Dodatkowe 60 tysięcy dzieci otrzyma zaświadczania. Rząd podnosi kryterium dochodowe

  • Dom
  • Z kraju
  • Dodatkowe 60 tysięcy dzieci otrzyma zaświadczania. Rząd podnosi kryterium dochodowe
Alimenty. Nowe kryterium dochodowe jak i również zmiany w przepisach

Z 725 do 800 złotych ma zostać podniesione kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Tak zakłada wzór ustawy przyjęty przez rząd. Zmiany zakładają również na przykład wprowadzenie kar wobec nierzetelnych pracodawców za zatrudnianie "na czarno" dłużników alimentacyjnych.

Projekt przedłożony przez ministra rodziny, pracy i strategii społecznej przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów i stanowi realizację tak zwanego pakietu alimentacyjnego zawartego w "Przeglądzie systemów wsparcia rodzin", który rząd przyjął w 2017 r..

Zmiany w alimentach

Zgodnie z projektem na organizatora robót publicznych dodany zostanie obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Jednocześnie planuje się, żeby minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej, dokonując podziału środków finansowych z Funduszu Pracy na finansowanie prac aktywizacyjnych bezrobotnych, brał przy szczególności pod uwagę aktywizację dłużników alimentacyjnych.

W projekcie założono także powiększenie kryterium dochodowego uprawniającego do odwiedzenia świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 zł od 1 października 2019 roku, co umożliwi dodatkowym 60 tysiącom pociechy korzystać ze świadczeń spośród funduszu alimentacyjnego.

"To jest współudział po okradaniu dzieci". Wiceminister broni projektu nowej ustawy

Projekt zawiera też rozwiązania posługujące sprawniejszemu pozyskiwaniu przez komorników sądowych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych. Proponuje się, aby komornicy sądowi uzyskiwali te wiadomości elektronicznie i nieodpłatnie wspólnie z ich comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na bieżące podjęcie przez komornika działań wobec dłużnika alimentacyjnego przy przypadku każdorazowego podjęcia za pośrednictwem niego legalnej pracy zarobkowej.

Ponadto zaproponowano zmianę przepisów Kodeksu postępowania obywatelskiego dotyczących zwiększenia sankcji wobec pracodawcy, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego, na przykład, kiedy nie udzieli komornikowi riposty na temat dłużnika albo dokonał potrącenia zajętego zarobku w zbyt niskiej wysokości.

Projekt przewiduje także wprowadzenie kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają dłużników alimentacyjnych "na czarno". Rozwiązanie to wejdzie w życie wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Zgodnie z projektem umożliwiono organom egzekucyjnym także zachowanie egzekucji z otrzymywanych poprzez dłużników alimentacyjnych diet z tytułu podróży służbowych – do 50 proc. tychże diet.

Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku, wraz z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
akcja PaliPITacja  Pieniądze

Akcja PaliPITacja Pieniądze

- Protestujemy przeciwko uciskowi podatkowemu, tzn. przeciwko temu ustrojowi polityczno-gospodarczemu, który zawłaszcza owoce naszej pracy - tłumaczył w rozmowie wraz z TVN24 BiS Michał Marusik, europoseł i lider Kongresu Nowej Prawicy, a także…...

Czytać..
afera w Volkswagenie. Co w dalszym ciągu z silnikami diesla?  Tech

Afera w Volkswagenie. Co w dalszym ciągu z silnikami diesla? Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były kierownik Volkswagena znaleźć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal w Volkswagenie.…...

Czytać..
adobe ogłasza koniec technologii Flasha

Adobe ogłasza koniec technologii Flasha

Flash, technologia animacji stworzona przez firmę Adobe, przejdzie za kilka latek do historii. Zyskała sława w pierwszych latach poprzedniej dekady, służąc głównie do odwiedzenia gier komputerowych i oglądania filmików w przeglądarkach internetowych. Miała…...

Czytać..