Rewolucja w e-administracji! Anna Streżyńska w ekskluzywnym wywiadzie dla Business Insider Polska

  • Dom
  • Wideo
  • Rewolucja w e-administracji! Anna Streżyńska w ekskluzywnym wywiadzie dla Business Insider Polska
Anna Streżyńska o nowej bramie do e-administracji publicznej

Wywiad z minister cyfryzacji. Rozmawia Łukasz Grass.

Wystarczyło tylko 600 użytkowników jednocześnie, by zawiesić system ePUAP. Ciągłe usterki, nieintuicyjność, deficyt kodów autoryzacyjnych do narzędzi informatycznych państwa to jedynie wycinek problemów polskiej e-administracji. ePUAP nie zostanie „zaorany”, ale „przysypany”. Powstanie świeża brama do e-usług, jaka stopniowo wchłonie też strony internetowe ministerstw.

To żarliwy okres, bo w weekend awarii uległa platforma ePUAP. Usterkę udało się w tej chwili usunąć, choć nie była pierwszą, i bez wątpienia nie zaakceptować ostatnią. - Czy w awarii straciliśmy coś pomijając twarzą? Nic, chociaż w rzeczywistości twarz straciliśmy już dawno temu, bowiem ePUAP od początku swego istnienia jest wysoce awaryjnym rozwiązaniem. Ten system jest zbudowany na złej architekturze – mówi Business Insider Polska Anna Streżyńska.

Nad poprawkami pracuje pełny szereg specjalistów. Minister Streżyńska dała im czas do odwiedzenia września, bo wtedy ePUAP czeka nowe rozdanie. – Będzie musiał być niesłychanie sprawny, udźwignąć znacznie większą ilość zadań, niż obecnie bądź kiedykolwiek w przeszłości – mówi Anna Streżyńska.

Jedna ogromna brama do e-usług

O co rozchodzi? Minister chce zintegrować ePUAP z serwisem obywatel. gov. pl. – Chcieliśmy przykryć ten nieprzyjazny interfejs użytkownika w ePUAP, ponieważ jak człowiek wchodzi do odwiedzenia systemu, to nie bardzo wie, gdzie się obrócić i co z tego wszystkiego wyniknie – powiada Anna Streżyńska.

– Dlatego rozwijany przez naszej firmy równolegle portal obywatel. gov. pl, będzie na koniec bieżącego roku jedną wielką bramą do e-administracji. Oprócz waloru informacyjnego, będzie miał również walor usługowy, będzie zintegrowany z innymi ważnymi portalami państwowymi – mówi Anna Streżyńska. Dodaje, że ePUAP będzie swego rodzaju silnikiem, przykrytym przyjaźniejszym i ujednoliconym interfejsem portalu obywatel. gov. pl. – Jeśli obywatel mówi „chcę zarejestrować samochód”, to w menu doboru ma być opcja „chcę zarejestrować samochód”, a nie „ustawa prawo drogowe”, artykuł taki i ten, wniosek o dokonanie jakiegoś elementu tam – mówi Anna Streżyńska.

- Powiedzmy sobie szczerze. Obywatele nie chcą mieć do czynienia z administracją, nie potrzebują tracić czasu. Portal obywatel. gov. pl będzie hubem do e-usług w takim sensie, że użytkownik wchodzi się i nie ma obowiązek się zastanawiać, czy daną usługę świadczy gmina, powiat czy administracja wyspecjalizowana. W zamian tego szuka po kategorii. Pozwolenie wodne? Proszę niesłychanie. Karta wędkarska? Proszę bardzo. Inne usługi w tym momencie go nie obchodzą - dodaje Anna Streżyńska. W telegraficznym skrócie: posiada być ładnie, przyjemnie, szybko, bezawaryjnie, by wszystko było w jednym miejscu, wyjąwszy odsyłania z urzędu do urzędu. Wtedy Polacy przekonają się do e-administracji, która to w obecnej formie ich odstręcza.

Ujednolicenie administracji

Ale to początek rewolucji, bowiem portal obywatel. gov. pl skupi wokół siebie znacznie więcej, niż ePUAP. W jego struktury wejdą inne strony, na początek ministerstw, potem organów centralnych. – Głównie po wówczas, by zapewnić Państwu Polskiemu jednolitą identyfikację wizualną po oczach obywatela. To nie jest kilkanaście ministerstw, z których każde w inny sposób się prezentuje, kładzie parcie na coś innego, PR, lub prezentowanie ministrów po okolicznościach danego wydarzenia, jedynie administracja państwa w jednym miejscu – mówi Anna Streżyńska.

