Temat: Iran

Altmaier: naszych firm nie da się osłonić przed efektami decyzji USA  Ze świata

  • Życie kobiet w Iranie bez tajemnic. "To facet musi zrobić pierwszy krok"
  • Firmy boją się nowych sankcji wobec Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Ropa trochę tanieje, bo Iran da się zastąpić
  • Takich opłat ropy nie było od czasu dawna. Eksperci kreślą czarny scenariusz
  • Unia bierze po obronę europejskie firmy. "Jesteśmy gotowi odpowiedzieć proporcjonalnie"

Rząd pomoże niemieckim kompaniom robiącym interesy z Iranem, gdzie tylko będzie miał szansę, ale nie może całkiem osłonić ich przed efektami amerykańskiej decyzji w kwestii Iranu - powiedział niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier.

Reuters zwraca uwagę, że po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego i przywróceniu poprzez Waszyngton sankcji wobec Teheranu, firmom europejskim prowadzącym biznesy z Iranem grożą amerykańskie sankcje. Przedstawiciele UE twierdzą, że nie ma prostego sposobu, by chronić unijne firmy przed eksterytorialną naturą sankcji USA.

Pomoc rządu

Mogherini: Pompeo nie wyjaśnił, jak zerwanie porozumienia z Iranem poprawia ochrona

Zapytany, jak rząd Niemiec mógłby w tym przypadku pomóc niemieckim firmom, Altmaier odpowiedział wtorkowemu wydaniu gazety "Passauer Neue Presse", że Berlin pomógłby im ocenić sytuację, zwracając się jednocześnie do Waszyngtonu o przyznanie wyłączeń spod sankcji i przedłużenie ostatecznych terminów zaprzestania współpracy wraz z Teheranem.

- Wspomożemy, gdzie będziemy mieli możliwość, ale odrzucić ma możliwości całkowitego unikania konsekwencji tego jednostronnego wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem a mianowicie przyznał Altmaier.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, iż rozumie, iż decyzja prezydenta Donalda Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem jak i również przywrócenia sankcji "stworzy bariery finansowe i ekonomiczne bezpiecznej liczbie naszych przyjaciół".

Ostrzegł jednak, że USA mają zamiar realizować groźbę karania spółek europejskich kontynuujących interesy z Iranem, dozwolone w zakresie porozumienia z 2015 roku, ale naruszające sankcje przywrócone za pośrednictwem Stany Zjednoczone.

- Wiem, że nasi sojusznicy w Europie mogą badać utrzymać tamto porozumienie nuklearne z Iranem. Do wymienionych należy decyzja w tejże sprawie. Wiedzą, jakie jest nasze stanowisko - powiedział sekretarz stanu USA.

W odpowiedzi na to wystąpienie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wydała w poniedziałek komunikat, w jakim podkreśliła, że nie dzierży alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem. Zaznaczyła, że normalizacja stosunków handlowych i gospodarczych z Iranem przesądza zasadniczą część porozumienia, którą powinna podtrzymać wspólnota międzynarodowa.

We wtorek z szefem dyplomacji USA dzierży rozmawiać w Waszyngtonie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

W ramach porozumienia nuklearnego - podpisanego w 2015 roku za pośrednictwem Iran oraz sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy) - Teheran zgodził się na ograniczenie swojego aplikacji nuklearnego w zamian zbytnio stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod emblematem zapytania postawiła jednak ogłoszona 8 maja decyzja prezydenta Trumpa o wycofaniu spośród niej USA.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..