Czy Polskę stać na euro? Oto plusy i minusy przyjęcia wspólnej waluty

  • Dom
  • Pieniadze
  • Czy Polskę stać na euro? Oto plusy i minusy przyjęcia wspólnej waluty
Euro w Polsce, plusy jak i również minusy wspólnej waluty  Pieniądze

Euro na terytorium polski tak, ale wtenczas kiedy zarobki przeciętnego Polaka mniej więcej zbliżą się do średniej unijnej. Tak uważają zarówno prezydent Andrzej Duda jak i premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego może to nastąpić nie szybciej niż za 20 latek. Poniżej przedstawiamy plusy jak i również minusy przystąpienia do eurogrupy, na które zwracają obserwację ekonomiści.

Przystąpienie do odwiedzenia unii walutowej było 1 z wątków środowej gadki premiera Mateusza Morawieckiego wraz z dziennikarzami agencji Bloomberg. Premier powiedział, że "nie wydaje się przekonany, iż problemy euro już się skończyły", zaś między Polską a krajami eurostrefy "nie ma jeszcze konwergencji".

Zdaniem Mateusza Morawieckiego warunkiem jego poparcia dla wejścia Polski do odwiedzenia strefy euro są następne lata silnego wzrostu ekonomicznego, aby "Polska osiągnęła średni rozporządzalny dochód w wysokości 82-90 proc. dochodów bogatszych państw, jak Niemcy lub Holandia". Podobnie uważa prezydent Andrzej Duda.

Tymczasem ekonomiści wymieniają plusy i minusy przystąpienia Polski do strefy euro.

Umocnienie pozycji w UE

Więcej swobody dla przedsiębiorców. "W przepisach jest jedna iskierka"

Zdaniem szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego profesor Elżbiety Mączyńskiej, w długim okresie będą dominowały pozytywne następstwa. Wraz z punktu widzenia politycznego bez wątpliwości przyniosłoby to bowiem zalety związane z umocnieniem pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Argumentem za przystąpieniem do strefy euro jest również kwestia ryzyka kursowego.

- To jest wytłumaczenie, dlaczego biznes jest zbytnio tym, żeby przyspieszyć czynności dotyczące wchodzenia Polski do strefy euro. W chwili, kiedy większość eksportu Naszego kraju to eksport do UE, posiadanie waluty euro określa, że eksporterzy nie istnieją narażeni na ryzyko kursowe. Jest to istotne tym bardziej, że są też różne obszary funkcjonowania eksportu jak i również te obszary w przypadku Polski się zwiększają" a mianowicie powiedziała. Dodała, że rozchodzi o Azję i Afrykę. - Zatem w wypadku tych regionów także narasta problem ryzyka kursowego a mianowicie podkreśliła.

Minusy uroczystości euro

Odnosząc się do odwiedzenia negatywnych skutków związanych z przystąpieniem do strefy € profesor Mączyńska odwołała się do opinii Noblisty Josepha Stiglitza przedstawionej w tej niedawno wydanej w naszym kraju księdze "Euro. W jaki środek wspólna waluta zagraża przyszłości Europy". - Stiglitz demonstruje, że dla krajów, które nie mają jeszcze pod dostatkiem silnej gospodarki, korzyści połączone z euro są niższe niż negatywne zjawiska - powiedziała. Dodała, że po opinii Stiglitza strefy € nie da się uratować w jej obecnym układzie - konieczne byłoby wyjście z niej niektórych słabszych krajów. - Takie recenzje i analizy nie mają możliwość być ignorowane. Wymają pogłębionych analiz - oceniła.

Wśród minusów (w treściwym okresie) profesor wymieniła też zmniejszenie skuteczności krajowej polityki antykryzysowej.

- Odrzucić można też ignorować pozostałych opinii. Przed negatywnymi następstwami przestrzegają na przykład dwaj polscy ekonomiści Stefan Kawalec i Ernest Pytlarczyk - zaznaczyła szefowa PTE. Wyjaśniła, że według nich UE i wspólny rynek są wielkimi osiągnięciami Europy, które przyniosły jej wzrost gospodarczy po straszliwych wojnach. Natomiast wprowadzenie euro okazało się błędem i euro zamiast umacniać, "rozsadza Europę jak i również stanowi dzisiaj jeden z głównych czynników, zagrażających integracji europejskiej".

