Temat: Podatki

Ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

  • "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"

Podatki bankowe współwystępują w wielu krajach Świata, lecz są dużo niższe niż w naszym kraju - np. w sąsiednich Niemczech tegoż rodzaju opodatkowanie jest 10 razy mniejsze. Lepszym rozwikłaniem byłby podatek obrotowy lub wyższy CIT dla banków - mówi prof. Andrzej Bień.

W leżący najbliżej poniedziałek wchodzi w los uchwalony przez Sejm 30 grudnia tzw. podatek bankowy. Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0, 44 proc. od wartości aktywów. Opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady zabezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld złotych. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, natomiast dla firm pożyczkowych a mianowicie 200 mln zł.

Morawiecki: lepiej zaczekać kilka miesięcy, propozycja ws. frankowiczów może być kosztowna

Uderzenie w kredytobiorców

- Problem polega na tym, że co prawda opodatkowanie bankowych aktywów występuje po wielu krajach Europy, jednak są one dużo mniejsze niż wprowadzany w Naszym narodzie "podatek bankowy". Na przykład w sąsiednich Niemczech owego rodzaju opodatkowanie jest dziesięć razy mniejsze. Po drugie, sprawa polega na tym, hdy to nie u nas w naszym kraju dokonuje się nadawanie kapitału, lecz na Zachodzie Europy, w USA, przy innych krajach świata. Wielu udostępnianego w Polsce kredytobiorcom kapitału pochodzi więc wraz z zagranicy i może zbyt granicę powrócić - rzekł prof. Andrzej Bień spośród Instytutu Bankowości Szkoły Podstawowej Handlowej i firmy konsultingowej Aband Consultants Ltd.

- Ten podatek ma możliwość też tak obciążyć banki, że odbije się to na przychodach budżetu was polskiego z innych podatków od sektora finansowego, które zostaną "połknięte" przez podatek bankowy w tym kształcie - dodał prof. Bień.

Jak powiedział ekspert, obciążenia bilansu banków jak i również innych instytucji finansowych po wprowadzeniu nowego podatku przejdą też na klientów. a mianowicie Głównie kredytobiorców, poprzez zwiększenie kosztów kredytów, ale też innych klientów, np. w opłatach za prowadzenie konta czy w zmniejszeniu wynagrodzeń za złożone depozyty a mianowicie sprecyzował prof. Bień. - Zresztą, większość banków, w tym były bank bieżącego ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, już od jakiegoś czasu podwyższa różnego rodzaju należności obciążające klientów. Z innej strony zmniejszane są zarobki banków, celem niwelacji nakładów pieniężnych zwiększonego opodatkowania - kontynuował.

Alternatywne rozwiązanie

- Jeżeli rząd chciał opodatkować banki, mógł zrobić wówczas inaczej - uważa Andrzej Bień. - Na wzór wprowadzając dla nich podatek obrotowy lub podwyższają zapłatę CIT dla nich. Jednak to dodatkowe opodatkowanie musiałoby być jednocześnie porównywalne wraz z tego rodzaju stawkami podatku zbytnio granicą, a więc dużo mniejsze niż to obecnie wprowadzane. Podjęto jednak taką, zaś nie inną decyzję - wskazał.

Ratingi, zadłużenie, nowe podatki. Ciemne chmury nadciągają nad Polskę

Jego zdaniem wszystkie wielkie korporacje finansowe, posiadające swoje placówki w naszym kraju, czy to w formie spółek uprawnienia polskiego, czy swoich oddziałów, znajdą prędzej czy potem sposoby, by w Polsce podatku bankowego w ogóle nie zaakceptować płacić, wyprowadzając się zbyt granicę.

- Natomiast banki z rdzennie polskim kapitałem mogą stworzyć filie zagraniczne i polskim dużym klientom, szczególnie korporacyjnym, ofiarować produkty finansowe z Berlina, Zurychu, Londynu lub... Ukrainy. Dla dużych firm międzynarodowych lub polskich nie ma problemu, ale dla przeciętnych i drobnych polskich przedsiębiorców to już poważna bariera w uzyskaniu zasilania kredytowego, zarówno na inwestycje jakim sposobem i do obrotu ekonomicznego. Może to zmierzać tego, że banki działające dotychczas na polskim rynku jak i również tu płacące podatki, zapłacą je, ale za granicą, a nie u naszą firmę - ostrzegł prof. Bień. - Można się dlatego spodziewać już w średnim okresie czasu, że profity z CIT od instytucji bankowych będą mniejsze od ludzi sprzed wprowadzenia nowego datku. A na polskim branży finansowym ogólnie dostępne pozostaną w przeważającej liczbie kredyty detaliczne, gotówkowe, co w istotny sposób ograniczy finansowanie rozwoju ekonomicznego kraju - przewiduje specjalista.

- Pamiętać powinno się także, że w dużej ilości transakcji kredytowych banki domagają się określonych zabezpieczeń materialnych, które muszą podlegać ubezpieczeniom ekonomicznym. W związku z tym podrożenie kosztu uzyskiwania pożyczek nastąpi nie tylko stricte z powodu opodatkowania aktywów bankowych, ale także z powodu wprowadzenia podatku od momentu aktywów firm ubezpieczeniowych a mianowicie podsumował.

eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd  Pieniądze

Eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..

Ekonomiści stawiają na obniżkę stóp. Kredytobiorcy już mogą odpocząć Informacje

Ekonomiści prawidłowo twierdzą, że jutro Podpowiedź Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych, które już teraz są w historycznie niskim poziomie. Wątpliwość brzmi tylko, jak prawdziwe będzie to cięcie. Klienci…...

Czytać..
efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo  Ze świata

Efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo Ze świata

Londyn do niedawna przyciągał rekordową liczbę milionerów. Setki tysięcy zamożnych inwestorów przelewało swe pieniądze w zamian za "złote wizy", które dawały im prawo do egzystencji w Ue. Brexit ma możliwość zablokować ten…...

Czytać..
e-dowód, porozumienie PWPW i Korespondencji Polskiej

E-dowód, porozumienie PWPW i Korespondencji Polskiej

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że na zamówienie Poczty Polskiej i PUC-Envelo realizuje plany wprowadzenia od 2019 roku e-dowodu. "W każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym argumentem powinno znacznie przyspieszyć…...

Czytać..
dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji  Ze świata

Dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji Ze świata

Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki" Merkel o reformie obszary euro: Niemcy gotowe do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie…...

Czytać..
duże zmiany w Google. Na lepsze?  Ze świata

Duże zmiany w Google. Na lepsze? Ze świata

Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do pracy w INFORMATYKĄ. Szef Google przerwał urlop…...

Czytać..