Jaka pensja wystarczy do życia? Oczekiwania Polaków szybko rosną

  • Dom
  • Z kraju
  • Jaka pensja wystarczy do życia? Oczekiwania Polaków szybko rosną
CBOS: rosną oczekiwania dochodowe Polaków

Oczekiwania dochodowe Polaków od 2015 roku znacząco wzrosły, możemy to wyjaśnić poprawą położenia materialnego Polaków, jaka nastąpiła w tym czasie - poinformowało Centrum Badania Refleksji Społecznej (CBOS) w środowym komunikacie.

Jak wyjaśnił CBOS, w badaniu zapytano, ile, zdaniem ankietowanych, powinien wynosić dochód gospodarstwa swojego, aby możliwe było zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb, los na średnim poziomie, a także życie dostatnie, bez jakichkolwiek bądź problemów finansowych.

Podstawowe potrzeby

W komunikacie CBOS "Wzrost oczekiwań dochodowych Polaków" podano, że z deklaracji wynika, iż przeciętny dochód netto na osobę (pensja po potrąceniu składek jak i również podatków - red. ), pozwalający na zaspokojenie zasadniczych potrzeb, wynosi 1 tys. 467 zł, umożliwiający los na średnim poziomie - 2 tys. 317 złotych, natomiast pozwalający na dostatnie życie - 3 tys. 605 zł.

Jak przypomniano, według danych Nadrzędnego Urzędu Statystycznego przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w 2017 r. 1598 zł, czyli sytuuje się między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb a dochodem umożliwiającym życie na średnim poziomie.

Oczekiwania rosną

Jak czytamy w komunikacie CBOS, dochody pozwalające na zadowolenie jedynie podstawowych potrzeb są w odczuciu respondentów znacznie wyższe niż przyjmowane horyzont ubóstwa, niezależnie od tego, czy brane są u dołu uwagę ubóstwo skrajne, relatywne czy ustawowe.

Ośrodek poinformował, że od września 2015 roku oczekiwania dochodowe znacząco wzrosły. Według CBOS "można to wyjaśnić poprawą położenia materialnego Polaków, jaka nastąpiła w tym czasie". W okresie dzielącym oba badania nastąpił wzrost realnego przeciętnego wynagrodzenia, jak i również wzrost miesięcznego dochodu rozporządzalnego przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym.

Będą zmiany w płacy minimalnej? Ministerstwo liczy koszty

"Uwzględniając niewielką inflację, która posiadała miejsce w okresie dzielącym oba badania, można zauważyć, że (... ) przewidywania dochodowe wzrosły o blisko 20 procent w wypadku dochodów pozwalających na życie dostatnie i na średnim poziomie (odpowiednio: 20 procent i 19 procent), a w przypadku dochodów pozwalających na zaspokojenie jedynie ważnych potrzeb - o 26 procent" - czytamy.

Najwyższe dochody

Z badania wynika, że gospodarstwa jednoosobowe deklarują, iż przeciętnie zysk netto potrzebny do ulżenia podstawowych potrzeb wynosi blisko 2 tys. zł, umożliwiający życie na średnim pułapie - około 3 tys. zł, a pozwalający na dostatnie życie, bez żadnych problemów finansowych, to średnio około 4 tys. zł.

"Wraz ze rozwojem liczby osób w gospodarstwie domowym wzrastają oczekiwania dochodowe, lecz nie wprost proporcjonalnie do liczby osób przy gospodarstwie - postulowane dochody per capita spadają wspólnie z liczbą osób przy gospodarstwie domowym" - napisano w komunikacie.

Dodano, że najwyższe potrzeby deklarowały 4-osobowe gospodarstwa domowe (dwóch dorosłych i dwójka dzieci do 18. roku życia). Tego rodzaju gospodarstwa potrzebują przeciętnie 4 tys. 29 zł netto, by żyć na podstawowym poziomie, 6 tys. 448 zł - aby żyć na średnim poziomie jak i również około 9 tys. zł, by żyć dostatnio.

"Aspiracje dochodowe ściśle związane są z położeniem materialnym, a rodziny z 1 dzieckiem generalnie znajdują się w lepszej sytuacji materialnej niż te z dwojgiem dzieci - częściej deklarują, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze oraz mają wyższe dochody na osobę w gospodarstwie domowym" - podano.

Więcej zadowolonych

Więcej ankietowanych wydaje się zadowolonych z warunków materialnych gospodarstw domowych, zwiększył się też odsetek tych, jakim starcza na wiele z brakiem gromadzenia dodatkowych oszczędności, zaś zmniejszył obawiających się biedy.

Poinformowano też, hdy bardziej wygórowane oczekiwania dochodowe w odniesieniu do wszystkich poziomu zaspokojenia potrzeb deklarowali badani z gospodarstw pokojowych o wyższych dochodach per capita. Wśród nich znaleźli się absolwenci wyższych uczelni, mieszkańcy największych miast (ponad 500 tys. mieszkańców), natomiast spośród grup społeczno-zawodowych - kadra kierownicza i fachowcy z wyższym wykształceniem. A jeśli chodzi o dochód pozwalający w dostatnie życie, to ponadprzeciętnie kwoty podawali (średnio) grupa testowa z miast liczących od momentu 20 tysięcy do 99 tysięcy mieszkańców.

W komunikacie zaznaczono, że oczekiwania dochodowe w istotny środek zależą od sytuacji materialnej, wykształcenia, położenia społeczno-zawodowego oraz miejsca zamieszkania. W sytuacji aspiracji dotyczących życia dzięki podstawowym i średnim pułapie największe znaczenie odgrywa sytuacja dochodowa, natomiast jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące dostatniego życia – wykształcenie i przynależność do grupy społeczno-zawodowej. Podkreślono, że relatywnie skromne oczekiwania - zwłaszcza ów dotyczące życia na fundamentalnym i średnim poziomie – formułują najmłodsi respondenci (18–24 lata).

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
cardioCube - produkt dla pacjentów z niewydolnością serca

CardioCube - produkt dla pacjentów z niewydolnością serca

Pan Kowalski - pacjent z niewydolnością serca jest pod stałą opieką lekarzy. Pomimo swoich problemów odrzucić jest jednak częstym bywalcem szpitala, bo regularnie rozmawia ze swoim Amazon Pogłos (to głośnik i wirtualny…...

Czytać..
będzie nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej

Będzie nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej

Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać..

Bułgarski bank pozbawiony licencji. Szkody idą w miliardy Informacje

Majątek zostanie w rękach was. Decyzja uderzy głównie w emerytów Gigantyczna kara zbyt zerwanie umowy z rosyjską spółką atomową Południe Świata mniej zależne od gazu z Rosji. Ważna inwestycja Bułgaria…...

Czytać..
buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

Buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..