Cyberataki: 96 proc. firm w Naszym kraju było na celowniku hakerów

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Cyberataki: 96 proc. firm w Naszym kraju było na celowniku hakerów
Cyberbezpieczeństwo firm w Polsce

W ostatnim roku 96 proc. średnich i wielkich firm w Polsce było celem cyberataków - wówczas wniosek z najnowszego papieru firmy doradczej PwC. Najczęściej był to tzw. phishing, czyli próba wyłudzenia danych empirycznych, podszywając się pod klienta.

W 2016 r. firmy zanotowały ponad pięćdziesięciu incydentów związanych z naruszeniem ochrony informacji lub systemów informatyką. "W przypadku 64 proc. liczba tego rodzaju zdarzeń była większa niż 500" - poinformowano.

Ponadto dodano, że 41 proc. spółek przemysłowych, obawia się, iż w wyniku ataku hakerskiego może dojść do uszkodzenia infrastruktury, „co pociągnie za sobą znaczące koszty”.

Najczęściej wykorzystywaną metodą cyberataków był atak phishingowy (39 proc. ) mający dzięki celu zmylenie użytkownika i nakłonienie go do przeprowadzenia określonej operacji. Na drugim miejscu znalazło się zastosowanie systemów IT (35 proc. ), a na trzecim użycie zewnętrznego nośnika danych (23 proc. ).

Cyberatak - jakie są skutki dla firm

Wśród najbardziej dotkliwych skutków cyberataków respondenci badania wskazywali: narażenie w ryzyko prawne i opłaty finansowe (35 proc. wskazań), utratę klientów i kradzież własności intelektualnej (po trzydziestu proc. ) oraz wyciek korespondencji firmowej (25 proc. ). Jednocześnie 55 proc. firm nie ma świadomości, jakie były efekty ataków na dane w ich organizacjach biznesowych.

W 79 proc. przypadków wykrytych cyberataków, w których doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych ich źródłem byli podwładni firmy, natomiast 62 proc. stanowiły ataki hakerskie.

Cyberzagrożenia najważniejszymi ryzykami gwoli przedsiębiorstw

Jak podkreślił partner przy PwC Piotr Urban, skuteczna ochrona systemów IT, zgromadzonych danych i informacji wydaje się dziś kluczowym elementem stabilnego funkcjonowania firmy. Dodał, że 61 proc. prezesów spółek na świecie wskazało cyberzagrożenia jako jedno z najpopularniejszych obszarów ryzyka dla pierwotnego biznesu.

Patryk Gęborys z PwC zauważa:

W Polsce zarządzanie cyberryzykiem wciąż jest przedmiotem zainteresowania niewielu zarządów. W AMERYCE czy Europie Zachodniej to jeden z kluczowych tematów. Tutaj tylko dojrzałe organizacje dostrzegają korzyści z posiadania nieustannej informacji na ten temat oraz możliwości wykorzystania pierwotnego w decyzjach biznesowych. Dodatkowo organizacja musi jednak dysponować właściwe narzędzia umożliwiające (…) analizę, śledzenie (…) różnych rodzajów ryzyka” Jak powiedział, takie narzędzia istnieją, jednakże brakuje wiedzy oraz ludzi, by móc je w pełni wykorzystać.

Ile lokalne firmy wydają na cyberbezpieczeństwo

Według raportu średnie i duże polskie firmy przeznaczają znaczące kwoty na zapewnienie ochrony danych i systemów INFORMATYKĄ. W 48 proc. przedsiębiorstw wydatki te przekraczają 1 mln zł, a w ponad połowie badanych firm mieszczą się w przedziale od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Jak zauważają autorzy raportu, polskie firmy rzadko podejmują dodatkowe funkcjonowania w celu ochrony przed cyberzagrożeniami. 31 proc. współpracuje wraz z innymi podmiotami na kwestia poprawy bezpieczeństwa i zredukowania ryzyka z czasem, natomiast 7 proc. deklaruje, że "wykupiło specjalne ubezpieczenie obejmujące wyniki potencjalnych cyberataków".

Jak podkreślił w czwartek Tomasz Sawiak z PwC, mądrość o otoczeniu i zagrożeniach, o tym co wydaje się najistotniejsze dla organizacji jak i również jakie zasoby muszą gromadzone, pozwala dopiero na skierowanie inwestycji we właściwą stronę internetową. Dodał, że wynik doświadczeń i obserwacje rynku świadczą o tym, że wydatki "są nadal kierowane w wybrane obszary i raczej na technologię, niż podniesienie poziomu (…) bezpieczeństwa całej organizacji”.

Smartfon zatrudnionego najsłabszym ogniwem

Jak wskazano w raporcie 72 proc. badanych firm „nie prowadzi obecnie działań zmierzających do identyfikacji wrażliwych zasobów, a większość nie posiada szczegółowych strategii np. w obszarach informacji telewizyjnej społecznościowych, urządzeń mobilnych bądź chmury obliczeniowej (odpowiednio 63 proc., 86 proc., 63 proc. )”.

Według autorów raportu trendem na rynku jest pozwalanie pracownikom na korzystanie z aplikacji www firm na prywatnych smartfonach lub tabletach. Jest to realne w 46 proc. badanych firm, 14 proc. chce umożliwić takie działania przy przyszłości. „Nie” tego typu praktykom mówi 17 proc. przedsięwzięć.

Raport pt. „Ochrona biznesu w cyfrowej transformacji” przygotowano ankiet w setka dużych i średnich kompaniach (powyżej 100 pracowników) funkcjonujących w Polsce.

Tagi: cyberatak cyberbezpieczeństwo raport Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
coraz mniej gospodarstw rolnych przy UE

Coraz mniej gospodarstw rolnych przy UE

Gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej ubywa przy zastraszającym tempie. Jest pierwotnego o 4 mln w mniejszym stopniu niż 10 lat nim. Ze wsi znikają również młodzi rolnicy, a starszym…...

Czytać..
co z fabryką Opla przy Gliwicach po przejęciu spółki przez Peugeota

Co z fabryką Opla przy Gliwicach po przejęciu spółki przez Peugeota

Utrzymanie zatrudnienia i przestrzeganie obowiązujących porozumień - to najważniejsze oczekiwania Solidarności z gliwickiej fabryki Opla po przejęciu marki przez francuski koncern PSA. Związkowcy liczą także na realizację planów produkcyjno-magazynowych i rozwojowych.…...

Czytać..
co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

Co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

W ciągu następnych czterech lat koszt wprowadzenia przemian w emeryturach proponowanych za pośrednictwem prezydenta to 40 mld zł - czytamy po projekcie prezydenckiej ustawy, do którego dotarły "Fakty" TVN.…...

Czytać..
cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej  Ze świata

Cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w środę nadzieję, że zawarte pomimo trudności porozumienie na szczeblu technicznym z międzynarodowymi kredytodawcami zakończy okres niepewności gospodarczej w kraju. - Pomimo przeszkód, które co poniektórzy…...

Czytać..

Chojna-Duch o Belce: podczas konwersacji objawił się całkiem inny człowiek Informacje

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe posługi będą bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z najważniejszych…...

Czytać..