Temat: Frank szwajcarski

Eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

"Frankowicze", którzy będą mieli problemy ze spłatą kredytów, mogą w dużych ilościach ogłaszać upadłość konsumencką a mianowicie uważają prawnicy. Przed pochopnymi decyzjami ostrzegają jednak bankowcy. Ich zdaniem raty kredytów we frankach zbyt silnie nie wzrosną, an ogłaszanie upadłości to droga nigdzie.

Przed tygodniem szwajcarski bank centralny (SNB), ogłaszając nieoczekiwanie, że uwalnia warsztaty swojej waluty, spowodował panikę w dziedzinie. Inwestorów nie uspokoiło nawet to, że na osłodę obniżył stopę procentową do -0, 75 proc. Dotychczas SNB utrzymywał sztywny kurs, co oznaczało, hdy euro nie mogło pociągać koszty mniej niż 1, dwadzieścia franka. Decyzja sprawiła, a helwecka waluta zyskała równo na wartości, w naszym wobec złotego. W przeszły czwartek za franka trzeba było zapłacić rekordowe 5, 19 zł, choć dzień wcześniej płacono za faceta 3, 57 zł.

Bank chce pomocniczych zabezpieczeń, nie uwzględnia ujemnego LIBORu? Złóż skargę do odwiedzenia UOKiK

Tak istotny postęp notowań franka to trudność dla ok. 550 tys. polskich kredytobiorców zadłużonych przy tej walucie, gdyż oznacza podwyżkę rat.

Widmo niewypłacalności

- Z jednej strony sytuacja, w której kurs franka przebił 4 zł ma możliwość zdeterminować pewne osoby do odwiedzenia chwytania się każdej potencjalnej pomocy. W grę wchodzą oczywiście pozwy przeciwko bankom, ale bardziej prawdopodobne, że ludzie skłonią się w kierunku upadłości konsumenckiej - ocenił mec. Michał Hajduk spośród Kancelarii Michał Hajduk.

- W następstwie decyzji szwajcarskiego banku centralnego, rata niektórych kredytów denominowanych w tamtejszej walucie wzrosła nawet o 400 zł, a wówczas już jest spora kwota. W niektórych przypadkach może to oznaczać niewypłacalność - tacy kredytobiorcy mogą stanąć przed decyzją spłacać lepszą ratę, czy przeznaczyć tę kwotę na utrzymanie a mianowicie mówił.

Hajduk wskazał, że jeszcze przed wejściem w życie przepisów na temat upadłości konsumenckiej interesowała się nią spora grupa ludzi, właśnie na skutek kredytów frankowych. Chodzi o osoby, jakim coraz trudniej było spłacać swe zobowiązania. - Obecna sytuacja może ich skłonić do skorzystania z nowej możności - uważa. - Dzięki to czy faktycznie naprawdę się stanie, będzie konieczne zaczekać, zobaczyć jak rozwinie się sytuacja związana z kursem franka - zaznaczył.

Nowe przepisy

Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe regulace zdecydowanie łagodzą rygory ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Grabowski o propozycjach banków dla "frankowiczów". "Zęby moją osobę rozbolały, to jest herezja"

Adwokat z firmy Hills LTS Marcin Piotrowski również jest zdania, że konsekwencją decyzji SNB, a co za tym idzie postępu wysokości rat kredytów frankowych, może być wzrost liczby upadłości konsumenckiej w Naszym kraju. - Zgodnie z bieżącym stanem prawnym możliwe wydaje się być takie prowadzenie postępowania upadłościowego, by osobom fizycznym umorzyć długi, jeśli ich spłata byłaby niewykonalna w postępowaniu upadłościowym. Konsekwencją powyższego wydaje się stworzenie możliwości na niepełne (choć w możliwie jak na przykład najwyższym stopniu) zaspokojenie wierzycieli. Celem takiej regulacji jest osiągnięcie sytuacji, w której dłużnik będzie mógł rozpocząć życie z tzw. nieskalana kartą - wyjaśnił.

- Postępowanie upadłościowe może stać się kierowane również wówczas, gdy trasat ma tylko jednego wierzyciela. W obecnej sytuacji być może stanowić podstawę do aktywnego złożenia wniosku o upadłość konsumencką przez tzw. frankowiczów – wówczas, gdy jedynym niezaspokojonym wierzycielem jest pula, a jedynym długiem, któregoż nie jest w stanie obsługiwać dłużnik jest debet bankowy - dodał.

Ostrożnie z decyzją

Wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka ostrzega jednak przed pochopnym korzystaniem z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. - Byłbym bardzo ostrożny w tej kwestii. Namawianie Polaków by korzystali ze ścieżki upadłości konsumenckiej nie jest najlepszym rozwiązaniem. To wydaje się droga donikąd. Podjęcie takiej decyzji wiązać się stanie się ze stratą nieruchomości, zaś jednocześnie kredytobiorca nie uwolni się całkowicie od długów. Ponadto osoby takie pozostaną na wiele lat stygmatyzowane i to nie wyłącznie przez instytucje finansowe a mianowicie podkreślał wiceszef ZBP.

