Trump chce wyżywić sankcje wobec Rosji... poprzez jakiś czas

  • Dom
  • Polityka
  • Trump chce wyżywić sankcje wobec Rosji... poprzez jakiś czas
Donald Trump o sankcjach względem Rosji

Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział „Wall Street Journal”, że jest otwarty na zniesienie sankcji względem Rosji. Może zarazem odstąpić od uznawania polityki „jednych Chin” jeśli Pekin nie zerwie z praktykami, które osłabiają amerykańską gospodarkę.

Trump przyznał, że chciałby wykorzystać wszelkie dostępne środki, aby zbalansować stosunki z Moskwą i Pekinem. Dodał, iż zamierza przez pewien czas zachować sankcje nałożone po grudniu na Rosję poprzez administrację odchodzącego prezydenta Baracka Obamy. Była to reakcji na rzekome cyberataki i próby wpłynięcia Kremla w listopadowe wybory prezydenckie w USA. Trump tłumaczył, że zrezygnuje z nich jednak o ile Rosja pomogłaby USA w walce z terroryzmem jak i również realizacji innych celów podstawowych dla Waszyngtonu.

"Jeśli się porozumiemy i Rosja faktycznie nas wesprze, jeżeli ktoś robi naprawdę zachwycające rzeczy, dlaczego utrzymywać sankcje? " – mówił prezydent elekt. Wyraził też gotowość na spotkanie z Putinem w jakiś czas na zaprzysiężeniu.

"Rozumiem, hdy chcieliby się (władze Rosji) spotkać, i nie posiadam z tym absolutnie problemu" – ocenił prezydent elekt.

Jedne Chiny? Niekoniecznie

Trump zapewniał, że dopóki nie zauważy zmiany w podejściu Pekinu do szkodzących gospodarce NA JUKATAN praktyk walutowych i komercyjnych nie będzie się trzymał porozumienia z ChRL spośród roku 1979 o wznowieniu stosunków dyplomatycznych.

Zgodnie z umową USA nie uznają dyplomatycznie Tajwanu przestrzegając zasad polityki tzw. „jednych Chin”. Zakłada ona bycie tylko jednego państwa złożonego z Chin kontynentalnych, Hongkongu, Makau i Tajwanu.

Pytany przez „WSJ” lub poparłby zasadę “jednych Chin” odparł, że wszystko wydaje się być kwestią negocjacji.

Trump mówił w przeszłości, przypomina gazeta, iż po objęciu władzy zechciał nazwać Chiny manipulatorem. W wywiadzie, wyjaśnił jednak, iż nie uczyni tego po pierwszym dniu urzędowania po Białym Domu. Najpierw spośród Pekinem porozmawia. Nie krył jednak niezadowolenia z chińskich praktyk walutowych.

"Zamiast przyznać: +dewaluujemy naszą walutę+ mówią +och, wartość naszej waluty spada+. Ona nie zaakceptować spada. Robią to rozmyślnie (…). Nasze firmy nie zaakceptować mogą z nimi w tej chwili konkurować, ponieważ nasza waluta jest silna i to nas zabija” – tłumaczył prezydent elekt w wywiadzie.

Jest już oficjalna reakcja Pekinu na ów słowa. Chińskie ministerstwo rzeczy zagranicznych oświadczyło w sobotę, że "zasada jednych Chin" to niepodlegająca negocjacjom polityczna podstawa stosunków chińsko-amerykańskich. Resort wezwał też "odpowiednie czynniki" w USA do uznania Tajwanu za "sprawę wrażliwą".

Oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej chińskiego MSZ to - jak pisze agencja Reutera - bezpośrednia odpowiedź na wypowiedź prezydenta elekta USA Donalda Trumpa dla "Wall Street Journal".

Obama przedłuża sankcje wobec Rosji

Tymczasem Barack Obama przedłużył o rok wszystkie amerykańskie sankcje wobec Rosji za zajęcie Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy. Ocenił, że działania Moskwy stanowią nadzwyczajne zagrożenie gwoli bezpieczeństwa narodowego i strategii zagranicznej Usa.

Amerykańskie sankcje nałożone na Rosję jako odwet za inwazję na Ukrainie wygasały w marcu. Barack Obama mógł pozostawić decyzję o ich przedłużeniu swemu następcy ale tego nie zrobił.

Tagi: Donald Trump Rosja sankcje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar kosztuje mniej niż 4 złociste – to najniższy poziom amerykańskiej waluty od dużej liczby miesięcy. Powód? Nieoczywisty. Albowiem piątkowe dane z rynku roboty w USA miały wspierać notowania dolara.…...

Czytać..

Dobrowolność, dziedziczenie, kary za promocję OFE. Jest projekt przemian w systemie emerytalnym Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy…...

Czytać..
do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

Do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

- Polacy istnieją nowocześni i otwarci w nowe rozwiązania płatnicze – mówi w rozmowie spośród Business Insider Polska Michał Jędraszak, CEO Straal. Jak i również dodaje, że za kwestią subskrypcji zaczynamy…...

Czytać..
diesle coraz mniej popularne po Polsce

Diesle coraz mniej popularne po Polsce

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że przy kupnie nowego auta chętniej patrzymy na samochody benzynowe. Jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów, udział diesla spadł do 28 proc. Największy wzrost…...

Czytać..
deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Trwa przyjmowanie papierów o wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł zbyt utratę prawa do bezpłatnego deputatu węglowego. Na wypadku złożyło je ponad 140 tys. osób. To ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych.…...

Czytać..
debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

Debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

To oczywiste, że inżynieria w bardzo szybkim rytmie zmienia usługi finansowe. Business Insider skontaktował się z najtęższymi umysłami technologii finansowej, w tym wiceprezesami ds. technologii w światowych gigantach, wiceprezesami ds. innowacji, założycielami…...

Czytać..