Temat: Bułgaria

  • Majątek zostanie w rękach was. Decyzja uderzy głównie w emerytów
  • Gigantyczna kara zbyt zerwanie umowy z rosyjską spółką atomową
  • Południe Świata mniej zależne od gazu z Rosji. Ważna inwestycja
  • Bułgaria walczy o swoją sieć gazową. Zabiega o nią u Tuska i Juncekera
  • Bułgarzy wybrali Polskę zamiast Rosji. To u nas wyremontują myśliwce

Czwarty pod względem wielkości bułgarski bank KTB (Korporacyjny Bank Handlowy) został pozbawiony obecnie licencji i zostanie ogłoszony niewypłacalnym - poinformował prezes Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB) Iwan Iskrow. Dyrektora wykonawczego KTB aresztowano.

KTB został objęty specjalnym dozorem banku centralnego trzy tygodnie temu po licznych publikacjach w mediach o swoim niestabilności, w wyniku których w ciągu trzech dób – 18, 19 jak i również 20 czerwca z kont w nim podjęto prawie 1 mld lewów (500 mln euro) - podał Iskrow i przypomniał, że w ostatnim z ludzi dni do banku wprowadzono syndyków. Trzy dni następnie syndycy przejęli też stosowny do KTB bank Credit Agricole Bułgaria.

Komu zimą zabraknie gazu? Zagrożona część Europy

Zaginęły dokumenty dotyczące kredytów

Wyniki pracy syndyków pokazały, że KTB był kierowany „sprzecznie z dobrymi bankowymi praktykami”. W ostatnich dniach przed zamknięciem zaginęły - przypuszczalnie zostały zniszczone - dokumenty o ubezpieczeniach na udzielone kredyty w wys. 3, 5 mld lewów (1, 75 mld euro) z ogólnej kwoty udzielonych za pośrednictwem bank 5, 4 mld lewów (2, 7 mld euro), mówił prezes.

Według danych BNB znaczna część kredytobiorców, teczki kredytowe wskazane jest zniszczono, była związana po większościowym właścicielem KTB Cwetanem Wasilewem.

Rzeczywisty postać banku KTB na razie jednak jest trudny aż do ustalenia z uwagi dzięki brak wielu dokumentów. Sprawozdania syndyków i decyzja Instytucji finansowej centralnego o pozbawieniu licencji zostały przekazane prokuraturze, podał Iskrow.

Władze Bułgarii ostrzegają przed destabilizacją systemu bankowego

Są w pierwszej kolejności aresztowania

Minister spraw wewnętrznych Cwetlin Jowczew podał, że MSW prowadzi dochodzenie po sprawie KTB. - Dysponujemy dane o popełnieniu ciężkiego przestępstwa – powiedział przy parlamencie.

Dokonano w tej chwili pierwszych aresztowań. W Sozopolu nad Morzem Czarnym zatrzymano dyrektora wykonawczego KTB Orlina Rusewa. W Sofii aresztowano główną kasjerkę centrali agencji bankowej Margaritę Petrową. Według prokuratury istnieją dane, że pomogli oni w podjęciu spośród banku i wywiezieniu niemal 206 mln lewów (103 mln euro), które miały być wysłane za granicę do właściciela banku Cwetana Wasilewa.

Szef centralnego banku poinformował, że każde depozyty klientów zostaną przerzucone do Credit Agricole Bułgaria, który otrzyma wsparcie od państwa i zostanie znacjonalizowany. Wsparcie przyjdzie z rezerw banku centralnego i funduszu, który gwarantuje wkłady jednostek fizycznych do 200 tys. lewów (100 tys. euro). - Państwo zagwarantuje kompletną płynność – dodał Iskrow.

Niebezpieczeństwo przekroczenia założonego deficytu

Bułgaria ratuje swój największych bank

Zdaniem ministra finansów Petyra Czobanowa ratowanie pieniędzy kontrahentów KTB będzie kosztować budżet państwa od 1, pięć do 2 mld lewów (750 mln – jednej mld euro). Istnieje niebezpieczeństwo, że Bułgaria przekroczy przez to ustalony 3-procentowy pułap deficytu budżetowego. Łącznie podług szefa banku centralnego całkowita operacja może kosztować do 5 mld lewów (2, 5 mld euro).

Bank Credit Agricole Bułgaria ma być otwarty 21 lipca. Obywatele i firmy będą mogli dysponować swymi własnymi środkami, jedynym wyjątkiem pozostaną konta firm, związanych spośród właścicielem KTB Cwetanem Wasilewem i jego otoczeniem, podał prezes. Dodał, że wszystko to wymaga zmian ustawodawczych, które zostały uzgodnione z parlamentarnymi siłami politycznymi jak i również powinny być przegłosowane przy najbliższych dniach. Projekt wpłynął już do parlamentu.

Według danych opublikowanych dzięki stronie banku centralnego KTB posiada aktywa w wys. 7, 3 mld lewów (3, 65 mln euro). Jest to 8, cztery proc. ogólnej kwoty mień banków zarejestrowanych w Bułgarii, wynoszącej 86, 5 mld lewów (43, 25 mld euro).

Poszkodowany m. in były minister kultury

Korporacyjny Bank Handlowy w ciągu kilku tygodni znajdował się w centrum skandalu polityczno-finansowego, który zdaniem obserwatorów był przyczyną rozpadu rządzącej w Bułgarii koalicji. W rezultacie w kraju 5 października odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Zdaniem komentatorów kryzys wywołany jest nie tyle niestabilnością wewnątrz koalicji, jak dużo rozłamem w popierających ją kręgach biznesowych. Koalicję konstruują Bułgarska Partia Socjalistyczna i seria

Ławrow przekonał Serbię do budowy South Streamu. "To jedyny realistyczny projekt"

tureckiej mniejszości DPS.

Według mediów stajnie interesów dotychczas popierające gabinet finansisty Płamena Oreszarskiego poróżniły się na tle dywergencji finansowych i część spośród nich wycofała swe poparcie dla rządu. Są wówczas koła zbliżone do biznesmena i posła Deliana Peewskiego związanego z partią DPS, który jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci bułgarskiego życia politycznego. Przez ponad siedem ostatnich lat biznesy Peewskiego były ściśle powiązane z bankiem KTB.

Oprócz BNB zawiadomienie w celu prokuratury złożył były minister kultury, rzeźbiarz Weżdi Raszidow, który miał w agencji bankowej KTB ponad milion euro. W zawiadomieniu, powołując się na świadków, pisze on, że w ostatnich dobach przed zamknięciem KTB spośród jego centrali wywożono pieniądze, a w imieniu Wasilewa w gotówce podjęto 205 mln lewów (102, 5 mln euro).

Wasilew od kilku tygodni przebywa w Wiedniu. Bułgarska prokuratura wystąpiła w piątek o jego ekstradycję.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

Buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..
budżet 2016. Prezydent podpisał ustawę

Budżet 2016. Prezydent podpisał ustawę

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..