Temat: Gospodarka wg PiS

EuRoPol Gaz. Władze spółki oddadzą nagrody na cele charytatywne

  • 300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Rada nadzorcza PGNiG jak i również minister energii skontrolują sposób przyznania nagród w EuRoPol Gazie – podaje "Rzeczpospolita". Nagrodzeni sowite premie przekazali na cele charytatywne. Wówczas jednak nie kończy kwestii.

Władze spółki EuRoPol Gaz otrzymały wysokie gratyfikacyj z zysku wypracowanego poprzez poprzednie władze, a do tego gratyfikacyj specjalne, choć pracowali jedynie kilkanaście dni. Nagrody były podzielone między przedstawicieli naszej spółki PGNiG i rosyjskiego Gazpromu.

Dostali nagrody, choć nie pracowali. "Na zamieszaniu korzystają Rosjanie"

Pieniądze oddali

Kiedy rzecz kontrowersyjnych nagród ujrzała światło dzienne władze spółki zdecydowały o oddaniu pieniędzy dzięki cele charytatywne.

Jednak to nie kończy sprawy, bo sposoby przyznawania sowitych premii chce skontrolować minister energii i rada nadzorcza PGNiG.

– Dane plus dokumenty, które zaprezentowano, nie są przekonujące. Na tym etapie nie uzasadniają przyjęcia nagród – twierdzi "RP" osoba związana wraz z ministerstwem energii.

- Chcemy poznać fakty i argumenty. Jestem daleki od czasu oceny na podstawie opisów w prasie – zaznacza w rozmowie z „RP" prof. Bartłomiej Nowak, przewodniczący rady nadzorczej PGNiG.

Jakie nagrody?

Jak podaje "RP" w korporacji EuRoPol Gaz na rekompensaty zysku za 2015 dwanaście miesięcy przeznaczono w sumie kolejny, 8 mln zł dla wszystkich pracowników, z czegoż 1, 5 mln złotych miało przepaść dla czteroosobowego polsko-rosyjskiego zarządu i jednej, 8 mln zł dla dziesięcioosobowej rady nadzorczej.

Z informacji "RP" wypływa, że prezes Piotr Tutak otrzymał 420 tys. złotych brutto, wiceprezes Krzysztof Rogala – 290 tys. brutto. Natomiast wiceprzewodniczący Piotr Woźniak dostał 260 tys. złotych brutto, a pozostali po 160 tys. zł brutto.

Decyzja walnego zgromadzenia

Decyzję w sprawie nagród podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki. Nowi prezesi dostali nagrody z zysku za 2015 r. choć w takim przypadku nie przepracowali ani jednego dnia, a członkowie wskazówki nadzorczej pracowali tylko 15 dni.

Poprzednie władze spółki, które ten zarobek wypracowały, nie dostały ani złotówki. Zysk naliczony netto za rok 2015 wyniósł 78, 46 mln złotych.

Polskie i rosyjskie interesy

Spółka podkreśla również, że EuRoPol Gaz jest "miejscem gdzie spotykają się interesy polskie i rosyjskie, a każda decyzja wymaga jednomyślności obu stron".

"EuRoPol Gaz nie wydaje się być spółką działającą na zasadach rynkowych. Jest to jedyna na terytorium polski spółka, w działalności której to uwzględnione muszą być coś więcej niż przepisy Kodeksu Spółek Komercyjnych i innych krajowych regulacji prawnych, ale także postanowienia aktów międzyrządowych" - akcentuje firma w oświadczeniu.

euro w Polsce, plusy jak i również minusy wspólnej waluty  Pieniądze

Euro w Polsce, plusy jak i również minusy wspólnej waluty Pieniądze

Euro na terytorium polski tak, ale wtenczas kiedy zarobki przeciętnego Polaka mniej więcej zbliżą się do średniej unijnej. Tak uważają zarówno prezydent Andrzej Duda jak i premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem prezesa Narodowego…...

Czytać..

Euro na Litwie od spodziewanego roku? Brak zgody po koalicji Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję w…...

Czytać..
emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest stricte gospodarczy  Ze świata

Emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest stricte gospodarczy Ze świata

Projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 nie wydaje się ściśle gospodarczy, ale wydaje się to poważny projekt polityczny – powiedziała w poniedziałek w Berlinie polska minister przedsiębiorczości i transportu Jadwiga…...

Czytać..
elżbieta Rafalska o luce płacowej na rynku pracy

Elżbieta Rafalska o luce płacowej na rynku pracy

Kobiety powinny być odważniejsze w kwestii oczekiwań płacowych - uważa Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej. Jej w mniemaniu, choć tzw. luka płacowa zmniejszyła się, wciąż narasta…...

Czytać..
elon Muska na Twitterze - zabawne komentarze i żarty

Elon Muska na Twitterze - zabawne komentarze i żarty

Być jak Elon Musk – rozwijać nie jedną, zaś trzy firmy, wspierać parę kolejnych, planować kolonizację kosmosu i… rzucać żartami na Twitterze. Jedni widzą przy nim geniusza, inni szaleńca, ale w serwisach…...

Czytać..
ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

Ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego…...

Czytać..