Dodatkowe 60 tysięcy dzieci otrzyma zaświadczania. Rząd podnosi kryterium dochodowe

  • Dom
  • Z kraju
  • Dodatkowe 60 tysięcy dzieci otrzyma zaświadczania. Rząd podnosi kryterium dochodowe
Alimenty. Nowe kryterium dochodowe jak i również zmiany w przepisach

Z 725 do 800 złotych ma zostać podniesione kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Tak zakłada wzór ustawy przyjęty przez rząd. Zmiany zakładają również na przykład wprowadzenie kar wobec nierzetelnych pracodawców za zatrudnianie "na czarno" dłużników alimentacyjnych.

Projekt przedłożony przez ministra rodziny, pracy i strategii społecznej przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów i stanowi realizację tak zwanego pakietu alimentacyjnego zawartego w "Przeglądzie systemów wsparcia rodzin", który rząd przyjął w 2017 r..

Zmiany w alimentach

Zgodnie z projektem na organizatora robót publicznych dodany zostanie obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Jednocześnie planuje się, żeby minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej, dokonując podziału środków finansowych z Funduszu Pracy na finansowanie prac aktywizacyjnych bezrobotnych, brał przy szczególności pod uwagę aktywizację dłużników alimentacyjnych.

W projekcie założono także powiększenie kryterium dochodowego uprawniającego do odwiedzenia świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 zł od 1 października 2019 roku, co umożliwi dodatkowym 60 tysiącom pociechy korzystać ze świadczeń spośród funduszu alimentacyjnego.

"To jest współudział po okradaniu dzieci". Wiceminister broni projektu nowej ustawy

Projekt zawiera też rozwiązania posługujące sprawniejszemu pozyskiwaniu przez komorników sądowych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. Proponuje się, aby komornicy sądowi uzyskiwali te wiadomości elektronicznie i nieodpłatnie wspólnie z ich comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na bieżące podjęcie przez komornika działań wobec dłużnika alimentacyjnego przy przypadku każdorazowego podjęcia za pośrednictwem niego legalnej pracy zarobkowej.

Ponadto zaproponowano zmianę przepisów Kodeksu postępowania obywatelskiego dotyczących zwiększenia sankcji wobec pracodawcy, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego, na przykład, kiedy nie udzieli komornikowi riposty na temat dłużnika albo dokonał potrącenia zajętego zarobku w zbyt niskiej wysokości.

Projekt przewiduje także wprowadzenie kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają dłużników alimentacyjnych "na czarno". Rozwiązanie to wejdzie w życie wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Zgodnie z projektem umożliwiono organom egzekucyjnym także zachowanie egzekucji z otrzymywanych poprzez dłużników alimentacyjnych diet z tytułu podróży służbowych – do 50 proc. tychże diet.

Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku, wraz z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..