Temat: Forum internetowym Ekonomiczne w Krynicy 2015

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: Forum internetowym Ekonomiczne w Krynicy 2015
Balcerowicz: jeśli się nie sprężymy, to

  • Orłowski: wydaje się być ryzyko dla całego świata, które nazywa się Chiny
  • Bielecki: w Polsce dysponujemy za dużo związków zawodowych
  • Ogromna szansa rozwoju firm. "Mają rekordową płynność"
  • Twórcy Wiedźmina z kolejną nagrodą na koncie. Za innowacyjność
  • Cimoszewicz: problem uchodźców powinien być rozwiązany i pies z kulawą nogą tego nie zrobi zbytnio nas

- O ile przebije się program braku reform, to możemy zaprzepaścić 15, 20 lat. To się zdarza na ziemi. Albo się sprężymy i pokażemy gest Kozakiewicza demagogom, jacy chcą upolityczniać gospodarkę. Ludzi, którzy głoszą hasła w mniejszym stopniu pracować, więcej zarabiać - powiedział prof. Leszek Balcerowicz, pytany kiedy Polska być może dogonić w rozwoju obfite kraje Europy Zachodniej. - Jak damy się wykładzinom oszukać, to zmarnujemy kolejne lata - dodał.

Prof. Leszek Balcerowicz odniósł się do kwestii imigrantów szturmujących Europę i owego, jak w tej kwestii powinna zachować się Nasze państwo.

- Polska powinna zwłaszcza unikać tego, co robi Orban własnemu krajowi. Jest on mistrzem globu w psuciu wizerunku swojego kraju. Polska powinna pokazywać inną twarz. Uważam, iż Polska powinna zaprezentować lepszą propozycję niż ta, jaka była do tej pory. Liczyć się z możliwościami całego kraju - ocenił.

Ważne wyzwania

Chiny zaniepokoiły. Ale na rynkach zielono

Zdaniem Balcerowicza "Polska starzeje się mniej większą ilość w takim samym toku jak Niemcy". - Jakim sposobem widać przyjmują oni często więcej uchodźców. W części z powodów ekonomicznych, przy części z moralnych, natomiast w części z motywu własnego wizerunku. Jeśli nie zaakceptować podniesiemy współczynników zatrudnienia w naszym kraju i o ile nie otworzymy się szerzej na imigrantów wykazujących zdolność i chęć do pracy, to zatrudnienie w Polsce będzie spadać. Wzrost zostanie coraz wolniejszy m. in. skutkiem tego i będziemy posiadali narastające problemy w sprawach finansowych naszego państwa - prognozował profesor.

W najnowszym raporcie FOR pt. „Następne 25 lat: jakie reformy powinniśmy przeprowadzić, by dogonić Zachód? " można odnaleźć replika na pytanie, w którym kierunku Polska ma wieść się w kolejnych latach, aby się rozwijać.

- Raport FOR wychodzi od momentu diagnozy, an ona wydaje się taka: bez dalszych reform zatrudnienie będzie spadać. Wytyczne jakie w tej chwili istnieją przy Polsce powodują, że Nasze państwo najmniejszy odsetek swojego dochodu wykorzystuje na inwestycje. Przede wszystkim niskie są inwestycje osobiste - powiedział Balcerowicz.

- Po trzecie wówczas, co do tej okresy było najważniejszą siłą wzrostu - poprawa efektywności i zmiany strukturalne - niesłychanie silnie spadło. Jeżeli nie zaakceptować poprawimy sytuacji w tych trzech zakresach, to dysponujemy przed sobą dwa podłe scenariusze - dodał.

ZOBACZ CAŁY RAPORT

Dwie możliwości

Według profesora "jeden to scenariusz bez reform". - Wtedy Polska powoli przestanie doganiać Zachód. Drugi, jeszcze gorszy scenariusz byłby wtedy, gdyby władza w naszym kraju trafiła w ręce potencjałów antyreformatorskich. Które by coś więcej niż nie reformowały, ale także cofały nas obniżając ilość lat emerytalny, upolityczniając gospodarkę. Wtedy prawdopodobnie cofali byśmy względem Zachodu - ocenił Leszek Balcerowicz.

- Całość, co miałoby polegać na tym, że Politycy mają postanawiać gdzie mają być innowacje jest groteską. Trzeba polepszać warunki dla innowacyjności. (…) Nie chciałbym, żeby Polska stanęła w pół drogi. Chciałbym, zęby za 20 lat ludzie mogli komunikować, że Polska to państwo trwałego sukcesu. Sukces nigdy nie spada z niebios - dodał.

Jego zdaniem "jeśli przebije się program braku reform, to możemy stracić 15 lat". - To się przytrafia na świecie. Albo się sprężymy, pokażemy gest Kozakiewicza demagogom, którzy chcą upolityczniać gospodarkę. Tych, którzy głoszą hasła mniej pracować, większą ilość zarabiać. Jak damy się im oszukać, to zmarnujemy następne lata - podkreślił.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad miliard złotych

Autostrada Wielkopolska oddała państwu ponad miliard złotych

Resort infrastruktury dostał od Autostrady Wielkopolskiej potwierdzenie wpłaty 1, 38 miliarda złotych - poinformował rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś. To pokłosie decyzji Komisji Europejskiej, która w ubiegłym roku nakazała spółce zwrot państwu kasy…...

Czytać..

Austria podpisała umowę z Gazpromem. Na budowę South Streamu Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem Turecki Potok zostanie przedłużony Pieniądze dla rosyjskiego olbrzyma przejmą komornicy. Jest postanowienie…...

Czytać..
atak typu ransomware osłabł, jednak eksperci zalecają ostrożność  Tech

Atak typu ransomware osłabł, jednak eksperci zalecają ostrożność Tech

Globalny ranking prędkości globalnej sieci. Polska zaliczyła awans, lecz do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy świadectwo w internecie? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: posiadasz zdjęcia…...

Czytać..