Stało się. Adobe ogłasza koniec Flasha

Adobe ogłasza koniec technologii Flasha

Flash, technologia animacji stworzona przez firmę Adobe, przejdzie za kilka latek do historii. Zyskała sława w pierwszych latach poprzedniej dekady, służąc głównie do odwiedzenia gier komputerowych i oglądania filmików w przeglądarkach internetowych. Miała jednak szereg niedoskonałości.

Adobe oficjalnie ogłosił koniec Flasha we wtorkowym wpisie na blogu firmowym. Oto jego fragment:

Biorąc pod uwagę postęp i naszą współpracę wraz z kilkoma parterami technologicznymi a mianowicie w tym z Apple, Facebookiem, Google’em, Microsoftem i Mozillą - Adobe planuje zakończyć działanie technologii Flash. W szczególności przestaniemy aktualizować jak i również dystrybuować Flash Playera do odwiedzenia końca 2020 roku.

Chcemy zachęcić twórców esencji do migracji istniejącej zawartości we Flashu do oryginalnych formatów.

W sieci jest nadal wiele witryn internetowych WWW, które działają w oparciu o Flasha. Odtwarzacz Flash Player jest zaś wbudowany w przeglądarkę Chrome.

Wycofanie się Adobe z Flasha jednak nie dziwi, bo tej technologii wielokrotnie zarzucano, iż jest niebezpieczna dla internautów internetu. Flash będzie jednak otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń do 2020 roku.

Firma Adobe wskazuje na technologie HTML5, WebGL i WebAssembly jako możliwe zamienniki dla Flasha. Do tworzenia animacji internetowych poleca zaś programy Animate CC i Premiere Pro.

Steve Jobs mocno krytykował Flasha

Jednym z powodów, dla których przedsiębiorstwo Adobe rezygnuje z Flasha, jest fakt, że korzystanie z treści w tej technologii bardzo skraca czas działania baterii urządzenia. Dlatego odtwarzacz Flash Player nigdy nie miał odmiany dla iPhone'ów i iPadów. Z kolei system operacyjny Mobilne przestał wspierać Flasha przy 2012 roku.

Steve Jobs w swoim słynnym wpisie na stronie w 2010 roku wyjaśnił, dlaczego spółka Apple zdecydowała się nie wspierać technologii animacji Adobe w iPhone'ach. Przedstawił sześć powodów tej decyzji:

  1. Oprogramowanie Adobe Flash jest prawnie zastrzeżone.
  2. Nowsze formaty wideo istnieją lepsze i powszechnie dostępne.
  3. Flash jest niezabezpieczony i nie działa prawidłowo.
  4. Flash skraca witalność baterii.
  5. Flash odrzucić obsługuje funkcji dotykowych.
  6. Apple nie chce kreatorów aplikacji na Flasha w zamian tych piszących aplikacje dzięki iPhone'a.

Zespół Apple’a na swoim blogu wyjaśnił, jak zniknięcie Flasha, będzie miało wpływ na korzystających ze przedmiotu tej firmy.

Konsumenci Apple’a korzystają z necie bez użycia technologii Flash już od jakiegoś czasie. iPhone, iPad i iPod Touch nigdy nie obsługiwały Flasha. W wypadku Maca Flash nie był instalowany w komputerach już od 2010 roku. Funkcja ta zostaje domyślnie wyłączona.

Inny gigant technologiczny - Microsoft - poinformował, że do końca 2020 roku Flash zostanie usunięty z układu Windows. Google podało zaś, że tylko 17 proc. użytkowników przeglądarki Chrome odwiedza na co dzień strony korzystające z Flasha. Chrome ma przestać wspierać tą technologię także do 2020 roku.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
abramowicz gotowy rozważyć sprzedaż Chelsea za ponad 3 mld dolarów  Ze świata

Abramowicz gotowy rozważyć sprzedaż Chelsea za ponad 3 mld dolarów Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" regulace na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
6 pomysłów na to jak na przykład skutecznie oszczędzać firmowe pieniądze

6 pomysłów na to jak na przykład skutecznie oszczędzać firmowe pieniądze

Nieumiejętne administrowanie finansami może zahamować progres firmy, dlatego warto rozumieć, jak mądrze oszczędzać. Autentyczną sztuką nie jest ponieważ pasywne akumulowanie środków na koncie, ale to żeby wydawać pieniądze w efektywny sposób. "To, jak…...

Czytać..
500 złotych na dziecko dla najmłodzszych z domów dziecka. Komu przysługuje?

500 złotych na dziecko dla najmłodzszych z domów dziecka. Komu przysługuje?

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar dziwi się, że 500 zł na dziecko nie przysługuje podopiecznym domów dziecka. - To niesprawiedliwe - pisze. Zwrócił się w naszej sprawie do minister rodziny Elżbiety…...

Czytać..