- Pozostałym powodem jest warstwa informacyjna, którą traktuję poważnie. Obywatel musi wiedzieć, za jak płaci, dlaczego warto wynagradzać na administrację, jakie są podejmowane inicjatywy, ważne sytuacje. Ale najważniejsza jest ta część usługowa, w której my mówimy Polakowi: a teraz, nie ruszając się z miejsca, nie stojąc w kolejce, nie wyciągając numerka, masz dostęp do wszystkich kluczowych usług administracji publicznej – dodaje Anna Streżyńska.

W praktyce, Polak wejdzie na mieszkaniec. gov. pl i stanie się mógł sobie poczytać, jakie możliwości akurat robi MON. Natomiast jeśli będzie potrzebował zweryfikować, czy ma się stawić na obowiązkowe ćwiczenia, to odpowiednią opcję znajdzie po menu wyboru na tej samej stronie.

Ujednolicenie, zgromadzenie e-usług w jednym obszarze niesie za sobą niebezpieczeństwo związane z cyberatakami. – Z jednej strony trudniej chronić taki zintegrowany witryna. Potencjalny atak byłby wymierzony w całość zasobów informacyjnych i usługowych państwa – mówi Anna Streżyńska. – Z drugiej strony, przy pewnym sensie łatwiej jego zabezpieczyć, ponieważ jest mniej dróg dojścia do programu, łatwiej go w pewnym sensie odciąć od zewnętrznych wpływów, niż w wypadku dziesiątek różnych systemów celowych przez różne organy administracji – mówi Anna Streżyńska.

Odrzucić będzie „zaorania”

Jest tyle do zrobienia, że w zasadzie świetnie byłoby zacząć od zera, z czystą kartą. – Prawdopodobnie łatwiej byłoby zaorać ePUAP i zbudować nadal raz, albo budować w oparciu o inne systemy, które powstawały równolegle. Ale po ten system zostało zaangażowane 120 mln zł spośród środków unijnych – powiada Anna Streżyńska.

Korzysta z niego ok. 240 tys. osób, w sporej mierze urzędnicy państwowi, zarejestrowanych jest 500 tys. Polaków, w 38-milionowym kraju. – Większość obywateli nie używa z systemu, ponieważ ów wszystkie hasła, loginy, wyrabianie „zaufanego profilu”, interfejs, wówczas nie jest przyjazne dla użytkownika – mówi Anna Streżyńska. Ale to jeszcze nic.

- Przy tej chwili mamy do czynienia wręcz z nienormalnym zachowaniem tego systemu. Nawet przy 600 jednoczesnych procesach, przy 600 użytkownikach korzystających z niego równolegle, system już pada – mówi Anna Streżyńska.

Co Państwo wie o swoich układach?

Z przekonaniem nie pomaga fakt, iż administracja w zasadzie niedużo wie o swoich własnych systemach. – Często po dokumentacji brakuje kodów, charakterystyk do tych kodów, charakterystyk rozwiązań systemowych. Tak dawny skonstruowane te kontrakty w IT dla administracji, że obecnie jako właściciele mało o nich wiemy – mówi Anna Streżyńska.

Dodaje, że państwo rezerwując systemy informatyczne do jakiegoś momentu wcale nie dbało o prawa do własności intelektualnej. Koncepcja systemu, prawo do zapoznania się z tą kobietą, dysponowania nią, rozbudowywania, modyfikowania, była po stronie wykonawcy, nie zamawiającego. Zdarzało się, że państwo nie posiadało nawet uprawnień gwarancyjnych na dany system w sytuacji, w którym chciało zmienić firmę-administratora systemu.

Logowanie do odwiedzenia e-administracji za pośrednictwem smartfona i dowód osobisty wraz z elektroniczną nakładką. Ile wówczas będzie kosztować? Zapraszamy dzięki drugą część wywiadu wraz z minister Anną Streżyńską, którą opublikujemy w piątek.

Tagi: epuap awaria cyfryzacja anna streżyńska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..