Fałszywe strony e-sklepów, wirusy w poczcie elektronicznej. Ostrzeżenie przed hakerami

  • Dom
  • Tech
  • Fałszywe strony e-sklepów, wirusy w poczcie elektronicznej. Ostrzeżenie przed hakerami
Hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną  Tech

Poczta elektroniczna jest najpopularniejszym pośród hakerów celem ataków w firmy i organizacje, za sprawą którego mogą oni dystrybuować szkodliwe oprogramowanie i wyłudzać dane użytkowników - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Proofpoint. Problemem są też tworzone przez cyberprzestępców oszukańcze witryny sklepów internetowych, które umożliwiają przejęcie danych pieniężnych internauty.

Z raportu o zagrożeniach w sieci internetowej w trzecim kwartale 2018 roku wynika, że ilość ataków hakerskich z zastosowaniem poczty elektronicznej na spółki i organizacje systematycznie wstaje, tak jak liczba osób, które hakerzy bezpośrednio obierają zbyt swój cel.

W 94 proc. przypadków do dokonania ataku za pośrednictwem poczty elektronicznej posłużyły wirusy typu trojan, których zajęciem jest wykradanie danych do odwiedzenia logowania w systemach bankowości elektronicznej i innych strukturach sieciowych - poinformowała przedsiębiorstwo. Wzrosła również liczba złośliwych linków dystrybuowanych za pośrednictwem e-maili. Według firmy Proofpoint liczba ataków takiego od drugiego kwartału tego r. wzrosła o 300 proc.

Eksperci zauważyli, że niezwykle skutecznym narzędziem po walce z kampaniami phishingowymi (mających na celu wyłudzenie danych do logowania) będą media społecznościowe, które pozwoliły na zmniejszenie ich cyfry rok do roku o 90 proc.

Z drugiej strony platformy owego rodzaju przyczyniły się jednocześnie do wzrostu popularności odrębnego zagrożenia, jakim są ataki phishingowe wykorzystujące oszustwa handlowe. Bardzo często cyberprzestępcy prowokują użytkowników sieci społecznościowych do odwiedzenia tworzenia kont klienta po fałszywych sklepach internetowych, tym samym zyskując dostęp do pierwotnego danych - stwierdzili eksperci.

"Największy atak przy historii firmy". Duży dostawca internetu na celowniku hakerów

Fałszywe strony

Na problem zwraca uwagę również firma IntSights. Jak wynika z przeprowadzonego przez panią a badania, w trzecim kwartale 2018 r. liczba fałszywych stron e-commerce, które wyłudzają dane użytkowników, m. in. wrażliwe informacje finansowe, wzrosła o 297 proc.

Łącznie w trzecim trymestrze tego roku firma wykryła 473 nowe strony sieciowe podszywające się pod sklepy internetowe czy witryny oferentów. Zdaniem ekspertów oznacza to, że w ciągu minionych trzech miesięcy hakerzy tworzyli tygodniowo po dwie oryginalne strony wyłudzające dane.

Strony phishingowe najczęściej do złudzenia przypominają witryny prawdziwych sklepów internetowych i zawierają formularze wymagające podania tego rodzaju danych, jak adres, nr telefonu i informacje z karty płatniczej - przestrzegli eksperci.

Zdaniem specjalistów cyberprzestępcy liczą na wysoką skuteczność tego typu ataków z uwagi na rosnącą popularność sprzedaży na serwisach randkowych.

Błędy człowieka

W raporcie Proofpoint podano, że w stosunku do ubiegłego kwartału o 10 proc. zmalała liczba ataków z użyciem ransomware, innymi słowy oprogramowania szyfrującego dane dzięki urządzeniach dla okupu. Profesjonaliści przestrzegają jednak, że ransomware nie zostało całkowicie zapomniane przez hakerów i nadal należy uważać na tegoż rodzaju zagrożenia.

46 proc. wszystkich ataków w użytkowników systemów bankowości multimedialnej stanowiły te z zastosowaniem wirusów typu trojan.

Najpopularniejszymi w trzecim trymestrze 2018 roku robakami zostały Emolet i Panda Banker odpowiedzialne łącznie za mniej więcej 90 proc. incydentów.

Liczba osób, które w pojedynczym ataku za cel obierają cyberprzestępcy, od przeszłego roku wzrosła o 96 proc. - podkreślono w raporcie. Obecnie w ramach jednego ataku ofiarami ma możliwość zostać nawet 27 osób, a czynnik ludzki według Proofpoint jest wciąż najsłabszym ogniwem w łańcuchu ochrony wielu firm.

gUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury  Pieniądze

GUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury Pieniądze

3, 6 proc. a mianowicie o tyle wzrosło przeciętne wynagrodzenie w październiku przy porównaniu do ubiegłego roku. Pracownicy sektora przedsiębiorstw zarabiali w minionym miesiącu przeciętnie 4259, 37 zł. W październiku wzrosła również…...

Czytać..
grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii KHW potrzebuje ok. 700 mln  Surowce

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii KHW potrzebuje ok. 700 mln Surowce

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..

Grabowski chce przyspieszyć prace nad ustawą łupkową. Woźniak: ustawa jest już gotowa Informacje

- Przyszedłem do odwiedzenia pracy m. in. na to, by przyspieszyć prace nad ustawą łupkową - deklaruje w rozmowie z tygodnikiem Bloomberg Businessweek minister środowiska Maciej Grabowski. a mianowicie Ustawa jest…...

Czytać..
gospodarka Rosji na krawędzi  Ze świata

Gospodarka Rosji na krawędzi Ze świata

Gazprom pragnie negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada Na zbyt trafią wyjątkowe kamienie. Diamenty będzie można kupić poprzez internet Podejrzane turbiny na Krymie. Nikt się do odwiedzenia nich nie przyznaje Teledysk wyśmiewający…...

Czytać..
google ustosunkowało się do woli UE ws. porównywarek kosztowych  Tech

Google ustosunkowało się do woli UE ws. porównywarek kosztowych Tech

Globalny ranking prędkości sieci. Polska zaliczyła awans, lecz do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzurka w internecie? Emocje wokół ofert reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia, na…...

Czytać..
goldman Sachs: euro poniżej cztery zł przez najbliższe miesiące  Waluty

Goldman Sachs: euro poniżej cztery zł przez najbliższe miesiące Waluty

Przez najbliższe miesiące za euro będziemy płacić mniej niż 4 zł - wynika wraz z najnowszej prognozy walutowej agencji bankowej inwestycyjnego Goldman Sachs. Według analityków za trzy miesiące euro…...

Czytać..