Temat: OFE

  • Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta"
  • Co dalej z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników
  • OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Wicepremier serwuje poranną porcję niepewności na rynku. Giełda, złoty tracą

Dobrowolność OFE, obniżka pobieranych przez nie opłat, dziedziczenie, waloryzacja na dotychczasowych zasadach, modyfikacje w III filarze oraz kary za reklamę OFE - to główne osadzenia rządowego projektu ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Projekt został w czwartek opublikowany na stronie www ministerstwa pracy i strategii społecznej. Od piątku mają ruszyć konsultacje społeczne, które potrwają miesiąc.

Kosiniak-Kamysz: Projekt zmian po OFE wieczorem, nie posiada dużo zmian

"Projekt ustawy ma na celu zmniejszenie długu publicznego i kosztów jego obsługi, co przy przyszłości powinno zapobiec podwyżce podatków oraz wynikających tym samym zagrożeń" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany i kary

Ministerstwo o modyfikacjach zawartych w projekcie informuje na swojej stronie www. Wylicza też najważniejsze zmiany w nim zawarte:

- OFE przestaną być przykładne. Każdy będzie mógł wybrać czy chce przekazywać składki do OFE, czy do ZUS. "Decyzję będzie należy podjąć do 30 czerwca 2014 roku lub przy momencie rozpoczęcia pierwszej pracy" - informuje ministerstwo.

- Decyzja o pozostaniu w OFE lub po ZUS nie będzie ostateczna. "Zmienić zdanie jest możliwość znów w 2016 roku, a następnie co cztery lata" - podaje resort.

- Prawo do dziedziczenia środków będzie przysługiwało bez względu na podjętą decyzję. "Dodatkowo zostanie ono wydłużone w przypadku subkonta w ZUS - zgromadzone środki będą mogły być dziedziczone do 3 lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego".

Co nas wyczekuje na emeryturze? ZUS czy OFE? Przeczytaj nasz poradnik

- Osoby, które pozostaną w OFE będą przedstawiały do niego składkę w wysokości 2, 92 proc. wynagrodzenia brutto. "Pobierane poprzez fundusze opłaty od składek spadną z 3, 5 proc. do 1, 75 proc. (w tym wraz z 0, 8 proc. do odwiedzenia 0, 4 proc. opłata na ZUS). Fundusze będą także mniej pobierały za zarządzanie środkami swoich klientów" - informuje ministerstwo.

"Fundusze przekażą do ZUS posiadane obligacje skarbowe i nie będą już w nie zaakceptować inwestować. W miejsce będą zdołały więcej inwestować w realną gospodarkę: akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych" - czytamy w komunikacie.

- Emerytury wypłaci ZUS, an pierwotnego waloryzacja będzie się odbywała na dotychczasowych zasadach.

- Zmiany w III filarze. "Zasady oszczędzania na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą prostsze i bardziej jasne. Procentową ulgę podatkową zastąpi ulga kwotowa w wysokości 120 proc. średniego wynagrodzenia - obecnie 4 456 zł. Obniżony zostanie podatek od wypłaty środków wraz z IKZE - z bieżących 18 proc. i 32 proc. do 10 proc. " - pisze ministerstwo.

W projekcie zmian przeczytać też można na temat zakazie "prowadzenia działalności polegającej na publikacji i emisji reklam dotyczących otwartych funduszy". Za złamanie zakazu reklamy OFE ustawa przewiduje ogromne kary. "Zakazane jest zachowanie działalności polegającej na publikacji i emisji reklam odnośnie otwartych funduszy. Kto, na przekór zakazowi (... ) publikuje, udostępnia lub rozpowszechnia dane reklamowe o otwartym funduszu, podlega grzywnie do jednej 000 zł lub karze pozbawienia wolności do latek 2" - czytamy przy projekcie.

Mniejszy dług

Tusk o krytyce Buzka ws. OFE: My rozumiemy, że to nie wydaje się być czarno-białe

Jak wynika z uzasadnienia projektu, dzięki zmianom przy systemie emerytalnym państwowy kredyt publiczny w 2014 r. obniży się o w porządku. 145, 4 mld złotych, czyli 8, 4 proc. PKB. Jak wskazano po uzasadnieniu do projektu, resort finansów szacuje, że kompletne zadłużenie Skarbu Państwa spośród tytułu finansowania dodatkowych konieczności pożyczkowych związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem OFE wyniosło na koniec 2012 r. 279, 4 mld złotych i stanowiło 17, 5 proc. polskiego PKB. "Oznacza to, iż dług z tytułu OFE stanowił ponad 30 proc. całego długu publicznego" - napisano przy uzasadnieniu.

