Grabowski chce przyspieszyć operacje nad ustawą łupkową. Woźniak: ustawa jest już gotowa

- Przyszedłem do odwiedzenia pracy m. in. na to, by przyspieszyć prace nad ustawą łupkową - deklaruje w rozmowie z tygodnikiem Bloomberg Businessweek minister środowiska Maciej Grabowski. a mianowicie Ustawa jest gotowa do odwiedzenia przyjęcia - odpowiada ministrowi na antenie TVN24 Biznes i Świat były Podstawowy Geolog Kraju Piotr Woźniak. Dodaje, że pierwszy projekt był gotowy "w kwietniu 2012 roku".

Minister Grabowski deklaruje, że nadszedł do ministerstwa, żeby nadrobić prace nad ustawą łupkową. W wywiadzie dla tygodnika Bloomberg Businessweek Grabowski powiedział, że zasoby osób nakierowane do pracy w administracji geologicznej były niewystarczające.

Wicepremier Piechociński: Ustawa łupkowa wkrótce w Sejmie

- Administracja ma oczywiście zasadę ciągłości. Ale moja osoba tu przyszedłem do pracy m. in. po wówczas, by przyspieszyć prace nad ustawą łupkową i, nazwijmy to, zmianą nastawienia udziałowców do polskiej administracji. Bowiem zdaję sobie sprawę, iż wiele pozostaje tu do odwiedzenia zrobienia - mówi Grabowski.

Do grudnia przez niemalże dwa lata wiceministrem środowiska i Głównym Geologiem Państwie był Piotr Woźniak. Po tygodniku Woźniak został nazwany "największym hamulcowym projektu łupkowego". Były wiceminister oskarżany wydaje się o opieszałość i opóźnianie ustawy oraz o nieprzychylny klimat otaczający poszukiwania i wydobycie gazy z łupków.

Obowiązek państwa

Piotr Woźniak odpowiedział w TVN24 Biznes i Świat na te zarzuty. - Branża naftowa ma długą historię lobbingu i poza dziedziną zbrojeniową jest to zapewne najsilniejsza branża stosująca lobbing we wszystkich sprawach, które jej dotyczą - podkreślił.

I dodał: a mianowicie Tu nie było jak hamować dlatego, że większość, praktycznie wszystkie obszary łupkowe, zostały wcześniej rozdysponowane. Ja rygorystycznie wymagałem wykonywania deklaracji. To było zaskoczenie na rzecz branży, zwłaszcza dla naszej branży, w sensie technicznym polska a mianowicie dla PGNiG i Orlenu. Wcześniej kontrola nad realizowaniem koncesji był co najlepszej iluzoryczna - zaznaczył Woźniak.

Minister: ustawa łupkowa do końca czerwca

Przypomniał, że "złoża każdego kopalin głównych w naszym ropy i gazu są w Europie własnością państwa". - To nie jest tak jak w Ameryce, w którym miejscu właściciel gruntu jest właścicielem złóż. W Europie od średniowiecza wszystkie złoża kopalin głównych są państwowe. Trzeba tym zarządzać. Jeśli człowiek biznesu bierze na siebie zobowiązanie, pod tym warunkiem otrzymuje koncesje i zobowiązuje się do wykonania robót, wówczas trzeba je egzekwować. Odmiennie jest to niewykorzystanie zasobu państwowego, o który dysponujemy obowiązek dbać jako kierowanie - powiedział były wiceminister.

Ustawa gotowa

Piotr Woźniak skomentował też raport NIK o poszukiwaniach gazu łupkowego. Izba oceniła działalność naokoło projektu łupkowego w czasach 2007-2012. NIK podkreślił, że kontrola ministerstwa nad przedsiębiorcami wykonującymi koncesje nie była wystarczająca.

Ustawa łupkowa jest gotowa do uroczystości. Przypomnę, że pierwszy projekt tej ustawy był zdecydowany również do przyjęcia w kwietniu 2012 roku.

