Słowacy zatankują w PKN Orlen. Spółka otwiera stacje paliw Benzina

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Słowacy zatankują w PKN Orlen. Spółka otwiera stacje paliw Benzina
Benzina - stacje paliw PKN Orlen na Słowacji

PKN Orlen wchodzi na rynek detaliczny przy Słowacji. Otwiera tam stacje paliw pod marką Benzina. W pierwszym roku aktywności u naszych sąsiadów dopuszczalne jest otwarcie do dziesięć obiektów - informuje paliwowa spółka.

Rynek słowacki jest kolejnym po naszym, czeskim, niemieckim i litewskim, na którym pojawią się stacje Grupy Orlen. Pierwsza stacja rozpocznie działanie u dołu nowym szyldem na przełomie marca i kwietnia w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Sieć będzie rozwijana za pośrednictwem współpracę franczyzową z mniejszymi operatorami stacji paliw albo przejęcia.

- W pierwszym roku działalności modele Benzina na Słowacji możliwe jest dojście do poziomu 10 obiektów, jednak głównym wyznacznikiem tempa rozwoju będą przyjęte przez koncern parametry biznesowe - napisano przy komunikacie.

PKN Orlen na Słowacji

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwraca obserwację, że już obecnie 20 procent tamtejszej sprzedaży hurtowej to produkty pochodzące wraz z rafinerii Grupy Orlen.

- Jest to solidna zaplecze, która pozwala nam na budowanie sprzedaży także w segmencie detalicznym. Postawiliśmy dzięki markę Benzina, cieszącą się rozpoznawalnością wśród 2/3 słowackich kierowców. Chcemy wykorzystać oficjalną wiedzę i doświadczenie zdobyte w kilku krajach, żeby w perspektywie 2-3 latek dołączyć do grona znaczących graczy na słowackim branży detalicznym - powiedział Obajtek.

Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z jakich blisko połowa zarządzana wydaje się być przez trzech największych operatorów. Na Słowacji Orlen stanie się korzystał przede wszystkim z osobistych paliw, natomiast w propozycji pozapaliwowej dostępne będą również produkty lokalne, jak jak i również pochodzące z Polski i Czech. Zgodnie z wskazówkami słowacka część sieci Benzina ma odpowiadać standardom propozycje i obsługi swojego czeskiego odpowiednika.

- Jesteśmy otwarci na przejęcia niepotrzebnych lub mniejszych sieci, natomiast małym operatorom stacji oferujemy korzystną współpracę w oparciu o franczyzę. Oczywiście nasze wejście na Słowację poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które pokazują, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji jak i również w Czechach są całkiem zbliżone. Ostatnimi czasy słowaccy posiadacza auta zdecydowanie kierują się jakością paliw i są zaciekawieni szerokim asortymentem sprzedaży pomocniczej, w tym posiłków. Dysponujemy sprawdzone rozwiązania w tym zakresie przy ramach naszej czeskiej sieci stacji Benzina i planujemy je zaimplementować również na rynku słowackim - powiedział Tomasz Wiatrak, wiceprezes PKN Orlen odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol.

Powrót Benziny po 30 latach

Benzina wraca na Słowację według ponad 30 latach. Marka powstała w 1953 roku kalendarzowego, jeszcze w Czechosłowacji i zastąpiła pierwotne logo z nazwą Benzinol, stosowaną w stacjach paliw od 1949 roku. Marka Benzinol pozostała przywrócona na Słowacji przy 1985 roku. Po 1989 roku Benzina, w obrębie prywatyzacji, trafiła w prywatne ręce, tymczasowo tracąc uprawnienie do posługiwania się własną marką na rynku słowackim.

Benzina funkcjonuje przy ramach Grupy Unipetrol, prowadząc największą sieć stacji materiałów w Republice Czeskiej. Liczy ona 406 systemów, z udziałem w handlu paliw na poziomie nieopodal 25 proc.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
bałkany. Widmo wojny handlowej naokoło chorwackich opłat importowych  Ze świata

Bałkany. Widmo wojny handlowej naokoło chorwackich opłat importowych Ze świata

Europa się zbroi. Gripeny schodzą na pniu Słodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miasta Prezydent Chorwacji wzywa premiera do ustąpienia. Bowiem nie ożywił gospodarki Chorwacja anuluje długi najuboższym. “Bezprecedensowe…...

Czytać..
bariery rozwoju planu elektromobilności  Moto

Bariery rozwoju planu elektromobilności Moto

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
banki odkryły Ukraińców. Dwa miliony potencjalnych klientów

Banki odkryły Ukraińców. Dwa miliony potencjalnych klientów

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..