Słowacy zatankują w PKN Orlen. Spółka otwiera stacje paliw Benzina

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Słowacy zatankują w PKN Orlen. Spółka otwiera stacje paliw Benzina
Benzina - stacje paliw PKN Orlen na Słowacji

PKN Orlen wchodzi na rynek detaliczny przy Słowacji. Otwiera tam stacje paliw pod marką Benzina. W pierwszym roku aktywności u naszych sąsiadów dopuszczalne jest otwarcie do dziesięć obiektów - informuje paliwowa spółka.

Rynek słowacki jest kolejnym po naszym, czeskim, niemieckim i litewskim, na którym pojawią się stacje Grupy Orlen. Pierwsza stacja rozpocznie działanie u dołu nowym szyldem na przełomie marca i kwietnia w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. Sieć będzie rozwijana za pośrednictwem współpracę franczyzową z mniejszymi operatorami stacji paliw albo przejęcia.

- W pierwszym roku działalności modele Benzina na Słowacji możliwe jest dojście do poziomu 10 obiektów, jednak głównym wyznacznikiem tempa rozwoju będą przyjęte przez koncern parametry biznesowe - napisano przy komunikacie.

PKN Orlen na Słowacji

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwraca obserwację, że już obecnie 20 procent tamtejszej sprzedaży hurtowej to produkty pochodzące wraz z rafinerii Grupy Orlen.

- Jest to solidna zaplecze, która pozwala nam na budowanie sprzedaży także w segmencie detalicznym. Postawiliśmy dzięki markę Benzina, cieszącą się rozpoznawalnością wśród 2/3 słowackich kierowców. Chcemy wykorzystać oficjalną wiedzę i doświadczenie zdobyte w kilku krajach, żeby w perspektywie 2-3 latek dołączyć do grona znaczących graczy na słowackim branży detalicznym - powiedział Obajtek.

Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z jakich blisko połowa zarządzana wydaje się być przez trzech największych operatorów. Na Słowacji Orlen stanie się korzystał przede wszystkim z osobistych paliw, natomiast w propozycji pozapaliwowej dostępne będą również produkty lokalne, jak jak i również pochodzące z Polski i Czech. Zgodnie z wskazówkami słowacka część sieci Benzina ma odpowiadać standardom propozycje i obsługi swojego czeskiego odpowiednika.

- Jesteśmy otwarci na przejęcia niepotrzebnych lub mniejszych sieci, natomiast małym operatorom stacji oferujemy korzystną współpracę w oparciu o franczyzę. Oczywiście nasze wejście na Słowację poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które pokazują, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji jak i również w Czechach są całkiem zbliżone. Ostatnimi czasy słowaccy posiadacza auta zdecydowanie kierują się jakością paliw i są zaciekawieni szerokim asortymentem sprzedaży pomocniczej, w tym posiłków. Dysponujemy sprawdzone rozwiązania w tym zakresie przy ramach naszej czeskiej sieci stacji Benzina i planujemy je zaimplementować również na rynku słowackim - powiedział Tomasz Wiatrak, wiceprezes PKN Orlen odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol.

Powrót Benziny po 30 latach

Benzina wraca na Słowację według ponad 30 latach. Marka powstała w 1953 roku kalendarzowego, jeszcze w Czechosłowacji i zastąpiła pierwotne logo z nazwą Benzinol, stosowaną w stacjach paliw od 1949 roku. Marka Benzinol pozostała przywrócona na Słowacji przy 1985 roku. Po 1989 roku Benzina, w obrębie prywatyzacji, trafiła w prywatne ręce, tymczasowo tracąc uprawnienie do posługiwania się własną marką na rynku słowackim.

Benzina funkcjonuje przy ramach Grupy Unipetrol, prowadząc największą sieć stacji materiałów w Republice Czeskiej. Liczy ona 406 systemów, z udziałem w handlu paliw na poziomie nieopodal 25 proc.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..