- W następstwie tego ekonomiści ci postulują, kontrolowane rozwiązanie strefy euro, żeby uratować UE i połączony rynek - powiedziała. Wyjaśniła, że zwracają oni atencję, że trzeba powrócić do odwiedzenia walut narodowych "w strategia sekwencyjny" i uzgodnić oryginalny system koordynacji walutowej w Europie. Jak dodała, należy w dodatku minimalizować ryzyka - w szczególności ryzyko paniki bankowej po najsłabszych krajach strefy euro i w związku wraz z tym najpierw ze tereny euro powinny wychodzić państwa najbardziej konkurencyjne, czyli w szczególności Niemcy.

Przygotowanie gospodarki

Prezydent Andrzej Dudziarz o warunkach wejścia Lokalny do strefy euro

Zdaniem głównego ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka korzyści jak i również koszty obecności w zonie euro zależą od owego, jak dana gospodarka wydaje się być do niej przygotowana. a mianowicie Bardzo bolesne doświadczenia ostatniego kryzysu pokazują, że po sytuacji braku odpowiedniego przygotowywania obecność w strefie € może oznaczać bardzo oficjalne, negatywne, kryzysowe konsekwencje dla gospodarki - zaznaczył. Wskazał, że takie przykłady mieliśmy między innymi w Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech.

- Wiemy, hdy potencjalnie obecność w zonie euro może być niesłychanie niebezpieczna - mówił ekonomista. Zaznaczył też, że ponadto ze strefą euro "wiążą się pewne istotne zalety i najistotniejsze dla gospodarek, które są bardzo rywalizujące, innowacyjne, jest uniknięcie umocnienia krajowej waluty".

Zdaniem Bujaka "doświadczenia ostatniego kryzysu, zwłaszcza kryzysu zadłużeniowego w strefie euro pokazują, że do odwiedzenia obecności w strefie € - z sukcesami gospodarczymi - nie wystarczy dokonanie tzw. nominalnych kryteriów konwergencji, takich jak odpowiedni poziom inflacji, długoterminowych stóp procentowych, deficytu fiskalnego czy długu publicznego".

Ekonomista podkreślił, że "potrzeba również odpowiedniego stopnia konwergencji realnej, czyli szerszego dostosowania gospodarki do kryteriów funkcjonowania w strefie euro". I tłumaczył: "w szczególnie potrzebny jest odpowiedni pułap elastyczności rynku pracy i w jeszcze większym stopniu trwała stabilizacja sytuacji po finansach publicznych, najlepiej uzyskanie trwałej nadwyżki fiskalnej".

Bujak uznał, że państwem, który korzyści z obecności w strefie euro przy tej chwili odczuwa najmocniej, są Niemcy.

Euro na Litwie od spodziewanego roku? Brak zgody po koalicji Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję w…...

Czytać..
emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest stricte gospodarczy  Ze świata

Emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest stricte gospodarczy Ze świata

Projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 nie wydaje się ściśle gospodarczy, ale wydaje się to poważny projekt polityczny – powiedziała w poniedziałek w Berlinie polska minister przedsiębiorczości i transportu Jadwiga…...

Czytać..
elżbieta Rafalska o luce płacowej na rynku pracy

Elżbieta Rafalska o luce płacowej na rynku pracy

Kobiety powinny być odważniejsze w kwestii oczekiwań płacowych - uważa Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej. Jej w mniemaniu, choć tzw. luka płacowa zmniejszyła się, wciąż narasta…...

Czytać..
elon Muska na Twitterze - zabawne komentarze i żarty

Elon Muska na Twitterze - zabawne komentarze i żarty

Być jak Elon Musk – rozwijać nie jedną, zaś trzy firmy, wspierać parę kolejnych, planować kolonizację kosmosu i… rzucać żartami na Twitterze. Jedni widzą przy nim geniusza, inni szaleńca, ale w serwisach…...

Czytać..
ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

Ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego…...

Czytać..
eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd  Pieniądze

Eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..