Temat: Ropa naftowa

Ceny ropy w dół. «Wielkie załamanie»  Surowce

  • "Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w kwestii cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów wydaje się być "całkiem sporo"

Miała sięgnąć nawet 100 dolarów, obecnie ledwo przekracza połowę tej kwoty. Cena baryłki ropy naftowej znacząco odbiega od tego, co przewidywali analitycy rynku paliw. To "wielkie załamanie cen ropy 2018" - komentuje CNN.

Po trzech latach wzrostów, ceny ropy naftowej zaczęły mocno spadać. Jeszcze na początku października zbytnio baryłkę ropy typu Brent płacono rekordowe w minionym czasie 86 dolarów, bieżący kurs to 63 dolary (spadek o 27 proc).

Podobnie jest po przypadku ropy typu WTI - spadek nastąpił wraz z poziomu 76 dolarów 1-wszą, 5 miesiąca temu do odwiedzenia poziomu 54 dolarów.

Nie jest to sprawa, jakiej spodziewali się specjaliści. Przewidywano raczej kontynuowanie zapoczątkowanego w 2016 roku trendu wzrostowego i rychłe przekroczenie poziomu 100 dolarów zbyt baryłkę.

Spadek cen ropy naftowej

W środę prezydent NA JUKATAN we wpisie na Twitterze podziękował Arabii Saudyjskiej zbyt obniżenie cen ropy naftowej, porównując tę decyzję do "wielkiej redukcji podatków" na rzecz jego kraju i gwoli całego świata, ale jednocześnie wezwał Rijad do jeszcze ogromniejszej obniżki cen paliwa.

"Ceny ropy spadają nadal bardziej. Wspaniale! Dla Stanów Zjednoczonych to jakby wielka redukcja podatków na świecie. Korzystajcie! Teraz 54 dolary, zaś były 82. Podziękowania na rzecz Arabii Saudyjskiej, ale opuśćcie jeszcze bardziej! " - napisał Trump na Twitterze.

Oil prices getting lower. Great! Like natomiast big Tax Cut for America and the World. Enjoy! $54, was just $82. Thank you wówczas Saudi Arabia, but let’s go lower!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 21 listopada 2018

Centralny bank ropy

jak zauważa CNN, związane między innymi ze skutkami sankcji w Iran obawy rynku paliwowego skłoniły Stany Zjednoczone jak i również Arabię Saudyjską do ważnego zwiększenia wydobycia ropy naftowej, celem obniżenia jej ceny. We wrześniu, pierwszy przy jednym spotkaniu od 1973 roku, AMERYCE stały się największym wydobywcą ropy naftowej, wyprzedzając Arabię Saudyjską oraz Rosję.

Jednakże decyzja USA o zwiększeniu wydobycia nie dałaby takiego efektu, gdyby Rijad nie zdecydował się w to samo. Arabia Saudyjska, nazywana "centralnym bankiem ropy naftowej", jest największym dzięki świecie eksporterem tego materiału, jednocześnie jako jedyna wydaje się być w stanie istotnie wpłynąć na ilość ropy dzięki rynkach.

Na stacjach paliw "dzieją się cuda"

Na dodatek decyzja Trumpa o powrocie do sankcji nałożonych na Iran nie oznaczała jednakże pełnego zakazu importu ropy z tego kraju.

- Są to kraje, które poczyniły już kroki, żeby uniezależnić się od irańskich dostaw ropy, jednak odrzucić zdołały całkowicie zrezygnować spośród jej importu w okresie wyznaczonym przez USA - podkreślił na początku miesiąca Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Sprzężenie z gospodarką

Międzynarodowa Agencja Energetyki przewiduje, że tendencja rosnącej podaży surowca ze strony USA może się utrzymać. Równolegle eksperci ostrzegają, że globalny popyt na ropę może być znacząco niższy od podaży, co również istotnie odziałuje na obniżkę cen materiału na światowych rynkach.

Nie do pominięcia wydaje się także fakt spowolnienia gospodarczego na świecie. Jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki, mimo że popyt na ropę w Stanach był "bardzo mocny” to z kolei rynki europejskie i azjatyckie nie zgłaszają aż tak wysokiego zapotrzebowania.

Podobnie sytuacja wygląda w Ameryce łacińskiej Południowej (przede wszystkim po Brazylii i Argentynie) i w Indiach. Wysokie koszta, słaba waluta oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza skutkują spowolnieniem gospodarek. Taka sprawa nie służy cenom ropy naftowej, które są silnie powiązane z sytuacją gospodarczą.

Wpływ giełdy

Sytuacja na amerykańskiej giełdzie dokumentów wartościowych jest kolejną zmienną wpływającą na wycenę czarnego surowca. Obawy przed spowolnieniem gospodarczym na świecie wywołały wyprzedaż akcji, co odbiło się także na wartościach ropy.

"Spadek opłat ropy to efekt wyprzedaży na giełdach towarowych jak i również giełdach instrumentów finansowych, połączonych z rosnącymi obawami jakie możliwości do wzrostu gospodarczego" - napisał w liście do odwiedzenia klientów Damien Courvalin, szef wydziału analiz energetycznych Goldman Sachs.

Jednocześnie oświadczył, że cena ropy nie zaakceptować wzrośnie dopóty, dopóki OPEC nie podejmie akcji po tym celu.

Broń obosieczna?

Znacząca redukcja cen ropy może się przełożyć na taniejące powietrza, co ucieszy kierowców. Jednakże z drugiej strony spadające ceny ropy naftowej stanowią zagrożenie gwoli sektora wydobywczego.

Ostatni spadek (lata 2014 jak i również 2015) spowodował wiele bankructw firm związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem ropy, między innymi w Teksasie, Północnej Dakocie i Oklahomie, to znaczy stanach uznawanych za "republikańskie", co - jak zauważa CNN - może znamiennie wpłynąć na poziom poparcia prezydenta USA.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 17-23 04 2017

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 17-23 04 2017

Benzyna Pb98 za 4, 97-5, 09 zł/l, Pb95 zbytnio 4, 65-4, 76 zł/l, diesel ON za 4, 47-4, 58 zł/l, autogaz LPG za 2, 14-2, 21 zł/l - to prognozowane…...

Czytać..
ceny miedzi a kurs KGHM

Ceny miedzi a kurs KGHM

Ceny miedzi znowu skoczyły, podchodząc do 5 tys. dolarów za tonę. Za tym poszedł wzrost kursu KGHM, który w pewnym poziomie od zawsze zależny był od cen miedzi. Podług analityków…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
cBOS: rosną oczekiwania dochodowe Polaków

CBOS: rosną oczekiwania dochodowe Polaków

Oczekiwania dochodowe Polaków od 2015 roku znacząco wzrosły, możemy to wyjaśnić poprawą położenia materialnego Polaków, jaka nastąpiła w tym czasie - poinformowało Centrum Badania Refleksji Społecznej (CBOS) w środowym komunikacie.…...

Czytać..
cardioCube - produkt dla pacjentów z niewydolnością serca

CardioCube - produkt dla pacjentów z niewydolnością serca

Pan Kowalski - pacjent z niewydolnością serca jest pod stałą opieką lekarzy. Pomimo swoich problemów odrzucić jest jednak częstym bywalcem szpitala, bo regularnie rozmawia ze swoim Amazon Pogłos (to głośnik i wirtualny…...

Czytać..