Temat: Strefa euro

Dziś decyzja EBC. Draghi o krok od wykupu obligacji  Ze świata

  • Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki"
  • Merkel o reformie obszary euro: Niemcy gotowe do kompromisów
  • Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie z ogniem
  • Szef NBP o zmianie waluty w Polsce. "Straciłaby na naszym większość społeczeństwa"
  • Prezydent Andrzej Duda o warunkach wejścia Polski do strefy euro

Europejski Bank Kierowniczy jest o krok od przedłożenia interwencjonistycznej polityki monetarnej (QE). Decyzja w tej kwestii ma zapaść dziś. Przeciwnych jej Niemców, szef EBC Mario Draghi chce przekonać ustępstwami ograniczającymi skalę interwencji.

W czwartek odbędzie się posiedzenie rady kierującej Banku. Choć nikt oficjalnie nie potwierdził, że podejmie ona decyzję o naniesieniu QE (Quantitive Easing, to znaczy luzowania ilościowego, polegającego przede wszystkim na wykupie obligacji w euro), politycy i analitycy są tego prawie pewni.

Europejski Pula Centralny rozpocznie dodruk pieniądza? Sprawdź, co może oznaczać ta decyzja

Jaki efekt?

Jak wskazują analitycy, QE doprowadziłoby również do wzrostu cen obligacji rządowych strefy euro, jak mogłoby zwiększyć zainteresowanie udziałowców większymi zakupami innych mień lub inwestycjami w praktyczną gospodarkę.

Komentator "Financial Times" Manny Roman nazwał wprowadzenie QE "metodą w uniknięcie apokalipsy w zonie euro". "Ale pakiet stymulacyjny wprowadzony (... ) wykona niefortunny precedens, ponieważ będzie dowodem na fragmentację tereny euro" - komentuje z kolei "Economist".

Ryzyko?

Podobną opinię wyraża specjalista waszyngtońskiego think tanku Brookings Institution Bavid Wessel: wraz z jednej strony "istnieje ryzyko, że kupując np. obligacje rządu Grecji EBC poniesie straty"; z drugiej, jeśli Bank "nie będzie kupował obligacji wszystkich krajów używających euro, to podważy samą ideę unii walutowej" - pisze Wessel na stronach Brookings.

Polski złocisty stabilny. W oczekiwaniu dzięki ruch Mario Draghiego

Spekulacje w tej sprawie QE potwierdził w tym tygodniu prezydent Francji Francois Hollande, który podczas poniedziałkowego spotkania z przedsiębiorcami po Pałacu Elizejskim zadeklarował, hdy "w czwartek, ECB podejmie decyzje o wykupie długu, co zapewni płynność europejskiej gospodarce i będzie sprzyjało wzrostowi gospodarczemu. " Następnie jednak jego kancelaria prostowała, iż chodziło jedynie o hipotezę, a Hollande szanuje niezależność Banku.

Jaka skala?

Największe wątpliwości budzi nie czy, ale w której skali QE pozostanie wprowadzone w strefie euro. Zwłaszcza, że zwolennikiem takiego kroku jest m. in. szef EBC Włoch Mario Draghi, który uzasadnia na niego deflacją w strefie €. W grudniu rok do odwiedzenia roku ceny w pełnym bloku spadły o 0. 2 pp., co wzbudziło obawy o wpadnięcie przy spiralę deflacyjną, która byłaby trudna do powstrzymania. Chodzi więc o osłabienie europejskiej waluty wobec dolara, natomiast także zwiększenie płynności po strefie euro.

"To lekcja, której nauczyliśmy się na przykładzie Japonii. W latach 1990-tych zaczęły w tamtym miejscu spadać ceny. To nie był problem sam w sobie, problemem było wówczas, że gdy ceny zapoczątkowały spadać, ludzie liczyli na dalsze spadki. Przestali kupować, bo czekali aż całokształt będzie jeszcze tańsze. Spadała produkcja, więc ceny jeszcze spadały, an ekonomia zwalniała coraz bardziej" - tłumaczył Draghi w wywiadzie dla "Die Zeit".

To lekcja, której nauczyliśmy się na przykładzie Japonii. Przy latach 1990-tych zaczęły w tym miejscu spadać ceny. To nie był problem sam po sobie, problemem było wówczas, że gdy ceny zapoczątkowały spadać, ludzie liczyli na dalsze spadki. Przestali kupować, bo czekali aż całość będzie jeszcze tańsze. Spadała produkcja, więc ceny jeszcze spadały, an ekonomia zwalniała coraz bardziej

Mario Draghi

Propozycja

Przeciwni całej czynności są jednak Niemcy, ponieważ to oni brali na siebie największy ciężar opłacania dotychczasowych planów pomocowych. Według niemieckiego tygodnika Spiegel, Czołgi Draghi spotkał się po zeszłą środę z kanclerz Angelą Merkel i ministrem finansów Wolfgangiem Schauble, aby przedstawić swoje propozycje, które miałyby zapobiec ponoszeniu przez Niemcy ryzyka za odmienne kraje.

Miał mężczyzna zaproponować, żeby wykup obligacji w ramach QE odrzucić odbywał miejsca według dotychczasowych zasad, w myśl wskazane jest każdy z 19 instytucji bankowych centralnych strefy euro, rozpala na siebie straty stosunkowe do wielkości gospodarki. Znaczyło to, że Bundesbank płacił za ok. jedną czwartą strat poniesionych przez EBC. Tym razem, każdy bank miałby kupować tylko osobiste papiery i brać na siebie straty z owego wynikające.

Dodatkowo bazy centralne obowiązywałby limit wykupu 20 do 25 proc. długu, a Grecja zostałaby wykluczona z tego aplikacji, bo jej obligacje nie zaakceptować spełniają krytieriów jakościowych.

Mimo to, według spekulacji medialnych, Draghi nie stanie się mógł liczyć na poparcie niemieckich przedstawicieli w radzie EBC: szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna ani członkini zarządu EBC Sabine Lautenschläger.

To nic nie da?

Wedmann, który wydaje się być także byłym doradcą kanclerz Merkel, wprost mówił, że jego zdaniem program QE nie rozwiąże problemów strefy euro, i zamiast sprzyjać wzrostowi gospodarczemu, opóźni jedynie wprowadzenie koniecznych reform.

Polski wynalazek odmienił wieprzowinę. Właśnie wchodzi na rynek

Merkel sygnalizowała jednak jednocześnie, że nie postawi weta planom Draghiego, natomiast będzie naciskać, by EBC nie zmniejszył presji na poszczególne rządy w kwestii reform strukturalnych.

Choć Draghi nie powinien dysponować więc problemów ze zdobyciem większości dla swoich ofert, to ewentualne ustępstwa w stosunku do Berlina mogą osłabić system i sprawić, że stanie się on nieefektywny.

Miliardy euro

Jeden z członków dyrektoriatu EBC Benoit Coeure powiedział w niedawnym wywiadzie, że program, by osiągnąć założone efekty, musiałby zostać wprowadzony na ogromną skalę. Nie sprecyzował jednakże, "jak dużo oznacza wystarczająco dużo", tłumacząc, że jest zależne to od wielu czynników, które ciągle są analizowane.

Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga wśród specjalistów ekonomicznych, wartość QE ma możliwość sięgnąć nawet 550 mld euro.

Tymczasem cząstka analityków powątpiewa czy QE wystarczy do podźwignięcia produkcji eurostrefy. Należy do tych propozycji Raoul Ruparel, analityk ośrodka Open Europe, który mniema, że europejskie QE odrzucić będzie miało takiego danego skutku jak jego pierwowzory z USA i Po. Brytanii, ponieważ strefa € jest na innym kroku gospodarczego cyklu. Zauważa mężczyzna, że gdy w NA JUKATAN zainaugurowano QE, średnie wydatki kredytu w okresie 10. lat wynosiły 4 proc. (w W. Brytanii trzy, 5 proc. ). Porównywalny wskaźnik dla eurostrefy wynosi 1, 5 proc.

Lewandowski: jeśli banki zażądają ubezpieczeń, doczekają się odpowiedzi państwa

Ratunek euro

"Słynna obietnica Mario Draghi’ego z 2012 r., iż EBC zrobi "wszystko, jakie możliwości trzeba dla uratowania wspólnej waluty obniżyła koszty kredytów w eurolandzie, ale odrzucić wyraziła się w poprawie wyników gospodarki, ani przyroście inflacji. Nie istnieje przekonywujących powodów, by zakładać, że tym razem będzie inaczej" – napisał Ruparel. "QE stanie się miało ograniczone korzyści gwoli gospodarki, a z kolei wysokie wydatki społeczne i polityczne natomiast także konsekwencje prawne" a mianowicie dodał.

O wpływie QE na rynki pieniężne Europy Środkowowschodniej wypowiedział się renomowany ośrodek analityczny Capital Economics. Zdaniem jego analityków, wpływ ten nie zostanie duży, choć - jakim sposobem zastrzegają analitycy CE a mianowicie wszystko będzie zależało od skali interwencji, czy przekroczy ona przewidywaną sumę 500 mld euro, na jaki to okres będzie rozłożona i na jakich warunkach stanie się realizowana.

Bilans: plan dla frankowiczów, produkcja przy górę, nowe kroki Obamy

Skutki dla nas

Na rynki finansowe Europy Centralnej i Wschodniej, QE przełoży się na 3 sposoby: w pierwszym rzędzie wzrośnie popyt na aktywa regionu ponieważ wzrost cen obligacji rządowych strefy euro skłoni inwestorów do zbilansowania portfeli inwestycyjnych po drodze zakupu innych aktywów, w tym państw z europejskich rynków wschodzących.

Innym kanałem są powiązania bankowe. Poprawa płynności w eurolandzie może skłonić banki zachodnioeuropejskie do utrzymania ryzyka finansowego ze strony ich filii w obszarze w większym zakresie i na dłużej.

Co jeszcze?

Trzecim kanałem wpływu QE w eurostrefie na Europę Środkowowschodnią jest zaufanie, którego poprawa może przełożyć się na wyższe wydatki gospodarstw domowych i firm.

O zainaugurowaniu QE EBC może ogłosić już w czwartek. Obiektem jest ożywienie popytu jak i również przeciwdziałanie deflacji. EBC zawczasu wpompowywał pieniądze do ekonomii Eurostrefy, choć nie w ramach QE.

Zapowiedzi na temat możliwości rozpoczęcia przez EBC programu QE wywołały zamieszanie na rynkach finansowych i były jednym z faktorów, pod wpływem których Narodowy Bank Szwajcarii przestał odparować wartości franka wobec €.

duże zmiany w Google. Na lepsze?  Ze świata

Duże zmiany w Google. Na lepsze? Ze świata

Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do pracy w INFORMATYKĄ. Szef Google przerwał urlop…...

Czytać..
drugi numer kwartalnika «Przekrój» po sprzedaży

Drugi numer kwartalnika «Przekrój» po sprzedaży

Powrót w rynek kultowego "Przekroju" pod koniec roku okazał się dużym sukcesem. Drugi numer kwartalnika pojawi się w poniedziałek 20 marca br. przy znacznie powiększonym nakładzie jak i również będzie mieć…...

Czytać..
draghi: EBC utrzyma niskie mieszaniny, ale prognozuje wzrost inflacji  Ze świata

Draghi: EBC utrzyma niskie mieszaniny, ale prognozuje wzrost inflacji Ze świata

Europejski Bank Centralny utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim pułapie i będzie kontynuować tzw. luzowanie ilościowe (QE). Bank skorygował w górę prognozę dotyczącą inflacji w zonie euro…...

Czytać..
doradca Trumpa: NATO «częściowo przestarzałe»

Doradca Trumpa: NATO «częściowo przestarzałe»

Doradca prezydenta Donalda Trumpa, finansista Anthony Scaramucci, który reprezentuje prezydenta elekta USA na Światowym Forum internetowym Ekonomicznym w Davos, mówił, odnosząc się do uwag Trumpa na temat NATO, że Sojusz jest…...

Czytać..
donald Trump o sankcjach względem Rosji

Donald Trump o sankcjach względem Rosji

Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział „Wall Street Journal”, że jest otwarty na zniesienie sankcji względem Rosji. Może zarazem odstąpić od uznawania polityki „jednych Chin” jeśli Pekin nie zerwie z praktykami, które osłabiają amerykańską…...

Czytać..
dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar - notowania. Wpływ danych empirycznych z rynku pracy USA

Dolar kosztuje mniej niż 4 złociste – to najniższy poziom amerykańskiej waluty od dużej liczby miesięcy. Powód? Nieoczywisty. Albowiem piątkowe dane z rynku roboty w USA miały wspierać notowania dolara.…...

Czytać..