Temat: 12 listopada wolny od momentu pracy

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: 12 listopada wolny od momentu pracy
12 listopada wolny od pracy. Sejm zadecydował o handlu

  • Zakupy, podróż, wizyta w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej necie w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od pracy. Które sklepy będą rospostarte?
  • 12 listopada nieskrępowany od pracy. Gowin: wówczas nie była właściwa decyzja

Prezydent w środę po południu podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Została już ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, hdy nowe przepisy wchodzą przy życie od czwartku. Przedtem posłowie przyjęli poprawkę Senatu zakładającą zakaz handlu.

O podpisaniu ustawy za pośrednictwem Andrzeja Dudę poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa w pierwotnej wersji została uchwalona przez Sejm 24 października. Projekt został złożony przez posłów PiS dzień wcześniej. Autorzy ustawy argumentowali, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd rozwiązanie uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Poprawki Senatu

26 października Senat powiedział trzy poprawki do ustawy. Jedna z nich skreślała preambułę ustawy, druga usuwała sformułowanie, iż dzień dwunastu listopada 2018 r. wydaje się "uroczystym Świętem Narodowym", proponując w to miejsce zapis, hdy dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Gorąca dysputa w sprawie 12 listopada. Słowa Petru oburzyły prezesa PiS

Najmocniej dyskutowana była jednak trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat, która skreślała artykuł trzy ustawy, zgodnie z jakim 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jakim sposobem m. in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

Ostatecznie posłowie zgodzili się na wszystkie te poprawki.

Handel zakazany, ale...

Oznacza to, że w poniedziałek 12 listopada sklepy powinny pozostać zamknięte. Warto jednak podkreślić, iż - w ocenie partii komentatorów - przyjęty spośród poprawkami projekt może stanowić nieskuteczny. Z obowiązującej aktualnie ustawy o ograniczeniu gospodarki w niedziele i święta oraz w niektóre odmienne dni wynika bowiem, hdy takie ograniczenia mogą mieć miejsce tylko w konkretnych dniach wymienionych w ustawie na temat dniach wolnych. 12 listopada tam nie ma. – Moja osoba liczę na tek krok, że na podstawie po prostu krzepkiego rozsądku i życzliwości właścicieli sklepów, dużych hipermarketów jak i również supermarketów pracownicy po prostu nie będą pracować a mianowicie odpowiadał na te wątpliwości w piątek w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zgodnie z przyjętą dziś przez Sejm ustawą zostaną przełożone wszystkie rozprawy sądowe zaplanowane na ten dzień. 12 listopada odbędą się zaplanowane zabiegi po państwowych placówkach medycznych, też apteki będą czynne w tym dniu. Do roboty w najbliższy poniedziałek pójdą też służby mundurowe, personel transportu publicznego, lekarze i pielęgniarki.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
11 miliardów złotych na budowę polskich dróg

11 miliardów złotych na budowę polskich dróg

Rząd chce wybudować 180 km nowych dróg o ceny ponad 11 miliardów zł, z czego 5 milionów złotych to wsparcie wraz z Unii Europejskiej. W Ministerstwie Rozwoju podpisano w poniedziałek umowy w sprawie…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny