Temat: Iran

Altmaier: naszych firm nie da się osłonić przed efektami decyzji USA  Ze świata

  • Życie kobiet w Iranie bez tajemnic. "To facet musi zrobić pierwszy krok"
  • Firmy boją się nowych sankcji wobec Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Ropa trochę tanieje, bo Iran da się zastąpić
  • Takich opłat ropy nie było od czasu dawna. Eksperci kreślą czarny scenariusz
  • Unia bierze po obronę europejskie firmy. "Jesteśmy gotowi odpowiedzieć proporcjonalnie"

Rząd pomoże niemieckim kompaniom robiącym interesy z Iranem, gdzie tylko będzie miał szansę, ale nie może całkiem osłonić ich przed efektami amerykańskiej decyzji w kwestii Iranu - powiedział niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier.

Reuters zwraca uwagę, że po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego i przywróceniu poprzez Waszyngton sankcji wobec Teheranu, firmom europejskim prowadzącym biznesy z Iranem grożą amerykańskie sankcje. Przedstawiciele UE twierdzą, że nie ma prostego sposobu, by chronić unijne firmy przed eksterytorialną naturą sankcji USA.

Pomoc rządu

Mogherini: Pompeo nie wyjaśnił, jak zerwanie porozumienia z Iranem poprawia ochrona

Zapytany, jak rząd Niemiec mógłby w tym przypadku pomóc niemieckim firmom, Altmaier odpowiedział wtorkowemu wydaniu gazety "Passauer Neue Presse", że Berlin pomógłby im ocenić sytuację, zwracając się jednocześnie do Waszyngtonu o przyznanie wyłączeń spod sankcji i przedłużenie ostatecznych terminów zaprzestania współpracy wraz z Teheranem.

- Wspomożemy, gdzie będziemy mieli możliwość, ale odrzucić ma możliwości całkowitego unikania konsekwencji tego jednostronnego wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem a mianowicie przyznał Altmaier.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, iż rozumie, iż decyzja prezydenta Donalda Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem jak i również przywrócenia sankcji "stworzy bariery finansowe i ekonomiczne bezpiecznej liczbie naszych przyjaciół".

Ostrzegł jednak, że USA mają zamiar realizować groźbę karania spółek europejskich kontynuujących interesy z Iranem, dozwolone w zakresie porozumienia z 2015 roku, ale naruszające sankcje przywrócone za pośrednictwem Stany Zjednoczone.

- Wiem, że nasi sojusznicy w Europie mogą badać utrzymać tamto porozumienie nuklearne z Iranem. Do wymienionych należy decyzja w tejże sprawie. Wiedzą, jakie jest nasze stanowisko - powiedział sekretarz stanu USA.

W odpowiedzi na to wystąpienie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wydała w poniedziałek komunikat, w jakim podkreśliła, że nie dzierży alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem. Zaznaczyła, że normalizacja stosunków handlowych i gospodarczych z Iranem przesądza zasadniczą część porozumienia, którą powinna podtrzymać wspólnota międzynarodowa.

We wtorek z szefem dyplomacji USA dzierży rozmawiać w Waszyngtonie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

W ramach porozumienia nuklearnego - podpisanego w 2015 roku za pośrednictwem Iran oraz sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy) - Teheran zgodził się na ograniczenie swojego aplikacji nuklearnego w zamian zbytnio stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod emblematem zapytania postawiła jednak ogłoszona 8 maja decyzja prezydenta Trumpa o wycofaniu spośród niej USA.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
alimenty. Nowe kryterium dochodowe jak i również zmiany w przepisach

Alimenty. Nowe kryterium dochodowe jak i również zmiany w przepisach

Z 725 do 800 złotych ma zostać podniesione kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Tak zakłada wzór ustawy przyjęty przez rząd. Zmiany zakładają również na przykład wprowadzenie kar wobec nierzetelnych…...

Czytać..
akcja PaliPITacja  Pieniądze

Akcja PaliPITacja Pieniądze

- Protestujemy przeciwko uciskowi podatkowemu, tzn. przeciwko temu ustrojowi polityczno-gospodarczemu, który zawłaszcza owoce naszej pracy - tłumaczył w rozmowie wraz z TVN24 BiS Michał Marusik, europoseł i lider Kongresu Nowej Prawicy, a także…...

Czytać..
afera w Volkswagenie. Co w dalszym ciągu z silnikami diesla?  Tech

Afera w Volkswagenie. Co w dalszym ciągu z silnikami diesla? Tech

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były kierownik Volkswagena znaleźć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal w Volkswagenie.…...

Czytać..