Autorzy projektu prognozują, że dzięki wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym dług publiczny obniży się skokowo w 2014 r., mniejsze będą potrzeby pożyczkowe, zaś co za tym pójdzie, niższy będzie także pułap długu publicznego w następnych latach.

"Według szacunków Ministerstwa Finansów państwowy kredyt publiczny (liczony według metodologii krajowej) w 2014 r. obniży się o ok. 145, 4 mld zł (8, 4 proc. PKB), a dług sektora przedsiębiorstw rządowych i samorządowych (sektor general government wg metodologii UE) o ok. 158, 2 mld zł (9, 2 proc. PKB) przy stosunku do stanu, po którym nie występowałyby efekty związane ze zmianami po systemie emerytalnym" - wskazano w dołączonej do dokumentu Ocenie Skutków Regulacji.

W kolejnych latach dług publiczny ma być mniejszy o 166, 9 mld zł w 2015 r., 191, 4 mld zł w 2016 r. jak i również 216, 6 mld po 2017 r.

Obniżka skokowa

Minister uspokaja: nakłady przeniesione z OFE do ZUS będą dziedziczone

Jak szacuje rząd, to "skokowe" obniżenie długu publicznego po 2014 r. będzie jednorazowym efektem umorzenia nabytych poprzez Ministra Finansów skarbowych papierów wartościowych. "W latach 2014-17 zmiany w systemie emerytalnym będą oddziaływały na zredukowanie potrzeb pożyczkowych o dodatkowe 20-25 mld zł w każdym roku" - dodano.

Umorzenie tych papierów a także zmniejszenie potrzeb pożyczkowych dzierży wpłynąć na zmniejszenie kosztów obsługi długu Skarbu Państwa od ok. 4, 8 mld zł w 2014 r. do ok. jedenastu, 7 mld zł w 2017 r. w porównaniu ze stanem sprzed przedłożenia zmian w systemie emerytalnym.

W efekcie kondycja sektora finansów publicznych posiada się w przyszłym roku poprawić o ponad 20 mld zł. Ministerstwo zasobów szacuje, że podobne wyniki dałoby np. podniesienie stawek VAT (podstawowa 23 proc. i obniżona 8 proc. ) o ok. cztery punkty procentowe każda albo poprzez podniesienie obu stawek PIT o nieco przeszło 3 punkty procentowe albo stawki podstawowej (18 proc. ) o blisko trzy, 5 punkty procentowe.

do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

Do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

- Polacy istnieją nowocześni i otwarci w nowe rozwiązania płatnicze – mówi w rozmowie spośród Business Insider Polska Michał Jędraszak, CEO Straal. Jak i również dodaje, że za kwestią subskrypcji zaczynamy…...

Czytać..
diesle coraz mniej popularne po Polsce

Diesle coraz mniej popularne po Polsce

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że przy kupnie nowego auta chętniej patrzymy na samochody benzynowe. Jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów, udział diesla spadł do 28 proc. Największy wzrost…...

Czytać..
deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Trwa przyjmowanie papierów o wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł zbyt utratę prawa do bezpłatnego deputatu węglowego. Na wypadku złożyło je ponad 140 tys. osób. To ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych.…...

Czytać..
debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

Debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

To oczywiste, że inżynieria w bardzo szybkim rytmie zmienia usługi finansowe. Business Insider skontaktował się z najtęższymi umysłami technologii finansowej, w tym wiceprezesami ds. technologii w światowych gigantach, wiceprezesami ds. innowacji, założycielami…...

Czytać..
dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo kontrolowane przez Prokuraturę Okręgową w stolicy polski w…...

Czytać..
czym jest CSR?

Czym jest CSR?

Społeczna Zobowiązanie Biznesu to koncepcja, podług której przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi uwzględniającymi w swej strategii coś więcej niż interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa. Dla większości firm CSR jest tylko dodatkiem ocieplającym…...

Czytać..