Tanie kredyty w Europie jeszcze przez dłuższy czas, ale ceny wzrosną

  • Dom
  • Ze swiata
  • Tanie kredyty w Europie jeszcze przez dłuższy czas, ale ceny wzrosną
Draghi: EBC utrzyma niskie mieszaniny, ale prognozuje wzrost inflacji  Ze świata

Europejski Bank Centralny utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim pułapie i będzie kontynuować tzw. luzowanie ilościowe (QE). Bank skorygował w górę prognozę dotyczącą inflacji w zonie euro - wyniesie pani w tym roku 0, 3 proc. - podał w środę szef instytucji finansowej Mario Draghi.

Europejski Bank Centralny utrzyma główną stopę procentową na szczeblu 0, 5 proc. Zostanie też kontynuować program skupowania obligacji rządowych i niekomercyjnych, czyli tzw. luzowanie ilościowe (QE)

Od miesięcy

EBC rozpoczął program luzowania ilościowego 9 marca; bank kupuje miesięcznie walory warte 60 mld euro, emitując oryginalne pieniądze. Draghi zapowiedział w środę, że Bank nie zaakceptować wycofa się z programu QE przed planowanym terminem, czyli wrześniem 2016 r., mimo lepszych sygnałów z gospodarki strefy euro.

Grecja rozmawia i straszy, że nie odda pieniędzy. Cipras jedzie do Brukseli

Podkreślił też, że EBC ma zamiar "doprowadzić w pełni do implementacji programu QE", który pobudza gospodarkę, zwiększa dostępność pożyczek dla firm i konsumentów oraz oddala zagrożenie deflacji w krajach unii walutowej.

Bardzo niska inflacja, która zgodnie z poprzednimi prognozami EBC miała się utrzymać na poziomie zera, jest oznaką niskiego popytu oraz utrudnia spłatę długu publicznego i prywatnych pożyczek.

Gospodarka strefy € wzrosła w pierwszym kwartale 2015 roku o 0, 4 proc. Jednak niepokoje związane z sytuacją w Grecji i ryzykiem do niej niewypłacalności "działają na gospodarkę eurolandu jak hamulec" a mianowicie głosi raport firmy Markit.

Z przeprowadzonej przez nią analizy wynika, iż indeks PMI (Purchasing Managers' Index – wskaźnik aktywności finansowej, oparty na zamówieniach kupna dokonywanych przez menedżerów) spadł w maju do najniższego poziomu od kilku miesięcy i wyniósł 53, 6 pkt.

- Jakakolwiek eskalacja greckiego kryzysu może błyskawicznie wykoleić ożywienie (w strefie euro) - powiedział główny ekonomista Markit Chris Williamson. - Wówczas ożywienie straciło już częściowo impet w maju a mianowicie dodał.

Szef EBC nie dał się porwać w dyskusję na rzecz postępów w negocjacjach pośród Atenami an ich wierzycielami (EBC, Międzynarodowy Fundusz Pieniężny, Komisja Europejska). Powiedział dziennikarzom, że Bank "chce, aby Grecja pozostała w strefie euro", ale wymaga wówczas zawarcia "solidnego porozumienia", które zagwarantuje, że nastąpi trwałe uzdrowienie greckich finansów.

doradca Trumpa: NATO «częściowo przestarzałe»

Doradca Trumpa: NATO «częściowo przestarzałe»

Doradca prezydenta Donalda Trumpa, finansista Anthony Scaramucci, który reprezentuje prezydenta elekta USA na Światowym Forum internetowym Ekonomicznym w Davos, mówił, odnosząc się do uwag Trumpa na temat NATO, że Sojusz jest…...

Czytać..
donald Trump o sankcjach względem Rosji

Donald Trump o sankcjach względem Rosji

Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział „Wall Street Journal”, że jest otwarty na zniesienie sankcji względem Rosji. Może zarazem odstąpić od uznawania polityki „jednych Chin” jeśli Pekin nie zerwie z praktykami, które osłabiają amerykańską…...

Czytać..
dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar kosztuje mniej niż 4 złociste – to najniższy poziom amerykańskiej waluty od dużej liczby miesięcy. Powód? Nieoczywisty. Albowiem piątkowe dane z rynku roboty w USA miały wspierać notowania dolara.…...

Czytać..

Dobrowolność, dziedziczenie, kary za promocję OFE. Jest projekt przemian w systemie emerytalnym Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy…...

Czytać..
do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

Do Fundacji Digital Poland dołączył Straal

- Polacy istnieją nowocześni i otwarci w nowe rozwiązania płatnicze – mówi w rozmowie spośród Business Insider Polska Michał Jędraszak, CEO Straal. Jak i również dodaje, że za kwestią subskrypcji zaczynamy…...

Czytać..
diesle coraz mniej popularne po Polsce

Diesle coraz mniej popularne po Polsce

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że przy kupnie nowego auta chętniej patrzymy na samochody benzynowe. Jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów, udział diesla spadł do 28 proc. Największy wzrost…...

Czytać..