Ekonomiści stawiają na obniżkę stóp. Kredytobiorcy już mają możliwość odetchnąć

Ekonomiści prawidłowo twierdzą, że jutro Podpowiedź Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych, które już teraz są w historycznie niskim poziomie. Wątpliwość brzmi tylko, jak prawdziwe będzie to cięcie. Klienci już płacą niższe raty kredytów.

- Aczkolwiek przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (rozpoczyna się dziś, a rozstrzygnięcie ws. stóp zostanie podana w środę - red. ) jest niemal pewne, że dojdzie do obniżki stóp procentowych, nie znaczy to jednak, że nie ulega kwestii, jaka będzie jej skala - podkreślił analityk Open Finance Roman Przasnyski.

Draghi: EBC zdecydowany na niestandardowe kroki, żeby walczyć z niską inflacją

I dodał: - Trudno przewidzieć, jakie scenariusze są dominować wśród członków RPP i jakie tempo prac uznają oni za właściwe. Najbliższe posiedzenie będzie naszym bardziej istotne coś znacznie więcej aniżeli tylko wraz z względu na niepewność po kwestii skali obniżki, jednak i sygnałów, jakie potrafią popłynąć z wypowiedzi po posiedzeniu. Z pewnością jednak, sezon nudy w polityce pieniężnej - przynajmniej przez pewny czas - nam nie zaakceptować grozi.

Poziom historyczny

Od lipca 2013 r. główna stopa procentowa NBP wynosi 2, 5 proc. i jest to historycznie najniższy poziom kosztu pieniądza po naszym kraju.

Ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski wskazywał, że powodem dla którego jest pewne, iż Rada zdecyduje się rąbać koszt pieniądza, są słabe dane jakie napływają z polskiej gospodarki oraz deflacja. - Prezes NBP Marek Belka już wcześniej zapowiadał, że jeśli napływające informacje nie będą pokazywały reformy w gospodarce, to RPP zdecyduje się na przycinanie stóp - powiedział ekonomista.

- Ten scenariusz się ziścił, bo wiadomości o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej czy sprzedaży detalicznej pokazują na spowolnienie w naszej gospodarce. Ponadto dane na temat inflacji pokazały pogłębiający się problem deflacji (spadku wartości - red. ) - dodał.

Brytyjczycy obawiają się podwyżki stóp procentowych. "Każdy wzrost to walka"

Jaworski przypomniał, że duża liczba członków RPP w swoich ostatnich wypowiedziach wskazywała, że opowiada się za obniżką stóp. - Pytanie teraz brzmi, jak głębokie stanie się to cięcie - 25 pkt bazowych, czy większą ilość wiadomości - zaznaczył.

Nie jedyna obniżka

Zdaniem większości ankietowanych ekonomistów, w tymże roku RPP obniży mieszaniny procentowe dwukrotnie. W październiku i listopadzie dokona cięcia po 25 pkt bazowych. Są jednak szacunki sugerujące większą obniżkę. W dodatku skupiska należy Credit Agricole.

- Spodziewamy się, że łączne cięcie stóp przy tym roku sięgnie 70 pkt bazowych. Nasz główny scenariusz zakłada, że w trakcie październikowego posiedzenia RPP zdecyduje się ściąć stopy na temat 25 pkt baz., a po tym jak zapozna się z listopadową projekcją inflacyjną, dokona nadal cięcia o 50 pkt. bazowych - powiedział Jaworski.

- Mamy także scenariusz alternatywny, który mówi, że już na tym posiedzeniu dojdzie do cięcia o 50 pkt bazowych, a następnie o 25 pkt bazowych - dodał.

Nastroje przy przemyśle lekko w górę, ale potwierdzają spowolnienie przy gospodarce

Ekonomiści Credit Agricole prognozują, że po linii obniżek RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie (1, 75 proc. ) jak najmniej do samego końca 2015 r. - Obecnie zakładamy, hdy do pierwszej podwyżki stóp dojdzie w marcu 2016 r. - poinformował ekonomista tego banku.

Jak tłumaczył, tak długi sezon utrzymywania stóp na rekordowo niskim poziomie będzie spowodowany relatywnie słabą dynamiką naszego PKB. - Nasza prognoza makroekonomiczna wskazuje na znaczące spowolnienie PKB w trzecim kwartale tego roku (2, 5 proc. rdr). Następnie zakładamy, że przeciągający się konflikt Rosja-Ukraina oraz spowolnienie w Niemczech jeszcze w wyższym stopniu negatywnie będą wpływać dzięki nasze wyniki. W czwartym kwartale tego roku i pierwszym kwartale 2015 r. przewidujemy wzrost naszego PKB o 2, 2 proc. - wskazał Jaworski.

