Temat: Gospodarka

Bariery rozwoju planu elektromobilności  Moto

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Stan sieci, niska przytomność społeczna, wymóg uzyskania pozwolenia na budowę stacji ładowania - to główne bariery, na jakie wskazywali partycypanci wysłuchania publicznego na temat elektromobilności - poinformował resort energii.

Jak gwarantuje resort, wnioski, jakie płyną z wysłuchań publicznych, które odbyły się na przełomie października i listopada br., będą wzięte pod uwagę przy pracach nad ustawą o elektromobilności. Zgodnie wraz z zapowiedziami ministerstwa ma okazać się ona gotowa do finiszu 2016 r.

Drastyczne podwyżki cen OC. Opozycja żąda interwencji premier Szydło

Duże zainteresowanie

Resort poinformował, że w wysłuchaniach publicznych udział wzięło niedaleko 30 instytucji, firm i przedsiębiorców. "Spotkania zorganizowano ze względu na duże zaciekawienie pracami nad ustawą na temat elektromobilności" - podkreśliło Ministerstwo Energii.

Każdy zalegalizowany uczestnik miał 20 minutek na prezentację postulatów, o których potem mógł podyskutować z ekspertami z ME. Zdaniem resortu wysłuchania pokazały, że Polska ma potencjał do zbudowania przemysłu dookoła tworzącego się rynku elektromobilności - przede wszystkim produkcji podzespołów dla pojazdów elektrycznych, samych pojazdów, infrastruktury ładowania rozwiązań informatycznych służących łączności stacji ładowania z pojazdami.

Podczas spotkań, prócz wskazania podstawowych barier, partycypanci zwrócili uwagę również dzięki szereg zagadnień, które domagają się dodatkowej analizy w kontekście prac nad ustawą, np. potrzebę oznakowania pojazdów elektrycznych, która umożliwi ich jednoznaczną identyfikację.

Milion samochodów

We wrześniu resort siły przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności, który zakłada, że do odwiedzenia 2025 r. po rodzimych drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu ogólnego.

W 2020 r. - jak wynika spośród planów resortu energii - w Polsce zarejestrowanych powinno być już ok. 70 tys. pojazdów elektrycznych, z czego 70 proc. przy aglomeracjach i obszarach gęsto zaludnionych. W 2025 r. we flocie wykorzystywanej poprzez administrację publiczną pojazdów napędzanych prądem miałaby być już połowa.

Plan posiada być realizowany w 3 etapach - w fazie pierwszej, do 2018 r. wdrożone mają być programy pilotażowe, które za zagadnienie będą miały przekonać do odwiedzenia elektromobilności. W tym momencie mają też powstać sądowe warunki do rozwoju elektromobilności. W fazie drugiej, innymi słowy w latach 2019-2020, w wybranych aglomeracjach i wzdłuż sieci TEN-T (Transeuropejskiej Necie Transportowej) w Polsce ma wykształcić się infrastruktura do ładowania wozów elektrycznych. W 32 niektórych aglomeracjach ma już okazać się wtedy 50 tys. pojazdów na prąd i 6 tys. punktów o zwyczajnej mocy ładowania i 400 punktów o dużej dyspozycji ładowania.

Powstanie moda

W tym czasie a mianowicie jak zapowiada resort energii - będą zachęty do kupowania pojazdów elektrycznych. Nie licząc ułatwień podatkowych, w tym zerowej stawki VAT a mianowicie co wymaga przekonania do odwiedzenia tego pomysłu KE, bo na razie europejskie prawo takiej możliwości nie przewidują - również uzależnienie opłaty rejestracyjnej od emisyjności i ceny. Oznacza to, że taka opłata byłaby wyższa dla tych, którzy kupią samochody tańsze, często spośród drugiej ręki, które emitują wiele zanieczyszczeń.

W fazie trzeciej - przy latach 2020-2025 - wraz z względu na coraz ogromniejszą popularność, powstanie moda dzięki pojazdy napędzane prądem, to zaś będzie stymulować na nie popyt. Polska obwód energetyczna będzie już wtedy przygotowana na dostarczenie energii dla ok. miliona elektrycznych pojazdów. Jak wskazują autorzy planu, elektrycznie napędzane wozy pozwolą na bardziej sprawne wykorzystanie sieci energetycznych, zwłaszcza w tzw. dolinach nocnych, kiedy to elektrownie wytwarzają prąd, a jego zużycie jest niewielkie. W tymże czasie napędzane elektrycznością pojazdy mogłyby być ładowane.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..