Temat: Gospodarka

Bezrobocie w listopadzie wyniosło 6, 5 procent

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie tego r. wyniosła 6, 5 procenta. Oznacza to spadek na temat 0, 1 punktu procentowego w porównaniu do października i o 1, siedmiu punktu procentowego wobec listopada zeszłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To efekt nie tylko porządnej sytuacji w branży pracy, lecz także obniżenia wieku emerytalnego.

W minionym miesiącu liczba bezrobotnych zarejestrowanych przy urzędach pracy wyniosła 1-wszą milion i 67 milionów wobec 1 miliona jak i również 69 tysięcy osób zanim miesiącem.

Dramatyczny dzień dla bitcoina. Szkolenie kryptowaluty zanurkował

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej komentując najnowsze dane GUS ustaliła, że spadek bezrobocia w listopadzie jest rzadkim zjawiskiem.

- Od 1990 r. spadek bezrobocia po listopadzie odnotowano tylko po 1994, 2006 i dwa tysiące siedem roku. Listopad 2017 wówczas czwarty raz w przeciągu 28 lat ze spadkiem stopy bezrobocia w tym miesiącu - powiedziała Rafalska.

W komentarzu na serwisie społecznościowym ministerstwa dodała, iż "niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku zmniejszenie stopy bezrobocia ma przywrócenie wieku emerytalnego".

Niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku spadek stopy bezrobocia ma przywrócenie stulecia emerytalnego.

— Elżbieta Rafalska (@E_Rafalska) 22 grudnia 2017

Z danych GUS wynika, że stawka bezrobocia w listopadzie była najniższa w województwie śląskim (5, 1 proc. ), małopolskim (5, 3 proc. ) oraz pomorskim (5, 5 proc. ). Z kolei na drugim biegunie znalazły się województwa warmińsko-mazurskie (11, 5 proc. ), kujawsko-pomorskie (9, 8 proc. ) oraz podkarpackie (9, 6 proc. ).

Źródło: GUS Stopa bezrobocia rejestrowanego w proc. w listopadzie 2017

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w listopadzie spadła o 11, 8 proc. rok kalendarzowy do roku do 159, 1 tys. osób. Ilość ofert pracy zgłoszonych przy listopadzie wyniosła 130, 2 tys., co stanowi o 17, 9 proc. więcej niż przed rokiem.

Efekt reformy emerytalnej

- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Na ogół w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednakże obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po przy jednym spotkaniu pierwszy od 10 czasów mogliśmy obserwować spadek rządów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane spośród utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod skraj roku został dodatkowo wsparty przez czynniki sezonowe - ocenił Andrzej Kubisiak z firmy Work Service.

Jego zdaniem, wpływ "na tak dobre osiągnięcia zdołało mieć również wprowadzenie świeżego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków". - Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna, z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy - dodał.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..