Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa

  • Dom
  • Media
  • Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa
Artyści piszą do europosłów. Alarmują, że muzyka w sieci może okazać się droższa  Media

Polscy artyści wystosowali list do europosłów, w którym protestują przeciwko włączeniu muzyki w rozporządzenie dotyczące zniesienia geoblokowania. Pod spodem protestem podpisało się więcej niż 170 osób z gałęzi muzycznej - m. in. Ryszard "Peja" Andrzejewski, Kuba Badach, Rafał Blechacz, Dariusz Malejonek, Grzegorz Markowski, Fisz czy Czesław Mozil. Ich zdaniem zmiany spowodują podwyższenie opłat za streaming w serwisach muzycznych oraz powrót słuchaczy do pirackich witryn internetowych. Zdaniem europosłanki Róży Thun, obawy te są "płonne".

Gorsze oferty, wyższe ceny lub odmowa dostarczenia przesyłki - to jedynie niektóre problemy, na możemy się natknąć się w trakcie zakupów przez internet w zagranicznych sklepach. To właśnie przykłady geoblokowania, czyli różnicowania oferty ze względu w kraj zamieszkania klienta. Od momentu kilku miesięcy nad rozwikłaniem tej kwestii pracują europarlamentarzyści - wśród nich Rozeta Thun (PO), która pełni funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego i sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego ws. geoblokowania

- Multum osób domaga się zniesienia geoblokowania. Przede wszystkim chcą tego obywatele i wówczas jest najwyższy czas, żeby to zrobić - argumentuje europosłanka w rozmowie wraz z. pl.

Thun zaznacza, że geoblokowanie obejmuje nabycie zarówno produktów fizycznych np. odzieży, sprzętu domowego czy elektronicznego, jak i propozycji - wynajmowania pokoi hotelowych, samochodów, kupowania biletów lotniczych czy pociągowych, czy dóbr kultury - np. surowców audiowizualnych, muzyki, e-booków, konsol komputerowych czy oprogramowania.

Miesiące pracy

Pomysł w walkę z geoblokowaniem na terenie UE trafił do Parlamentu Europejskiego z Komisji Europejskiej w maju 2016 r. Komisja proponowała, by wyłączone spod zakazu blokowania geograficznego zostały usługi objęte uprawnieniem autorskim. Na początku stycznia 2017 roku opublikowano aczkolwiek projekt opinii, w jakim - wbrew wcześniejszym propozycjom - proponuje się zarejestrowanie w jego zakres także muzyki, e-booków i konsol.

Zakupy w internecie będą łatwiejsze? UE potrzebuje lepiej chronić odbiorców

- To jest niesłychanie malutki krok naprzód, szczególnie biorąc pod uwagę, że wielu domaga się zniesienia geoblokowania również na surowce audiowizualne - przekonuje Róża Thun.

Artyści odpowiadają list

Włączeniu muzyki przy przepisy zakazujące geoblokowania lęka się jednak cześć naszych twórców. Przy wsparciu Zależności Producentów Audio-Video wystosowali list do europosłów, w którym zwracają uwagę na to, iż propozycja uderza w naszego użytkownika muzyki, "odbierając jemu przywileje, które branża fonograficzna wypracowywała przez lata".

Zobacz całą treść listu polskich artystów do eurodeputowanych

- Zniesienie geoblokady, tylko dlatego, że posiada słowo „blokada”, nie uczyni żadnych korzyści dla klientów, a wywoła jedynie lawinowy wzrost cen produktów muzykalnych, bo stracimy upust, który nie byłby możliwy, jeśliby nie geoblocking - twierdzi w rozmowie z. pl Jan Kubicki, prezes Universal Music Polska, firmy należącej do ZPAV.

Przywileje, o których mowa łączą się głównie z niższymi opłatami za korzystanie spośród serwisów streamingowych, takich jak np. Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music. Kubicki objaśnia, że dzisiaj dzięki upustowi za subskrypcję w streamingowych serwisach muzycznych Polak płaci ok. 19, 99 zł miesięcznie. Specjalne stawki udało się wynegocjować dla całej Europy Środkowo-Wschodniej

- Po zniesieniu geoblockingu zajdzie wyrównanie stawek do tych, które funkcjonują w Niemczech czy Wielkiej Brytanii a mianowicie a tam wynoszą dane kabiny prysznicowe zwykle około 10 € - przekonuje. A to może pociągnąć za sobą wzrost piractwa.

- ZPAV szacuje, że nieopodal 75-80 proc., które przekonały się do serwisów legalnych, powrócą znów do pirackich stron - przestrzega Kubicki.

"Płonne obawy"

Te obawy studzi jednak Róża Thun - jedna z adresatek listu twórców i ZPAV. - Przeczytałam list z uwagą. Jest po nim kilka nieścisłości, lecz dyskutujemy na ten sprawa również ze związkiem wytwórców AV - deklaruje europarlamentarzystka. - Trzeba jednak wspominać, że użytkownicy, a również i niektórzy artyści posiadają odmienne zdanie niż sygnatariusze listu. Rozmawiam w tejże sprawie z wszystkimi stronami - dodaje.

Zakupy on-line mają stanowić łatwiejsze. Siedem na 10 sklepów blokuje takie transakcje

Zdaniem Thun straszenie wzrostem cen za subskrypcji serwisów streamingowych to "płonne obawy". - Wiem, że właściciele tych pakietów się bardzo obawiają, że posiadają wynegocjowane stawki niższe niźli w Anglii czy w Niemczech i że przy momencie, gdy nie będą mogli blokować, to koszta podniosą się - mówi. - Nie wiem, czemu miałyby wzrosnąć tu, zaś nie np. spaść w tym miejscu? Jeżeli klient będzie uciekał do Polski i kupił na polskim rynku, wówczas możliwe, że tam spadną ceny - dodaje.

Europosłanka zaznacza, że powinno się skupiać się na "uwspólnotowianiu" rynku.

- Myślę, że to, co jest rzeczywiście ważne to, żebyśmy dochodzili krok po kroku do owego, żeby ten rynek był wspólny, żeby nie było tak, że człowiek jest cały czas ograniczany terytorialnie w internecie, który wszak nie zna granic - mówi.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
apteka dla aptekarza - wzrost cen leków

Apteka dla aptekarza - wzrost cen leków

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne weszła w życie 25 czerwca. Zwana potocznie "apteką dla aptekarza", wprowadziła restrykcyjny model rynku jak i również już zaczyna wpływać na spadek liczby aptek…...

Czytać..
apple i sprzedawcy dopuścili się zmowy cenowej w Rosji?

Apple i sprzedawcy dopuścili się zmowy cenowej w Rosji?

Rosyjski urząd antymonopolowy wszczął śledztwo ws. Apple. Firma miała dopuścić się zmowy cenowej i określić sztywną cenę iPhone’ów. - Federalny urząd antymonopolowy (FAS) zaobserwował oznaki odgórnego ustalania sztywnych cen iPhone’ów w sieciach…...

Czytać..
anna Streżyńska o nowej bramie do e-administracji publicznej

Anna Streżyńska o nowej bramie do e-administracji publicznej

Wywiad z minister cyfryzacji. Rozmawia Łukasz Grass. Wystarczyło tylko 600 użytkowników jednocześnie, by zawiesić system ePUAP. Ciągłe usterki, nieintuicyjność, deficyt kodów autoryzacyjnych do narzędzi informatycznych państwa to jedynie wycinek problemów polskiej…...

Czytać..