Temat: Kredyty hipoteczne

Buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

"Banki stanowią nie tylko ważną część gospodarki, ale będą także instytucjami zaufania publicznego. Powinny w obecnej kwestii wziąć na siebie współodpowiedzialność za udzielane kredyty" a mianowicie stwierdza BCC. I hhg zasady, które mogłyby wesprzeć zarówno “frankowiczom”, jak jak i również kredytobiorcom w innych walutach.

Autorami dokumentu istnieją prof. Stanisław Gomułka, dr Stanisław Kluza oraz Emil Muciński. BCC twierdzi po nim, że nagły postęp kursu franka szwajcarskiego, pociągnął za sobą drastyczne podwyższenie sumy kapitału do spłacenia. Często także do stopnia wyższego niż wartość kupywanej nieruchomości. Wobec tego pojawił się ryzyko przejmowania za pośrednictwem bank większości takich posiadłości.

Pomysły BCC

UOKiK zapytał banki, jak na przykład idą na rękę "frankowiczom". Oto ich odpowiedzi

Zdaniem BCC, ograniczenie wydatków tego problemu dla kredytobiorców, banków i całej gospodarki należy oprzeć na następujących zasadach:

1. Zredukowanie kosztów powinno nastąpić na mocy zmiany umów, przy wyniku negocjacji przeprowadzonych pomiędzy bankami a kredytobiorcami.

2. Propozycje pomocowe w żaden sposób nie muszą obciążać podatników, ani dyskryminować kredytobiorców mających obciążenia w innych walutach (także złotówkach).

3. Autorzy stanowiska wymieniają zasady systemowe które należy zlikwidować, mianowicie: bankowy tytuł egzekucyjny; odpowiedzialność kredytobiorcy całym majątkiem; wysoką opłatę sądową, która, zdaniem pisarzy, jest barierą w dostępie do procesu sądowego spośród bankiem dotyczącego kredytu mieszkaniowego; dużą dowolność w ustalaniu spreadów.

Eksperci zwracają uwagę na asymetrię przy siłach negocjacyjnych na kreski bank-klient, na korzyść tego pierwszego.

4. Bazy powinny brać większą zobowiązanie za udzielane kredyty. Faktycznie, aby uniknąć problemów, wraz z którymi mamy obecnie do odwiedzenia czynienia. Zapobiec temu miałoby uczestniczenie banków w ryzykach oraz kosztach z nimi powiązanych.

Autorzy podkreślają możliwość interwencji państwa. Wydaje się bowiem ono w stanie i powinno stworzyć takie mechanizmy, które wzmocnią siłę negocjacyjną klientów, a także pozwolą rozłożyć ewentualne straty finansowe na lata.

Banki sprzedawały franki, jakich nie miały? "Problem odrzucić tam, gdzie szuka go prof. Modzelewski"

5. BCC oczekuje przekazania większej inicjatywy w proponowaniu rozwiązań w ręce nadzoru finansowego. Naprzód, którego stoi Andrzej Jakubiak, a decyzje powinny stanowić wynikiem współpracy z Ministerstwem Finansów, a także Państwowym Bankiem Polskim.

Takie zmiany, postrzegane są przez autorów stanowiska jako przypadkowy test kooperacji na miarki KNF-bank centralny-resort finansów.

6. Obserwując wypowiedzi analityków można zauważyć, że dostrzegają pozytywne fundamenty polskiej produkcji, co może przynieść znaczne umocnienie złotego względem franka szwajcarskiego. To, w samej rzeczy, powinno doprowadzić do zmniejszania miesięcznych rat kredytowych i kwoty zadłużenia kredytobiorców.

Po raz kolejny, zwraca się przy tymże uwagę na wyspecjalizowanie sektora bankowego w zarządzaniu ryzykiem. Stąd, jak czytamy po stanowisku, “sektor bankowy powinien zmierzyć się z oceną, oszacowaniem oraz zarządzaniem naszym ryzykiem, dostosowując swoje operowania do tego scenariusza, by obniżyć koszty kredytów po swojej stronie i po stronie klientów”.

Pomoc techniczna

Zdaniem BCC, dopuszczalne jest przy ujemnym oprocentowaniu LIBOR, aby klient płacił ratę odsetkową na poziomie marży. Doprowadziłoby to przy dalszej konsekwencji, do pomniejszenia kapitału pozostałego do spłacenia.

Złoty osłabia się. Frank za trzy, 88 zł

Dodatkowo, bazy powinny przyjąć jako miejsce odniesienia tzw. kurs NBP. Dotyczy to stosowanych przez sektor bankowy wysokich kosztów przewalutowań rat i kredytów, mimo kolejnych upomnień kierowanych przez KNF i UOKiK.

Ponadto, w konsekwencji zaplanowanych działań, umorzenie części kredytu, banki powinny postrzegać nie zaakceptować jako stratę, lecz wydatek działalności operacyjnej, informuje BBC.

Business Centre Club istnieje od 1991 r.. Jest największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Zrzesza 2500 członków (osób i firm). Wśród członków BCC mieszczą się się największe korporacje krajowe i zagraniczne. Członkami Lokalu są także uczelnie wyższe, wydawnictwa, szpitale, prawnicy, dziennikarze, naukowcy, lekarze, wojskowi jak i również studenci. BCC koncentruje się na działaniach na kwestia rozwoju gospodarki i obsługi przedsiębiorcom.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
budżet 2016. Prezydent podpisał ustawę

Budżet 2016. Prezydent podpisał ustawę

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..