Polscy kierowcy stawiają na ekologię? Popularność diesla spada

 • Dom
 • Motoryzacja
 • Polscy kierowcy stawiają na ekologię? Popularność diesla spada
Diesle coraz mniej popularne po Polsce

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że przy kupnie nowego auta chętniej patrzymy na samochody benzynowe. Jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów, udział diesla spadł do 28 proc. Największy wzrost odnotowują samochody hybrydowe.

W 2017 roku rejestracje aut z silnikiem wysokoprężnym wzrosły o 2, 8 proc. do 135, 1 tys., jakie możliwości oznacza znacznie wolniejsze pęd niż przeciętny popyt na całym rynku (wzrost o 16, 9 proc. ). Oznacza to, że diesel tracił na popularności, tej udział w rejestracjach zmalał do 28 proc., innymi słowy o 4 punkty proc. w stosunku do 2016 roku. Tempo spadku stało się dwa razy większe niźli rok wcześniej - napisano w raporcie PZPM podsumowującym 2017 r.

Diesel traci, zyskuje benzyna i hybryda

Eksperci PZPM wskazują, że to, co stracił napęd wysokoprężny, zyskał benzynowy oraz napęd hybrydowy. Udział samochodów z silnikami benzynowymi w rejestracjach wzrósł o 2 punkty proc. do 66 proc. Rok do roku rejestracje aut z napędem benzynowym zwiększyły się na temat 20, 7 proc. do 323, 2 tys.

Wyraźnie wzrósł też potrzeba na hybrydy. Liczba rejestracji tych samochodów sięgnęła 16, 9 tys. i była o 68, jednej proc. większa niż po 2016 roku. Udział hybryd w całości rejestracji wyniósł 3, 5 proc. i jest o ponad jednej punkt proc. większy od momentu udziału samochodów z fabryczną instalacją LPG. Silniki wysokoprężne królują w grupie aut liczących od pięciu do odwiedzenia dziesięciu lat. Udział diesli w poniższym segmencie wyniósł 51 proc. (o jeden miejsce proc. mniej niż rok kalendarzowy wcześniej).

W 2017 roku firmy wynajmu długoterminowego kupiły 66, 3 tys. nowych aut osobowych, o 22, 8 proc. większą ilość wiadomości niż rok wcześniej. 66, 3 proc. floty znalazła silnik wysokoprężny (o czterech, 5 punktu proc. skromniej niż w 2016 roku). Popularność silników benzynowych wzrosła do 32, 7 proc., o 3, 8 punktu proc. więcej niż w 2016 roku. Napędy alternatywne stanowiły 1 proc. floty; 1542 hybrydy (4-krotny przyrost w stosunku do odwiedzenia 2016 roku) i dwudziestu czterech auta elektryczne (o czterech więcej niż wreszcie 2016 roku). Najpopularniejszymi modelami przy wynajmie długoterminowym były: Skoda Octavia, Ford Focus, Toyota Yaris, Skoda Fabia i Volkswagen Passat.

Hybryda na rynku aut używanych

Eksperci AAA Auto wskazują, że rynek używanych hybryd staje się coraz większy. Liczba ogłoszeń sprzedaży używanych samochodów hybrydowych w pierwszej połówce 2018 r. wzrosła o ponad 40 proc.

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie autami używanymi z napędem hybrydowym. Dane wynikające z naszej analizy zbytnio pierwsze półrocze 2018 roku wskazują, że średnia wieku dla tego typu aut mieści się w przedziale od czasu trzech do pięciu lat. Otóż są to świeże pojazdy, bogato wyposażone, wraz z małym i średnim rozwojem - mówi Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Wg AAA Auto, najczęściej ogłaszane do sprzedaży używane samochody hybrydowe w naszym kraju w czołowej połowie 2018 roku to:

 •  Toyota Auris
 • Toyota Prius
 • Toyota Yaris
 • Toyota RAV 4
 • Lexus RX
 • Lexus CT
 • Peugeot 508
 • Toyota C-HR
 • Lexus GS

Pierwsze półrocze 2018 r.

Z danych instytutu Samar i Centralnej Ewidencją Pojazdów i Kierowców wypływa, że 2018 r. być może być jeszcze lepszy dla samochodów hybrydowych. Samar pokazuje, że jeśli chodzi na temat sprzedaż samochodów w pierwotnym półroczu, to prym wiodły samochody benzynowe, a w pierwszej kolejności miejsce należało do hybrydy:

 •  Toyota Yaris 3180
 • Skoda Fabia 3501
 • Opel Astra 2721

deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Trwa przyjmowanie papierów o wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł zbyt utratę prawa do bezpłatnego deputatu węglowego. Na wypadku złożyło je ponad 140 tys. osób. To ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych.…...

Czytać..
debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

Debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

To oczywiste, że inżynieria w bardzo szybkim rytmie zmienia usługi finansowe. Business Insider skontaktował się z najtęższymi umysłami technologii finansowej, w tym wiceprezesami ds. technologii w światowych gigantach, wiceprezesami ds. innowacji, założycielami…...

Czytać..
dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo kontrolowane przez Prokuraturę Okręgową w stolicy polski w…...

Czytać..
czym jest CSR?

Czym jest CSR?

Społeczna Zobowiązanie Biznesu to koncepcja, podług której przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi uwzględniającymi w swej strategii coś więcej niż interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa. Dla większości firm CSR jest tylko dodatkiem ocieplającym…...

Czytać..
czy odcinkowy pomiar prędkości operuje w nocy? Moto

Czy odcinkowy pomiar prędkości operuje w nocy? Moto

Gdy w ciągu nocy dostaniemy fleszem według oczach od fotoradaru to raczej nie mamy zastrzeżeń, że właśnie zostaliśmy namierzeni za przekroczenie prędkości jak i również wkrótce możemy spodziewać się mandatu. Inaczej jest…...

Czytać..
cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam jak i również Wolin

Cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam jak i również Wolin

Cztery konsorcja spośród Chin, Polski i Włoch złożyły swoje oferty w przetargu na projekt jak i również budowę tunelu łączącego wysepki Uznam i Wolin przy Świnoujściu. Najniższa zaoferowana suma to blisko…...

Czytać..