Piotr Woźniak

- Do odwiedzenia końca 2011 roku, do odwiedzenia kiedy miałem honor ogarnąć urząd Głównego Geologa Państwie, rzeczywiście kontrola była słaba. Koncesje były kontrolowane jedynie pod względem bezpieczeństwa. Kontrolował je Wyższy Urząd Górniczy, natomiast pod względem wykonywania zobowiązań koncesyjnych nie była ta kontrola prowadzona. Wówczas się udało zmienić jak i również ta część krytyczna referatu NIK dotyczy okresu 2007-2011. Od 2012 roku zmieniła się sytuacja. Przy przedłużaniu koncesji i wydania dodatkowych decyzji administracyjnych konieczne było wylegitymowanie się wykonaniem robót, do których przedsiębiorcy się zobowiązywali - dodała Woźniak.

Były wiceminister podkreślił, że ustawa łupkowa "jest gotowa do przyjęcia". a mianowicie Przypomnę, że pierwszy projekt tej ustawy był zdecydowany również do przyjęcia po kwietniu 2012 roku a mianowicie zapewnił.

Już wkrótce

W połowie stycznia Ministerstwo Środowiska poinformowało, że układ ws. ostatecznego kształtu reguł na rynku poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania gazu metrów. in z łupków, dopuszczalne jest wkrótce. Rzecznik prasowy ministerstwa Paweł Mikusek poinformował, że Główny Geolog Państwa Sławomir Brodziński spotkał się z przedstawicielami inwestorów i ekspertów z branży wydobywczej.

Mikusek dodał, iż podczas spotkania poruszono metrów. in. kwestię udzielania koncesji, w tym ustanowienia jednej koncesji na prace poszukiwawcze, rozpoznawcze i wydobywcze przy jednoczesnej możliwości zwolnienia poniektórych prac poszukiwawczych (np. geofizycznych) z wymogu uzyskania koncesji.

Na spotkaniu spośród inwestorami, Brodziński podkreślił, iż chce jak najszybciej sfinalizować prace nad nowelizacją Uprawnienia geologicznego i górniczego. Główny Geolog Kraju dodał również, że chce zbudować przyjacielskie otoczenie prawne, które zezwoli zachęcić inwestorów do większej aktywności w Polsce.

Wicepremier i minister gospodarki poinformował z kolei, że ustawa łupkowa "wkrótce" trafi do odwiedzenia Sejmu.

gospodarka Rosji na krawędzi  Ze świata

Gospodarka Rosji na krawędzi Ze świata

Gazprom pragnie negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada Na zbyt trafią wyjątkowe kamienie. Diamenty będzie można kupić poprzez internet Podejrzane turbiny na Krymie. Nikt się do odwiedzenia nich nie przyznaje Teledysk wyśmiewający…...

Czytać..
google ustosunkowało się do woli UE ws. porównywarek kosztowych  Tech

Google ustosunkowało się do woli UE ws. porównywarek kosztowych Tech

Globalny ranking prędkości sieci. Polska zaliczyła awans, lecz do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzurka w internecie? Emocje wokół ofert reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia, na…...

Czytać..
goldman Sachs: euro poniżej cztery zł przez najbliższe miesiące  Waluty

Goldman Sachs: euro poniżej cztery zł przez najbliższe miesiące Waluty

Przez najbliższe miesiące za euro będziemy płacić mniej niż 4 zł - wynika wraz z najnowszej prognozy walutowej agencji bankowej inwestycyjnego Goldman Sachs. Według analityków za trzy miesiące euro…...

Czytać..

Gigantyczny zakup Facebooka Informacje

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Google zainwestuje kwadrans miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Technologiczni giganci natomiast podatki. Ile trafiło do polskiego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica przyszły także prywatne wiadomości internautów…...

Czytać..

Getin Bank Bankiem docenionym poprzez Klientów

Kolejny rok z rzędu Nabywcy wyróżnili Getin Bank tytułem „Bank doceniony przez Klientów". Wyniki badania przeprowadzonego przez Monitor Satysfakcji Indywidualnych Klientów Banków 2018 jednoznacznie pokazują na zadowolenie Klientów Getin Banku we wszystkich…...

Czytać..
gDDKiA: Chińczycy zbudują odcinek zakopianki z Rdzawki do Nieznanego Targu

GDDKiA: Chińczycy zbudują odcinek zakopianki z Rdzawki do Nieznanego Targu

Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i…...

Czytać..