Masowo pobierali informacje z PESEL. Rada komornicza zaniepokojona

  • Dom
  • Z kraju
  • Masowo pobierali informacje z PESEL. Rada komornicza zaniepokojona
Dane pobrane z PESEL. Oświadczenie Krajowej Rady Komorniczej

Krajowa Rada Komornicza wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i podejrzeniem udziału w możliwym procederze komorników sądowych - podała Monika Janus, rzecznik prasowy KRK. Chodzi o śledztwo kontrolowane przez Prokuraturę Okręgową w stolicy polski w sprawie nieuprawnionego stosowania danych PESEL przez komorników sądowych.

Janus zwraca uwagę, że jeszcze po ubiegłym roku możliwe było faktycznie nieograniczone przyjmowanie poprzez komorników spraw z doboru. Doprowadziło to do tego, największa kancelaria miała niemalże 1 mln spraw na rok, a w wielu było to kilkaset tysięcy. Według rzeczniczki KRK, może to uzasadniać dużą liczbę zapytań skierowanych do systemu PESELNET.

Kontrola ABW

Ekspert: Już w czerwcu były sygnały o masowym wykorzystaniu danych. To nachodzi

"Największa kancelaria w Naszym kraju była wielokrotnie kontrolowana za pośrednictwem ABW i dotychczas nie zaakceptować stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zakresie dostępu do programu PESELNET. Podkreślamy, że w stanie prawnym obowiązującym od początku bieżącego roku komornicy mogą przyjąć maksymalnie 10 tys. spraw z wyboru" - czytamy w oświadczeniu.

Janus podkreśla, że środowisku komorników sądowych zależy na jakim sposobem najszybszym ustaleniu faktów przy tej sprawie, dlatego spośród niecierpliwością oczekujemy na efekty prowadzonego postępowania.

"Niezależnie od powyższego pragniemy poinformować, że organy samorządu wdrożyły własne procedury sprawdzające, lub komornicy korzystający z systemu PESELNET występowali o ów dane w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi. " - podała rzeczniczka.

Krajowa Rada Komornicza wystąpiła również do producenta oprogramowania do obsługi kancelarii komorniczych. Prosi go o auditing bezpieczeństwa, który pozwoli ustalić, czy nie są stosowane przez komorników mających wejście do bazy PESELNET zakazane programy.

Kancelarie komornicze

Z oświadczenia dowiadujemy się również, że Krajowa Wskazówka Komornicza skierowała do Ministerstwa Cyfryzacji pismo, w jakim zwraca się z prośbą o powołanie specjalnego zespołu, który ma wyjaśnić przyczyn tej sprawy. "Jesteśmy również w stałym kontakcie wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości, które posiada nadzór zwierzchni nad działaniem komorników sądowych w Polsce" - zapewnia w oświadczniu KRK.

Janus wspomina, że komornicy sądowi posiadają prawo występować do różnorodnego rodzaju instytucji o przekazanie wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji, w tym również do korzystania z bazy PESELNET.

"Komornicy pozyskują konieczne dane najczęściej drogą elektroniczną, co obniża koszty gwoli stron i usprawnia pierwotnego pozyskanie, a dostęp do odwiedzenia danych drogą elektroniczną prowadzona jest się na ściśle określonych zasadach, które są niesłychanie rygorystyczne pod względem bezpieczeństwa" - tłumaczy Monika Janus.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, będzie 29 sierpnia gościem programu "Fakty na Faktach" o godz. 19. 26 w TVN24.

Gigantyczne pobranie danych wraz z bazy PESEL:

czym jest CSR?

Czym jest CSR?

Społeczna Zobowiązanie Biznesu to koncepcja, podług której przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi uwzględniającymi w swej strategii coś więcej niż interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa. Dla większości firm CSR jest tylko dodatkiem ocieplającym…...

Czytać..
czy odcinkowy pomiar prędkości operuje w nocy?  Moto

Czy odcinkowy pomiar prędkości operuje w nocy? Moto

Gdy w ciągu nocy dostaniemy fleszem według oczach od fotoradaru to raczej nie mamy zastrzeżeń, że właśnie zostaliśmy namierzeni za przekroczenie prędkości jak i również wkrótce możemy spodziewać się mandatu. Inaczej jest…...

Czytać..
cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam jak i również Wolin

Cztery konsorcja chcą zbudować tunel między wyspami Uznam jak i również Wolin

Cztery konsorcja spośród Chin, Polski i Włoch złożyły swoje oferty w przetargu na projekt jak i również budowę tunelu łączącego wysepki Uznam i Wolin przy Świnoujściu. Najniższa zaoferowana suma to blisko…...

Czytać..
czerwińska: słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów

Czerwińska: słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cyberbezpieczeństwo firm w Polsce

Cyberbezpieczeństwo firm w Polsce

W ostatnim roku 96 proc. średnich i wielkich firm w Polsce było celem cyberataków - wówczas wniosek z najnowszego papieru firmy doradczej PwC. Najczęściej był to tzw. phishing, czyli próba wyłudzenia danych…...

Czytać..