Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

Ceny hamują. Inflacja w kwietniu wyniosła 0, 8 proc. przy ujęciu rocznym wobec oczekiwań ekspertów na poziomie 0, 7 proc. Jeszcze przy marcu inflacja wynosiła jednej proc. W ujęciu czestym inflacja w kwietniu wyniosła 0, 4 proc.

RPP stóp nie tknęła. Ekonomiści: cięć już raczej nie stanie się

Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Banku Arkadiusza Krześniaka inflacja w kwietniu była nieco wyższa niż oczekiwania rynku, głównie z powodu czynników sezonowych.

- Te wzrosty licząc miesiąc do miesiąca są zorientowane w kilku wrażliwych w wahania sezonowe kategoriach. Pomijając tym presja inflacyjna faktycznie już ustępuje. Dane GUS zdejmują trochę presję z Rady Polityki Pieniężnej, jeżeli chodzi o tempo krajania stóp procentowych. Prawdopodobnie odrzucić wpłyną one na modyfikację przyszłych decyzji RPP na temat dalszy - ocenił Krześniak. I dodał: - Rozmyślam, że po bardzo słabych danych o PKB zbytnio pierwszy kwartał Rada zdecyduje się jednak obniżyć nogi o 25 pb po czerwcu i być ma możliwość o kolejne 25 pb w lipcu.

NBP: Polska nadal będzie zwalniać

Niespodzianką postęp cen w kategorii kultura i odpoczynek

Z kolei ekonomista Banku Pocztowego Piotr Łysienia stwierdził, że kwiecień był kolejnym miesiącem spadku inflacji, jednak "tym wspólnie skala spadku była nieznacznie niższa niż oczekiwał rynek".

- Za spadek inflacji odpowiadał niższy, aniżeli to wynika z obserwowanych w ostatnich latach skłonności sezonowych, wzrost cen żywności oraz spadek cen paliw. Za niespodziankę należy ocenić wzrost o 2 proc. miesiąc do miesiąca cen w kategorii 'kultura jak i również rekreacja', co było najwidoczniej związane z podwyżką opłat przez telewizje kablowe - ocenił Łysienia.

- W obliczu słabszych danych o PKB spodziewane ślad gospodarcze w drugiej połówce roku stoi pod emblematem zapytania. Niska aktywność gospodarcza będzie przekładać się w dłuższe utrzymywanie się inflacji na niskim poziomie. W drugiej połowie roku spodziewamy się nieznacznego wzrostu wskaźnika CPI, jednak nadal stanie się on znajdował się po okolicy dolnej dopuszczalnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, czyli 1, pięć proc. - skomentował ekonomista Banku Pocztowego.

I dodał: - W naszej ocenie dane o inflacji w połączeniu z danymi o PKB skłonią Radę Polityki Pieniężnej do cięcia stóp procentowych w czerwcu oraz lipcu łącznie o 50 pkt bazowych i na tym cykl łagodzenia polityki pieniężnej się skończy.

Bruksela: polskie PKB wzrośnie na temat 1, 2 proc. A rok będzie trudny

"W drugim półroczu spodziewam się wzrostu inflacji"

Wojciech Matysiak z Pekao spodziewa się wzrostu inflacji w drugim półroczu:

- Oczekuję, że tegoroczne minimum inflacja osiągnie w czerwcu na poziomie około 0, 5-0, sześć proc. rok do roku kalendarzowego. W drugim półroczu spodziewam się wzrostu inflacji, któregoż źródłem będzie przede wszelkim rosnąca dynamika cen pokarmu. Do końca roku inflacja pozostanie poniżej dolnego ograniczenia dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego, które wynosi jednej, 5 proc. Spodziewam się, że inflacja powróci do tego przedziału na zaczątku przyszłego roku - skomentował Matysiak.

- Przy czerwcu Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy oprocentowania. W scenariuszu bazowym mniemam brak dalszych obniżek stóp procentowych w drugiej połowie roku. Istnieje jednak zagrożenie kolejnego cięcia stóp w lipcu, jeżeli prognozy zawarte w nowym 'Raporcie o inflacji' wskażą na utrzymywanie się inflacji poniżej dolnego ograniczenia przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu NBP w dłuższym horyzoncie czasowym, a dane ze sfery prawdziwej publikowane do tego periodu nie potwierdzą zapowiadanego ożywienia gospodarczego - ocenił Matysiak.

indeks mWIG40 na GPW. Tam hossa może trwać dłużej

Indeks mWIG40 na GPW. Tam hossa może trwać dłużej

Nasze średniaki, to znaczy firmy z indeksu mWIG40, w zeszłym roku urosły o 19 proc. W tym roku już o 17 proc., czyli lepiej niż najbardziej znaczne polskie tuzy z WIG20.…...

Czytać..
ile zarabia przedstawiciel władz, polityk i dyrektor?

Ile zarabia przedstawiciel władz, polityk i dyrektor?

Czy przedstawicielom władz globalnych rzeczywiście brakuje do pierwszego, jak mówił w jakiejś z audycji radiowych wicepremier Jarosław Gowin? Takie retoryczne pytanie zadaje Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz. pl. Na podstawie danych…...

Czytać..
ile mieszkań buduje się w naszym kraju? Jakie są obroty w handlu?

Ile mieszkań buduje się w naszym kraju? Jakie są obroty w handlu?

GUS podał świeżutkie dane z polskiej gospodarki. W kwietniu obroty po handlu detalicznym wzrosły o 5, 5 proc. W górę poszła też liczba mieszkań w budowie i liczba zamówień w przemyśle.…...

Czytać..
ile kosztuje T-shirt? Gdzie szyje ubrania LPP?

Ile kosztuje T-shirt? Gdzie szyje ubrania LPP?

Nasze t-shirty, spodnie, marynarki, sukienki, torebki i buciki produkuje około 25 mln ludzi na świecie. Rynek jest wart 3 biliony dolarów. Lwia część konfekcji i dodatków produkowana jest przez tanią…...

Czytać..
idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

Idea Premium - wygrana przy sądzie z IDM S. A.

To już drugi taki wyrok po historii polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po latach walki odbiorca Idea Premium SFIO zszedł z pola bitwy spośród tarczą. Sąd Okręgowy po Krakowie orzekł, że IDM S. A. nienależycie…...

Czytać..
huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei odpiera zarzuty. Chce podjąć współpracę z rządem

Huawei potrzebuje odsłonić swoje sekrety poprzednio polskim rządem. Chińska przedsiębiorstwo podkreśla, że wykluczenie do niej z przetargu na budowę sieci 5G będzie wyłącznie polityczną decyzją, bo pod względem technologii…...

Czytać..