Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa

  • Dom
  • Media
  • Artyści piszą do europosłów. Ostrzegają, że muzyka w sieci może być droższa
Artyści piszą do europosłów. Alarmują, że muzyka w sieci może okazać się droższa  Media

Polscy artyści wystosowali list do europosłów, w którym protestują przeciwko włączeniu muzyki w rozporządzenie dotyczące zniesienia geoblokowania. Pod spodem protestem podpisało się więcej niż 170 osób z gałęzi muzycznej - m. in. Ryszard "Peja" Andrzejewski, Kuba Badach, Rafał Blechacz, Dariusz Malejonek, Grzegorz Markowski, Fisz czy Czesław Mozil. Ich zdaniem zmiany spowodują podwyższenie opłat za streaming w serwisach muzycznych oraz powrót słuchaczy do pirackich witryn internetowych. Zdaniem europosłanki Róży Thun, obawy te są "płonne".

Gorsze oferty, wyższe ceny lub odmowa dostarczenia przesyłki - to jedynie niektóre problemy, na możemy się natknąć się w trakcie zakupów przez internet w zagranicznych sklepach. To właśnie przykłady geoblokowania, czyli różnicowania oferty ze względu w kraj zamieszkania klienta. Od momentu kilku miesięcy nad rozwikłaniem tej kwestii pracują europarlamentarzyści - wśród nich Rozeta Thun (PO), która pełni funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego i sprawozdawczyni Parlamentu Europejskiego ws. geoblokowania

- Multum osób domaga się zniesienia geoblokowania. Przede wszystkim chcą tego obywatele i wówczas jest najwyższy czas, żeby to zrobić - argumentuje europosłanka w rozmowie wraz z. pl.

Thun zaznacza, że geoblokowanie obejmuje nabycie zarówno produktów fizycznych np. odzieży, sprzętu domowego czy elektronicznego, jak i propozycji - wynajmowania pokoi hotelowych, samochodów, kupowania biletów lotniczych czy pociągowych, czy dóbr kultury - np. surowców audiowizualnych, muzyki, e-booków, konsol komputerowych czy oprogramowania.

Miesiące pracy

Pomysł w walkę z geoblokowaniem na terenie UE trafił do Parlamentu Europejskiego z Komisji Europejskiej w maju 2016 r. Komisja proponowała, by wyłączone spod zakazu blokowania geograficznego zostały usługi objęte uprawnieniem autorskim. Na początku stycznia 2017 roku opublikowano aczkolwiek projekt opinii, w jakim - wbrew wcześniejszym propozycjom - proponuje się zarejestrowanie w jego zakres także muzyki, e-booków i konsol.

Zakupy w internecie będą łatwiejsze? UE potrzebuje lepiej chronić odbiorców

- To jest niesłychanie malutki krok naprzód, szczególnie biorąc pod uwagę, że wielu domaga się zniesienia geoblokowania również na surowce audiowizualne - przekonuje Róża Thun.

Artyści odpowiadają list

Włączeniu muzyki przy przepisy zakazujące geoblokowania lęka się jednak cześć naszych twórców. Przy wsparciu Zależności Producentów Audio-Video wystosowali list do europosłów, w którym zwracają uwagę na to, iż propozycja uderza w naszego użytkownika muzyki, "odbierając jemu przywileje, które branża fonograficzna wypracowywała przez lata".

Zobacz całą treść listu polskich artystów do eurodeputowanych

- Zniesienie geoblokady, tylko dlatego, że posiada słowo „blokada”, nie uczyni żadnych korzyści dla klientów, a wywoła jedynie lawinowy wzrost cen produktów muzykalnych, bo stracimy upust, który nie byłby możliwy, jeśliby nie geoblocking - twierdzi w rozmowie z. pl Jan Kubicki, prezes Universal Music Polska, firmy należącej do ZPAV.

Przywileje, o których mowa łączą się głównie z niższymi opłatami za korzystanie spośród serwisów streamingowych, takich jak np. Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music. Kubicki objaśnia, że dzisiaj dzięki upustowi za subskrypcję w streamingowych serwisach muzycznych Polak płaci ok. 19, 99 zł miesięcznie. Specjalne stawki udało się wynegocjować dla całej Europy Środkowo-Wschodniej

- Po zniesieniu geoblockingu zajdzie wyrównanie stawek do tych, które funkcjonują w Niemczech czy Wielkiej Brytanii a mianowicie a tam wynoszą dane kabiny prysznicowe zwykle około 10 € - przekonuje. A to może pociągnąć za sobą wzrost piractwa.

- ZPAV szacuje, że nieopodal 75-80 proc., które przekonały się do serwisów legalnych, powrócą znów do pirackich stron - przestrzega Kubicki.

"Płonne obawy"

Te obawy studzi jednak Róża Thun - jedna z adresatek listu twórców i ZPAV. - Przeczytałam list z uwagą. Jest po nim kilka nieścisłości, lecz dyskutujemy na ten sprawa również ze związkiem wytwórców AV - deklaruje europarlamentarzystka. - Trzeba jednak wspominać, że użytkownicy, a również i niektórzy artyści posiadają odmienne zdanie niż sygnatariusze listu. Rozmawiam w tejże sprawie z wszystkimi stronami - dodaje.

Zakupy on-line mają stanowić łatwiejsze. Siedem na 10 sklepów blokuje takie transakcje

Zdaniem Thun straszenie wzrostem cen za subskrypcji serwisów streamingowych to "płonne obawy". - Wiem, że właściciele tych pakietów się bardzo obawiają, że posiadają wynegocjowane stawki niższe niźli w Anglii czy w Niemczech i że przy momencie, gdy nie będą mogli blokować, to koszta podniosą się - mówi. - Nie wiem, czemu miałyby wzrosnąć tu, zaś nie np. spaść w tym miejscu? Jeżeli klient będzie uciekał do Polski i kupił na polskim rynku, wówczas możliwe, że tam spadną ceny - dodaje.

Europosłanka zaznacza, że powinno się skupiać się na "uwspólnotowianiu" rynku.

- Myślę, że to, co jest rzeczywiście ważne to, żebyśmy dochodzili krok po kroku do owego, żeby ten rynek był wspólny, żeby nie było tak, że człowiek jest cały czas ograniczany terytorialnie w internecie, który wszak nie zna granic - mówi.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..