Temat: Forum internetowym Ekonomiczne w Krynicy 2015

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: Forum internetowym Ekonomiczne w Krynicy 2015
Balcerowicz: jeśli się nie sprężymy, to

  • Orłowski: wydaje się być ryzyko dla całego świata, które nazywa się Chiny
  • Bielecki: w Polsce dysponujemy za dużo związków zawodowych
  • Ogromna szansa rozwoju firm. "Mają rekordową płynność"
  • Twórcy Wiedźmina z kolejną nagrodą na koncie. Za innowacyjność
  • Cimoszewicz: problem uchodźców powinien być rozwiązany i pies z kulawą nogą tego nie zrobi zbytnio nas

- O ile przebije się program braku reform, to możemy zaprzepaścić 15, 20 lat. To się zdarza na ziemi. Albo się sprężymy i pokażemy gest Kozakiewicza demagogom, jacy chcą upolityczniać gospodarkę. Ludzi, którzy głoszą hasła w mniejszym stopniu pracować, więcej zarabiać - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, pytany kiedy Polska być może dogonić w rozwoju obfite kraje Europy Zachodniej. - Jak damy się wykładzinom oszukać, to zmarnujemy kolejne lata - dodał.

Prof. Leszek Balcerowicz odniósł się do kwestii imigrantów szturmujących Europę i owego, jak w tej kwestii powinna zachować się Nasze państwo.

- Polska powinna zwłaszcza unikać tego, co robi Orban własnemu krajowi. Jest on mistrzem globu w psuciu wizerunku swojego kraju. Polska powinna pokazywać inną twarz. Uważam, iż Polska powinna zaprezentować lepszą propozycję niż ta, jaka była do tej pory. Liczyć się z możliwościami całego kraju - ocenił.

Ważne wyzwania

Chiny zaniepokoiły. Ale na rynkach zielono

Zdaniem Balcerowicza "Polska starzeje się mniej większą ilość w takim samym toku jak Niemcy". - Jakim sposobem widać przyjmują oni często więcej uchodźców. W części z powodów ekonomicznych, przy części z moralnych, natomiast w części z motywu własnego wizerunku. Jeśli nie zaakceptować podniesiemy współczynników zatrudnienia w naszym kraju i o ile nie otworzymy się szerzej na imigrantów wykazujących zdolność i chęć do pracy, to zatrudnienie w Polsce będzie spadać. Wzrost zostanie coraz wolniejszy m. in. skutkiem tego i będziemy posiadali narastające problemy w sprawach finansowych naszego państwa - prognozował profesor.

W najnowszym raporcie FOR pt. „Następne 25 lat: jakie reformy powinniśmy przeprowadzić, by dogonić Zachód? " można odnaleźć replika na pytanie, w którym kierunku Polska ma wieść się w kolejnych latach, aby się rozwijać.

- Raport FOR wychodzi od momentu diagnozy, an ona wydaje się taka: bez dalszych reform zatrudnienie będzie spadać. Wytyczne jakie w tej chwili istnieją przy Polsce powodują, że Nasze państwo najmniejszy odsetek swojego dochodu wykorzystuje na inwestycje. Przede wszystkim niskie są inwestycje osobiste - powiedział Balcerowicz.

- Po trzecie wówczas, co do tej okresy było najważniejszą siłą wzrostu - poprawa efektywności i zmiany strukturalne - niesłychanie silnie spadło. Jeżeli nie zaakceptować poprawimy sytuacji w tych trzech zakresach, to dysponujemy przed sobą dwa podłe scenariusze - dodał.

ZOBACZ CAŁY RAPORT

Dwie możliwości

Według profesora "jeden to scenariusz bez reform". - Wtedy Polska powoli przestanie doganiać Zachód. Drugi, jeszcze gorszy scenariusz byłby wtedy, gdyby władza w naszym kraju trafiła w ręce potencjałów antyreformatorskich. Które by coś więcej niż nie reformowały, ale także cofały nas obniżając ilość lat emerytalny, upolityczniając gospodarkę. Wtedy prawdopodobnie cofali byśmy względem Zachodu - ocenił Leszek Balcerowicz.

- Całość, co miałoby polegać na tym, że Politycy mają postanawiać gdzie mają być innowacje jest groteską. Trzeba polepszać warunki dla innowacyjności. (…) Nie chciałbym, żeby Polska stanęła w pół drogi. Chciałbym, zęby za 20 lat ludzie mogli komunikować, że Polska to państwo trwałego sukcesu. Sukces nigdy nie spada z niebios - dodał.

Jego zdaniem "jeśli przebije się program braku reform, to możemy stracić 15 lat". - To się przytrafia na świecie. Albo się sprężymy, pokażemy gest Kozakiewicza demagogom, którzy chcą upolityczniać gospodarkę. Tych, którzy głoszą hasła mniej pracować, większą ilość zarabiać. Jak damy się im oszukać, to zmarnujemy następne lata - podkreślił.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..