Temat: Gospodarka

Bezrobocie w listopadzie wyniosło 6, 5 procent

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie tego r. wyniosła 6, 5 procenta. Oznacza to spadek na temat 0, 1 punktu procentowego w porównaniu do października i o 1, siedmiu punktu procentowego wobec listopada zeszłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To efekt nie tylko porządnej sytuacji w branży pracy, lecz także obniżenia wieku emerytalnego.

W minionym miesiącu liczba bezrobotnych zarejestrowanych przy urzędach pracy wyniosła 1-wszą milion i 67 milionów wobec 1 miliona jak i również 69 tysięcy osób zanim miesiącem.

Dramatyczny dzień dla bitcoina. Szkolenie kryptowaluty zanurkował

Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej komentując najnowsze dane GUS ustaliła, że spadek bezrobocia w listopadzie jest rzadkim zjawiskiem.

- Od 1990 r. spadek bezrobocia po listopadzie odnotowano tylko po 1994, 2006 i dwa tysiące siedem roku. Listopad 2017 wówczas czwarty raz w przeciągu 28 lat ze spadkiem stopy bezrobocia w tym miesiącu - powiedziała Rafalska.

W komentarzu na serwisie społecznościowym ministerstwa dodała, iż "niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku zmniejszenie stopy bezrobocia ma przywrócenie wieku emerytalnego".

Niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku spadek stopy bezrobocia ma przywrócenie stulecia emerytalnego.

— Elżbieta Rafalska (@E_Rafalska) 22 grudnia 2017

Z danych GUS wynika, że stawka bezrobocia w listopadzie była najniższa w województwie śląskim (5, 1 proc. ), małopolskim (5, 3 proc. ) oraz pomorskim (5, 5 proc. ). Z kolei na drugim biegunie znalazły się województwa warmińsko-mazurskie (11, 5 proc. ), kujawsko-pomorskie (9, 8 proc. ) oraz podkarpackie (9, 6 proc. ).

Źródło: GUS Stopa bezrobocia rejestrowanego w proc. w listopadzie 2017

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w listopadzie spadła o 11, 8 proc. rok kalendarzowy do roku do 159, 1 tys. osób. Ilość ofert pracy zgłoszonych przy listopadzie wyniosła 130, 2 tys., co stanowi o 17, 9 proc. więcej niż przed rokiem.

Efekt reformy emerytalnej

- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Na ogół w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednakże obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po przy jednym spotkaniu pierwszy od 10 czasów mogliśmy obserwować spadek rządów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane spośród utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod skraj roku został dodatkowo wsparty przez czynniki sezonowe - ocenił Andrzej Kubisiak z firmy Work Service.

Jego zdaniem, wpływ "na tak dobre osiągnięcia zdołało mieć również wprowadzenie świeżego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków". - Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna, z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy - dodał.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
benzina - stacje paliw PKN Orlen na Słowacji

Benzina - stacje paliw PKN Orlen na Słowacji

PKN Orlen wchodzi na rynek detaliczny przy Słowacji. Otwiera tam stacje paliw pod marką Benzina. W pierwszym roku aktywności u naszych sąsiadów dopuszczalne jest otwarcie do dziesięć obiektów - informuje paliwowa…...

Czytać..
bałkany. Widmo wojny handlowej naokoło chorwackich opłat importowych  Ze świata

Bałkany. Widmo wojny handlowej naokoło chorwackich opłat importowych Ze świata

Europa się zbroi. Gripeny schodzą na pniu Słodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miasta Prezydent Chorwacji wzywa premiera do ustąpienia. Bowiem nie ożywił gospodarki Chorwacja anuluje długi najuboższym. “Bezprecedensowe…...

Czytać..
bariery rozwoju planu elektromobilności  Moto

Bariery rozwoju planu elektromobilności Moto

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..