Temat: Gospodarka

Będzie nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł chce nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej. a mianowicie Projekt niebawem powinien dotrzeć na posiedzenie rządu do akceptacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku 2019 roku innowacyjna ustawa wejdzie w los - powiedział Warchoł "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł został zapytany w wywiadzie na rzecz "DGP", czy przepisy o upadłości konsumenckiej się potwierdzają.

Kilkanaście instytucji bankowych pod lupą urzędu antymonopolowego. Są pierwsze zarzuty

Będzie lepiej?

- Na pewno od 2015 roku są lepsze niżeli były do 2014 roku kalendarzowego włącznie. Dziś mamy ponad 5 tys. nowych upadłości konsumenckich rocznie. Wcześniej stało się po kilkanaście - jak oczywiście świadczyło nie o dobrobycie, lecz o tymże, że wymogi stawiane klientom, którzy poszukiwali możliwości oddłużenia, były wręcz nie do odwiedzenia spełnienia - wyjaśnił Warchoł.

Zapytany, dlaczego potrzebuje znowelizować ustawę, skoro "jest lepiej" odparł, "żeby stało jeszcze lepiej".

- Dalej procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu. Stąd pomysł nowelizacji. Projekt był w tej chwili konsultowany i opiniowany, wkrótce powinien trafić na posiedzenie rządu do akceptacji. O ile wszystko pójdzie zgodnie spośród planem, na początku 2019 roku wejdzie nowa ustawa w życie. Chcemy uprościć życie Polakom, dać wykładzinom drugą szansę, nowy początek - argumentował wiceminister.

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli klientów, którzy stali się niewypłacalni. W takiej sytuacji trasat nie wydaje się być w stanie robić swoich wymagalnych zobowiązań finansowych na przykład nie ma pieniędzy na zakup środków powszedniego użytku oraz spłatę kredyty.

Upadłość konsumencka dzierży dwie zasadnicze funkcje: oddłużenie niewypłacalnego konsumenta – umorzenie całości lub części długów oraz windykację - zabranie należności przez wierzycieli.

Postępowanie upadłościowe wszczynane wydaje się być tylko i wyłącznie w wniosek konsumenta, czyli jednostki, która nie prowadzi funkcjonowania gospodarczej także niezarejestrowanej.

Warunkiem skorzystania z tejże możliwości jest jednak ustalenie, że konsument zarówno przed ogłoszeniem upadłości jak jak i również w toku postępowania odrabia uczciwie i zgodnie spośród prawem.

Oznacza wówczas, że nie uzyska ogłoszenia upadłości, ani oddłużenia ten, kto doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Na model podejmował działania na szkodę swoich wierzycieli lub w toku postępowania ukrywał majątek.

Elementem postępowania upadłościowego, następującym po likwidacji majątku upadłego jest ustalenie poprzez sąd planu spłaty. Zdanie ustala, jaka część dochodów konsumenta przeznaczana będzie na zaspokojenie wierzytelności i w którym okresie konsument będzie proch wykonywać obowiązki związane wraz z planem spłaty. W takowym przypadku, bierze pod uwagę między innymi możliwości zarobkowe upadłego.

Po dokonaniu przez konsumenta planu spłaty, sąd umarza pozostałe zobowiązania konsumenta i w istocie przebiega oddłużenie konsumenta. Co ważne, dłużnik może złożyć ponowny wniosek o upadłość konsumencką dopiero po upływie dziesięciu lat.

Statystyki

W pierwszej połowie 2018 roku przy Monitorze Sądowym i Ekonomicznym opublikowano ponad trzy wiele upadłości konsumenckich. Z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, iż na koniec roku ilość może przekroczyć 6, 5 tysiąca wobec około pięć, 5 tysiąca w 2017 roku. Oznaczałoby to zatem wzrost o 17, 12 procent.

Podłoże: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarki polski Upadłości konsumenckie

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..

Bułgarski bank pozbawiony licencji. Szkody idą w miliardy Informacje

Majątek zostanie w rękach was. Decyzja uderzy głównie w emerytów Gigantyczna kara zbyt zerwanie umowy z rosyjską spółką atomową Południe Świata mniej zależne od gazu z Rosji. Ważna inwestycja Bułgaria…...

Czytać..
buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

Buisness Center Club zgłasza własne pomysły dla «frankowiczów»

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..
budżet 2016. Prezydent podpisał ustawę

Budżet 2016. Prezydent podpisał ustawę

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..