Co jest w emerytalnym projekcie prezydenta. Najważniejsze punkty

  • Dom
  • Z kraju
  • Co jest w emerytalnym projekcie prezydenta. Najważniejsze punkty
Co jest w emerytalnym planie prezydenta. Najważniejsze punkty

W ciągu następnych czterech lat koszt wprowadzenia przemian w emeryturach proponowanych za pośrednictwem prezydenta to 40 mld zł - czytamy po projekcie prezydenckiej ustawy, do którego dotarły "Fakty" TVN. Jak jeszcze z niego wypływa?

1. Głównym założeniem projektu jest przywrócenie przywrócenie wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet jak i również 65 lat dla facetów. Nie istnieje tutaj odniesienia do odwiedzenia wymaganego okresu składkowego bądź nieskładkowego, który uprawniałby do przejścia na emeryturę.

2. Drugą zmianą jest likwidacja instytucji emerytury częściowej. Projekt proponuje powrót do odwiedzenia obowiązującego do końca 2012 roku rozwiązania, zgodnie wraz z którym każdy, kto osiągnął wiek emerytalny, an odrzucić ma uzbieranego wystarczającego oszczędności, dostawałby minimalną emeryturę gwarantowaną. Pod jednym warunkiem: trzeba mieć 20 (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn) okresu składkowego i nieskładkowego. Okres ten miałby być taki sam dla różnych roczników ubezpieczonych. Do takiej emerytury dopłacałoby państwo.

60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wydaje się prezydencki projekt ws. wieku emerytalnego

3. Projekt określa też, że jednostki, które już osiągnęły ilość lat emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn przed dniem wejścia w los ustawy (i spełniają pozostałe warunki), nabywają prawo do tego świadczenia z dniem wejścia w życie ustawy. Miałoby to być obecnie 1 stycznia 2016 roku kalendarzowego.

4. Projektowana ustawa bezpośrednio oddziałuje dzięki następujące osoby: ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych; ubezpieczonych w systemie polisy rolniczego; sędziów i prokuratorów; pobierających emerytury kapitałowe.

5. Poza zakresem nowelizacji pozostają natomiast zmiany wprowadzone w 2012 r. dotyczace emerytur służb mundurowych. Dla nich nie byłoby żadnych zmian.

6. Przyszły emeryt miałby prawo do przyjścia dzięki świadczenie po osiągnięciu obowiązującego wieku, ale mógłby działać dalej. Decyzja należałaby do niego.

7. Ustawa zobowiązuje Radę Ministrów do corocznego dokonywania przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego po wejściu w życie ustawy i przedkładania Sejmowi wiadomości o skutkach jej obowiązywania. Miałoby to się odbywać do 31 marca kolejnego roku.

8. W uzasadnieniu do pomysłu nie podano symulacji, jak zmiana wieku emerytalnego będzie miało wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej  Ze świata

Cipras: porozumienie zakończy okres niepewności gospodarczej Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras wyraził w środę nadzieję, że zawarte pomimo trudności porozumienie na szczeblu technicznym z międzynarodowymi kredytodawcami zakończy okres niepewności gospodarczej w kraju. - Pomimo przeszkód, które co poniektórzy…...

Czytać..

Chojna-Duch o Belce: podczas konwersacji objawił się całkiem inny człowiek Informacje

Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe posługi będą bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z najważniejszych…...

Czytać..

Chińczycy i Arabowie uratują krajowe jabłka? Polska szuka nowych rynków zbytu Informacje

Sadownicy domagają się zmian w sankcjach. Chcą eksportować do Rosji Rosyjskie embargo szkodzi sadownikom. Zapowiadają protesty Embargo naszej firmie nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie Jak nie…...

Czytać..
chcesz pracować w Airbnb? Ujrzyj, jakich pytań możesz się spodziewać  Ze świata

Chcesz pracować w Airbnb? Ujrzyj, jakich pytań możesz się spodziewać Ze świata

Airbnb wówczas jedna z najcenniejszych własnych firm na świecie. Do niej wartość szacowana jest na 20 mld dolarów. O ile chcesz tam pracować, podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz musiał odpowiedzieć na kilka osobliwych…...

Czytać..
ceny ropy w dół. «Wielkie załamanie»  Surowce

Ceny ropy w dół. «Wielkie załamanie» Surowce

"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w kwestii cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..