Poluzowanie umiarkowane

Łącznej obniżki stóp w całym cyklu o 75 pkt bazowych spodziewają się też ekonomiści banku Citi Handlowego. - Nasze prognozy mówią o umiarkowanym poluzowaniu polityki monetarnej o 75 pkt bazowych i potem zacznie się okres wyczekiwania. Pomimo że pozycja będzie się poprawiała, postęp gospodarczy będzie przyspieszał, an inflacja w przyszłym roku kalendarzowego zacznie rosnąć, to stanie się to jednak powolny tok - mówił główny ekonomista Citi Handlowego Piotr Kalisz.

- Pierwszej podwyżki stóp spodziewamy się przed chwilą w pierwszym kwartale 2016 r. - dodał.

Decyzja EBC bez wpływu na złotego. Rynki przyjęły ją ze spokojem

Ekonomista zwrócił uwagę, hdy RPP decydując się dzięki cięcie stóp będzie także prawdopodobnie brać pod obserwację, czy obniżać wszystkie nogi procentowe w takim samym tempie. - Jeśli stopa podstawowa spadłaby o 100 pkt bazowych (1 pkt proc. ) i lombardowa o ten sam poziom, to obniży się - wedle ustawą antylichwiarską - maksymalny poziom oprocentowania. To automatycznie powoduje, że procentowanie kredytów będzie wyraźnie niższe niż dotychczas - powiedział.

Oznacza to, iż kredyty stałyby się wciąż bardziej dostępne, co przy przypadku "ryzykownych klientów" zdołałoby nieść pewne zagrożenie.

WIBOR w dół

Kierownik działu analiz w Lion's Bank Bartosz Turek wskazał, że choć Rada nie zdecydowała jeszcze o obniżkach stóp procentowych, to klienci już mogą się radować z niższego oprocentowania pożyczek. Jak wyjasnił - WIBOR, czyli ważny składnik oprocentowania na polskim rynku, zmniejsza się już od połowy sierpnia br., gdyż rynek pozycjonuje się pod zapowiadane zredukowanie stóp procentowych przez RPP.

- W połówce sierpnia WIBOR 3M (trzymiesięczny - red. ) notowany był na poziomie dwa, 67 proc., a przy poniedziałek było to już tylko 2, 24 proc. - mówił.

Oznacza to, że gdyby w sierpniu zaciągnąć 30-letni kredyt przy marży na szczeblu 1, 8 proc., w 300 tys. zł, to rata wyniosłaby 1514, 7 zł, a zaciągając tego typu sam kredyt w poniedziałek, można było już opierać się ratę w kwocie 1439, 2 zł.

- Obniżka oprocentowania o 0, 25 pkt proc. skutkowałaby obniżeniem raty takiego kredytów o około 40-45 zł, a w przeliczeniu w każde pożyczone 100 tys. zł - o około 13-15 zł - wskazał.

Zdaniem ekonomistów Instytucji finansowej Pekao ewentualna środowa zmniejszenie głównej stopy procentowej o 25 pkt bazowych byłaby neutralna dla złotego. Aczkolwiek gdyby doszło do głębszego cięcia, to nie możemy wykluczyć przejściowego osłabienia złotego w kierunku 4, 22-4, 24 zł za euro.

efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo  Ze świata

Efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo Ze świata

Londyn do niedawna przyciągał rekordową liczbę milionerów. Setki tysięcy zamożnych inwestorów przelewało swe pieniądze w zamian za "złote wizy", które dawały im prawo do egzystencji w Ue. Brexit ma możliwość zablokować ten…...

Czytać..
e-dowód, porozumienie PWPW i Korespondencji Polskiej

E-dowód, porozumienie PWPW i Korespondencji Polskiej

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że na zamówienie Poczty Polskiej i PUC-Envelo realizuje plany wprowadzenia od 2019 roku e-dowodu. "W każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym argumentem powinno znacznie przyspieszyć…...

Czytać..
dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji  Ze świata

Dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji Ze świata

Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki" Merkel o reformie obszary euro: Niemcy gotowe do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie…...

Czytać..
duże zmiany w Google. Na lepsze?  Ze świata

Duże zmiany w Google. Na lepsze? Ze świata

Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do pracy w INFORMATYKĄ. Szef Google przerwał urlop…...

Czytać..
drugi numer kwartalnika «Przekrój» po sprzedaży

Drugi numer kwartalnika «Przekrój» po sprzedaży

Powrót w rynek kultowego "Przekroju" pod koniec roku okazał się dużym sukcesem. Drugi numer kwartalnika pojawi się w poniedziałek 20 marca br. przy znacznie powiększonym nakładzie jak i również będzie mieć…...

Czytać..
draghi: EBC utrzyma niskie mieszaniny, ale prognozuje wzrost inflacji  Ze świata

Draghi: EBC utrzyma niskie mieszaniny, ale prognozuje wzrost inflacji Ze świata

Europejski Bank Centralny utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim pułapie i będzie kontynuować tzw. luzowanie ilościowe (QE). Bank skorygował w górę prognozę dotyczącą inflacji w zonie euro…...

Czytać..