Dodał jednocześnie, że sytuacja nie jest aż faktycznie katastrofalna jak niektórzy zapewniają. - Należy pamiętać, hdy szwajcarski bank centralny wraz z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego obniżył stopy procentowe o 0, 5 pkt proc. To pozwoli zamortyzować rozwój kursu franka przynajmniej o 50 proc. - wskazał.

Na czym się opiera pożyczka we franku szwajcarskim? Rafał Hirsch wyjaśnia

- Mocno przesadzone są więc szacunki pokazujące, że kwota koszty kredytu w helweckiej walucie wzrośnie o ok. 400 zł. To nie wydaje się prawdą, gdyż obniżenie nogi procentowej zmniejszy ten postęp co najmniej o połowę. Odrzucić będzie to więc jakaś niebotyczna podwyżka, która miałaby zrujnować polskie gospodarstwa domowe zadłużone we franku. Oczywiście, wszystko zależy od przychodów, bo to one zaświadczają o możliwościach regulowania przez nas zobowiązań - dodał.

Więcej "złych klientów"

W podobnym tonie wypowiada się analityk Home Broker Marcin Krasoń. W jego weryfikacji sytuacja z wysokim kursem franka może mieć przełożenie na to, że bankom zacznie przybywać klientów z ryzykownym portfelem.

Zaznaczył, że choć nie dzierży oficjalnych danych o tym, ile i które bazy mają klientów z kredytami we frankach, to spośród informacji prasowych wynika, iż cztery banki mają pierwotnego najwięcej. Są to: Bank Millennium, Getin Bank, PKO BP i mBank. - Po notowaniach giełdowych można dojrzeć, które banki na giełdzie tracą w tych niedawnych dniach - dodał.

- Powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego 35 tys. kredytów we frankach nie jest spłacanych w terminie. Dane ów są z czasu, wówczas gdy frank kosztował 3, 5 zł. Zakładam, że jak na przykład frank drożeje, to ta liczba się zmienia. To oznacza, że odsetek "złych klientów" w tych bankach będzie rósł - ocenił.

Zimna krew i chłodna głowa

Zdaniem Krasonia nie jawi się być jednak tak, iż problem ze spłatą raty kredytu pojawi się wraz z miesiąca na miesiąc. - Sytuacja z drogim frankiem musiałaby potrwać ładnych parę miesięcy, żeby to jakoś zaczęło być zauważalne. Poniekąd, jak ktoś nie zapłaci jednej raty, to nie od razu ma zauważalny problem. Taka sytuacja ma możliwość zaistnieć dopiero po kilku miesiącach - powiedział.

W jego ocenie, kredytobiorca we franku powinien "zachować zimną krew, mieć chłodną głowę i czekać".

Ekonomiści stawiają na obniżkę stóp. Kredytobiorcy już mogą odpocząć Informacje

Ekonomiści prawidłowo twierdzą, że jutro Podpowiedź Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych, które już teraz są w historycznie niskim poziomie. Wątpliwość brzmi tylko, jak prawdziwe będzie to cięcie. Klienci…...

Czytać..
efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo  Ze świata

Efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo Ze świata

Londyn do niedawna przyciągał rekordową liczbę milionerów. Setki tysięcy zamożnych inwestorów przelewało swe pieniądze w zamian za "złote wizy", które dawały im prawo do egzystencji w Ue. Brexit ma możliwość zablokować ten…...

Czytać..
e-dowód, porozumienie PWPW i Korespondencji Polskiej

E-dowód, porozumienie PWPW i Korespondencji Polskiej

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że na zamówienie Poczty Polskiej i PUC-Envelo realizuje plany wprowadzenia od 2019 roku e-dowodu. "W każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym argumentem powinno znacznie przyspieszyć…...

Czytać..
dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji  Ze świata

Dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji Ze świata

Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki" Merkel o reformie obszary euro: Niemcy gotowe do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie…...

Czytać..
duże zmiany w Google. Na lepsze?  Ze świata

Duże zmiany w Google. Na lepsze? Ze świata

Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do pracy w INFORMATYKĄ. Szef Google przerwał urlop…...

Czytać..
drugi numer kwartalnika «Przekrój» po sprzedaży

Drugi numer kwartalnika «Przekrój» po sprzedaży

Powrót w rynek kultowego "Przekroju" pod koniec roku okazał się dużym sukcesem. Drugi numer kwartalnika pojawi się w poniedziałek 20 marca br. przy znacznie powiększonym nakładzie jak i również będzie mieć…...

Czytać..