczas z godz. trzech na 2. Kolejna przemiana czasu, znów na letni, w nocy z następnego dnia 25 marca na niedzielę 26 marca 2017 r.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny