Temat: Rząd PiS

Czerwińska: słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów

  • 300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów - oceniła we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska. Szefowa resortu zapowiedziała także dalsze działania w celu uszczelnienia systemu podatkowego i likwidację deklaracji VAT.

Czerwińska, pytana podczas "Tweetupu" (spotkania z internautami) w Biurze prawnym Prezesa Rady Ministrów, czy nie martwi jej najsłabszy od lutego złoty, powiedziała, że kurs walutowy powinno się rozpatrywać w dłuższym okresie.

- Najpierw mieliśmy aprecjację (umocnienie - red. ) złotego i zostały obawy związane z eksporterami, czyli jak sobie poradzą w dziedzinie, jeżeli mamy do czynienia z coraz silniejszą walutą - tłumaczyła. Dodała, że teraz "mówimy o tym, że złoty lekko się osłabia". - Wówczas jest tendencja krótkoterminowa, aczkolwiek dla eksporterów to porządna wiadomość - oceniła szefowa MF.

Nadwyżka przy budżecie

Nowa opłata doliczana do ceny paliwa. Rząd daje zielone światło

Szefowa resortu finansów poinformowała również, że po lutym w budżecie będzie wynik nadwyżkowy.

Wyjaśniła, że porównując wpływy z VAT w lutym tego roku do ludzi w lutym zeszłego roku, to są one solidniejsze. Przyznała, że w kwietniu wpływy z VAT były niższe w ujęciu rocznym, ale w lutym przybył powrót do tendencji wzrostowej.

Była też pytana, czy wzrost gospodarczy osiągnięty w czwartym kwartale ubiegłego roku w wysokości pięć, 1 proc. może się utrzymać w dłuższym okresie odpowiedziała, że nie przymocuje uwagi do cyfry.

- Dla nas ważna jest bardziej stabilności aniżeli szybkość. Lepiej, żeby postęp był stabilny, nawet na niższym poziomie, niż jednorazowo albo okazjonalnie wysoki. W pewno jesteśmy w cyklu koniunkturalnym - zaznaczyła szefowa MF.

Jej według trudno będzie jednak utrzymać wynik z ostatniego kwartału zeszłego roku w całym 2018 roku.

Uszczelnienie systemu podatku paliwowego

Pytana o obniżenie podstawowej zapłaty VAT z 23 proc. do 22 proc. rzekła, że "jesteśmy w tej chwili w procesie domykania luki w VAT". - Myślę, że domknięcie luki i potem ewentualna rozmowa odnośnie tematu powrotu niższej zapłaty VAT - dodała.

Szefowa MF zapowiedziała, że będą dalsze działania po celu uszczelnienia systemu, zaś także, że resort skupi się na obserwacji wyników podjętych już działań. - Jeżeli chodzi o uszczelnienie, to stawiamy w znacznym stopniu na analitykę - przyznała.

Dodała, że MF przygotowuje też kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy. - Teraz pracujemy nad projektem, jeżeli chodzi o doszczelnienie programu podatku paliwowego - poinformowała Czerwińska. Wyjaśniła, że tyczy się on instalowania specjalnych sond montowanych w zbiornikach filtrów paliwowych. Dzięki temu domknięty zostanie system monitoringu obrotu paliwami.

- Tenże projekt pojawi się w stosunkowo krótkim czasie a mianowicie zaznaczyła.

Ułatwienia gwoli podatników

Kukiz'15 chce likwidacji "podatku Belki". Projekt przemian trafił do Sejmu

Pytana o przewidywane propozycje ułatwień dla podatników wskazała na zmianę dotyczące deklaracji VAT.

- Skoro już zbieramy deklaracje elektroniczne dotyczące VAT (JPK_VAT), to chcemy odejść od deklaracji VAT-owskich. Od 1 stycznia przyszłego roku kalendarzowego chcemy zlikwidować deklaracje VAT-owskie - mówiła. - W razie jesteśmy w trakcie przygotowywania takiej propozycji, czyli zastąpienia niejako tej deklaracji JPK-iem - dodała.

Powiedziała ponadto, że resort finansów pracuje z komisją kodyfikacyjną nad nową Ordynacją podatkową, "żeby była chudsza, żeby była bardziej czytelna, wyszła na przeciw postulatom, o których premier Morawiecki często wspomina, czyli przyjazności dla podatnika". - Zaś przyjazność nie polega wyłącznie na tym, że likwidujemy podatek, ale że system wydaje się transparenty (... ), iż jest smart, że podatnik szybko otrzymuje informacje, iż jesteśmy z nim po kontakcie online - tłumaczyła.

Odpowiadając na pytanie, kiedy zakończą się te prace, zwróciła uwagę, iż nowa Ordynacja podatkowa wówczas olbrzymia regulacja prawna. - Nie spieszymy się (... ) ona musi być dobrze zrobiona (... ) Do końca tego r. może mogłaby trafić pod spodem obrady parlamentu - poinformowała.

Zaznaczyła, że - jej zdaniem - odrzucić ma jednak szans, żeby nowa Ordynacja podatkowa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cyberbezpieczeństwo firm w Polsce

Cyberbezpieczeństwo firm w Polsce

W ostatnim roku 96 proc. średnich i wielkich firm w Polsce było celem cyberataków - wówczas wniosek z najnowszego papieru firmy doradczej PwC. Najczęściej był to tzw. phishing, czyli próba wyłudzenia danych…...

Czytać..
coraz mniej gospodarstw rolnych przy UE

Coraz mniej gospodarstw rolnych przy UE

Gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej ubywa przy zastraszającym tempie. Jest pierwotnego o 4 mln w mniejszym stopniu niż 10 lat nim. Ze wsi znikają również młodzi rolnicy, a starszym…...

Czytać..
co z fabryką Opla przy Gliwicach po przejęciu spółki przez Peugeota

Co z fabryką Opla przy Gliwicach po przejęciu spółki przez Peugeota

Utrzymanie zatrudnienia i przestrzeganie obowiązujących porozumień - to najważniejsze oczekiwania Solidarności z gliwickiej fabryki Opla po przejęciu marki przez francuski koncern PSA. Związkowcy liczą także na realizację planów produkcyjno-magazynowych i rozwojowych.…...

Czytać..
co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

Co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

W ciągu następnych czterech lat koszt wprowadzenia przemian w emeryturach proponowanych za pośrednictwem prezydenta to 40 mld zł - czytamy po projekcie prezydenckiej ustawy, do którego dotarły "Fakty" TVN.…...

Czytać..
cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej  Ze świata

Cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w środę nadzieję, że zawarte pomimo trudności porozumienie na szczeblu technicznym z międzynarodowymi kredytodawcami zakończy okres niepewności gospodarczej w kraju. - Pomimo przeszkód, które co poniektórzy…...

Czytać..