11 milionów złotych trafi na skład dróg. Potężna pomoc popłynie z Brukseli

  • Dom
  • Z kraju
  • 11 milionów złotych trafi na skład dróg. Potężna pomoc popłynie z Brukseli
11 miliardów złotych na budowę polskich dróg

Rząd chce wybudować 180 km nowych dróg o ceny ponad 11 miliardów zł, z czego 5 milionów złotych to wsparcie wraz z Unii Europejskiej. W Ministerstwie Rozwoju podpisano w poniedziałek umowy w sprawie sześciu inwestycji drogowych. Środki wraz z Programu Infrastruktura i Otoczenie trafią na kolejne odcinki dróg ekspresowych oraz obwodnicę Góry Kalwarii.

Umowy o dofinansowanie podpisali Uniwersalny Dyrektor Dróg Krajowych jak i również Autostrad Krzysztof Kondraciuk jak i również p. o. dyrektor Środku Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

Inwestycje pozostaną realizowane w czterech województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, mazowieckim, zachodniopomorskim. Łącznie to ponad 180 km nowych dróg. Każde inwestycje mają już rozstrzygnięte przetargi i są w realizacji.

Jakie kosztowny?

Chodzi o dofinansowanie budowy:

Zalążek: GDDKiA S2 odc. węzeł Puławska - węzeł Lubelska i obwodnica Góry Kalwarii

Podłoże: GDDKiA S5 odc. Białe Błota - Mielno

Źródło: GDDKiA S6 odc. Kiełpino - zaczątek obwodnicy Koszalina i Sianowa oraz obwodnica Koszalina jak i również Sianowa

Źródło: GDDKiA Obwodnica Koszalina i Sianowa

Źródło: GDDKiA S7 odc. Lubień – Rabka

"Wspólny wysiłek"

Nowy most na Wiśle do A4. Ma połączyć dwa regionu

Obecny podczas podpisywania umów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki rzekł, że inwestycje te nie zaakceptować byłyby możliwe bez biegłości do finansowania projektów infrastrukturalnych z budżetu państwa.

Zaznaczył, że wartość lokaty wynosi w sumie 11 mld zł, z czego 5 mld zł pochodzi z budżetu unijnego, a "6 mld złotych mamy z uszczelnienia podatków i spośród budżetu państwa".

- W taki sposób należy na to popatrzeć a mianowicie że to jest wspólny wysiłek - podkreślił wicepremier. - Bardzo jesteśmy radośni, że możemy jakby skorzystać z tych środków, niemniej jednak jednak bez zdolności do finansowania tego rodzaju wielkich wzorów infrastrukturalnych ze strony budżetu państwa, nie byłyby realne te inwestycje - zaznaczył.

Jak mówił, "bardzo często z powodu takiego, zaś nie innego rozwoju zdarzeń w ostatnich 20 czasach wydaje nam się przy Polsce, że budujemy drogi wyłącznie niemalże z budżetu Unii Europejskiej". Zapewnił jednocześnie, że "bardzo jesteśmy wdzięczni za ten budżet".

Jak mówił Morawiecki, realizowane inwestycje "są niezwykle ważne", bo "mają potencjał udrożnienia ważnych kawałków regionalnych dróg". - Jest ważne, żeby istotnie infrastruktura docierała pod strzechy. To znaczy żeby coś znacznie więcej aniżeli tylko włączyła wielkie miasta (... ), ale żeby właśnie to były też te mniejsze miejscowości jak w tej sytuacji drogi S5 czy S6, ale też te miły krajowe - wskazał.

Morawiecki podkreślił, że "nie ma rozwoju gospodarczego z brakiem dobrego połączenia obszarów pod inwestycje pomiędzy sobą". - Polska jest krajem niemałym, pięknym, ale nie naprawdę wielkim, żeby nie było nas stać na to, żeby połączyć różne regiony ze sobą dużo lepszą komunikacją - podkreślił.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny