Złożono ponad 140 tys. wniosków na temat rekompensatę za utracony deputat węglowy

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Złożono ponad 140 tys. wniosków na temat rekompensatę za utracony deputat węglowy
Deputat węglowy: wypłata rekompensat, wnioski

Trwa przyjmowanie papierów o wypłatę rekompensaty w wysokości 10 tys. zł zbyt utratę prawa do bezpłatnego deputatu węglowego. Na wypadku złożyło je ponad 140 tys. osób. To ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych. Takie dane podało Ministerstwo Energii.

Wnioski możemy składać do 18 listopada tego roku w 38 wyznaczonych do tego punktach. Wypłata rekompensat dotyczy 235-tysięcznej grupy emerytów i rencistów – jak też osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, która weszła w życie 24 października, mniema jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do owego świadczenia, w wysokości dziesięć tys. zł netto.

Wypłata środków zaplanowana jest do końca 2017 r. Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet was ponad 2, 3 mld zł.

Ministerstwo Siły przypomina, że prawo do odwiedzenia bezpłatnego węgla to detal wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jednym spośród warunków umowy na temat pracę.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

O rekompensatę mogą ubiegać się: emeryci i renciści, jacy mieli ustalone prawo do odwiedzenia deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a jakim świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujący renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba musi wypełnić wniosek. Wnioski wolno składać w punktach, uruchomionych w spółkach i kopalniach objętych ustawą. Na stronie internetowej resortu energii a także stronach spółek węglowych możemy zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosku, a też zostać poinformowanym, gdzie należy dostarczyć wniosek.

Dokumenty można również wysłać pocztą – w tej sytuacji potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu. W gminach, gdzie nie ma notariusza, poświadczenia może dokonać uprawniony pracownik urzędu gminy.

Godziny odbierania wniosków

Najwięcej – ponad setka tys. wniosków – przyjęła dotąd Spółka Restrukturyzacji Kopalń, gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i sztolni Kazimierz-Juliusz. Punkty przyjmowania papierów działają też przy kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki Tauron Wydobycie oraz firmy Lubelski Węgiel Bogdanka.

Przeważająca część punktów przyjmowania wniosków czynna jest pomiędzy godz. 8 a 20. Dotyczy to także osób. Z kolei punkty prowadzone przez SRK – aktywne są również w niedziele. Wnioski nie będą tylko przyjmowane w dni świąteczne – 1 i 11 listopada.

debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

Debra Walton, David Reilly informują, jak zmienią się finanse

To oczywiste, że inżynieria w bardzo szybkim rytmie zmienia usługi finansowe. Business Insider skontaktował się z najtęższymi umysłami technologii finansowej, w tym wiceprezesami ds. technologii w światowych gigantach, wiceprezesami ds. innowacji, założycielami…...

Czytać..
dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo kontrolowane przez Prokuraturę Okręgową w stolicy polski w…...

Czytać..
czym jest CSR?

Czym jest CSR?

Społeczna Zobowiązanie Biznesu to koncepcja, podług której przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi uwzględniającymi w swej strategii coś więcej niż interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa. Dla większości firm CSR jest tylko dodatkiem ocieplającym…...

Czytać..
czy odcinkowy pomiar prędkości operuje w nocy?  Moto

Czy odcinkowy pomiar prędkości operuje w nocy? Moto

Gdy w ciągu nocy dostaniemy fleszem według oczach od fotoradaru to raczej nie mamy zastrzeżeń, że właśnie zostaliśmy namierzeni za przekroczenie prędkości jak i również wkrótce możemy spodziewać się mandatu. Inaczej jest…...

Czytać..
cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam jak i również Wolin

Cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam jak i również Wolin

Cztery konsorcja spośród Chin, Polski i Włoch złożyły swoje oferty w przetargu na projekt jak i również budowę tunelu łączącego wysepki Uznam i Wolin przy Świnoujściu. Najniższa zaoferowana suma to blisko…...

Czytać..
czerwińska: słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów

Czerwińska: słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..