Ministrowie Polski i Niemiec na temat Nord Stream 2. "To poważny projekt polityczny"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Ministrowie Polski i Niemiec na temat Nord Stream 2. "To poważny projekt polityczny"
Emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest stricte gospodarczy  Ze świata

Projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 nie wydaje się ściśle gospodarczy, ale wydaje się to poważny projekt polityczny – powiedziała w poniedziałek w Berlinie polska minister przedsiębiorczości i transportu Jadwiga Emilewicz. To, że jest to także projekt polityczny, przyznał minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier.

W Berlinie utrzymuje pierwsze polsko-niemieckie forum gospodarcze. W jego kuluarach, po rozmowie z dziennikarzami, Emilewicz podkreśliła, że w Polsce dyskusja na temat Nord Streamu "nie jest dyskusją zamkniętą".

- Utrzymujemy, że według nas nie jest to projekt gospodarczy stricte, ale jest to zauważalny projekt polityczny – powiedziała.

USA nie wykluczają sankcji za Nord Stream 2. "To zawsze opcja"

"Mamy też transakcja polityczny"

Do budowy podmorskiej magistrali na dnie Bałtyku odniósł się też wcześniej minister gospodarki i ciepła Peter Altmaier.

Przyznał, że "jest to nie tylko projekt gospodarczy, ale w Europie zdecydowaliśmy się przed dużej liczby laty sprywatyzować infrastrukturę gazową, i o tym, które gazociągi są budowane, decyduje nie państwo, a prywatni inwestorzy".

- Posiadamy też interes polityczny i ten interes polityczny powinien zostać powiązany z tym prywatnym projektem Nord Stream 2 i polega to za zakupach grupowych, że dywersyfikujemy (dostawy - red. ) - powiedział.

Minister Emilewicz podkreśliła, że kompromis (dyrektywa gazowa - red. ) przyjęty w ostatnich tygodniach, "w pewnym stopniu" otwiera drogę do dalszej debaty. - Wiemy, że tenże projekt także biznesowo nie zaakceptować jest w pełni domknięty, zatem, że przebieg gazociągu pod Bałtykiem nie jawi się być ostatecznie zatwierdzony przez państwa, przez jakich teren ma przebiegać – powiedziała.

Altmaier przyznał, że projekt od zaczątku był "kontrowersyjny", ale zostały też zezwolenia (na tej budowę - red. ) w Rosji, Finlandii, przy Szwecji, w Niemczech. - Nie ma jeszcze zgody Danii i pokazuje to, że gospodarka rynkowa funkcjonuje - przekonywał.

"Jak stare, dobre małżeństwo"

20 lutego ambasadorowie krajów członkowskich przy UE poparli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Prognozuje on, że podmorskie partii gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego unijnego trzeciego pakietu energetycznego.

- My dbamy nie tylko o własny własny interes narodowy po tym obszarze, ale także dbamy o bezpieczeństwo Ukrainy – zapewniła szefowa MPiT. - Tutaj różnimy się zdaniami, ale jesteśmy jak na przykład stare, dobre małżeństwo przy stosunkach polsko-niemieckich; czasami dzierży pewne obszary, gdzie powinniśmy się różnić i pozostaniemy te różnice akcentować i podkreślać – podsumowała.

Minister Altmaier - wyjaśniając powody budowy Nord Stream2- powiedział, że w następnych dziesięcioleciach Niemcy będą potrzebowały o "wiele więcej gazu niż dotąd", bo wracają od produkcji prądu elektrycznego w elektrowniach węglowych jak i również zamykają elektrownie atomowe.

Do tego - tłumaczył - ze względu w wyczerpywanie się złóż, spadają dostawy gazu z Holandii i W. Brytanii. To zaś oznacza, że Rfn potrzebują więcej gazu zza UE.

Głównie z Rosji

Altmaier przyznał, że większość gazu na sektorze niemieckim pochodzi "dotychczas" spośród Rosji. Ocenił jednak, iż "relacje dostaw są bezpieczne od ok. 40 lat".

Jeszcze więcej gazu drogą morską. Zielone blask z Brukseli dla schematów Polski

- Chcemy, jeśli mamy importować więcej gazu, także dywersyfikować (dostawy gazu - red. ). Dlatego też będziemy tworzyć w Niemczech terminale LNG. Taki terminal LNG jest już w Polsce. (... ) W Niemczech w trakcie najbliższych 2-3 lat wybudujemy co najmniej jeden terminal - deklarował.

Odniósł się do obaw Ukrainy dotyczących powstaniem Nord Stream 2. Ukraina obawia się, że po zakończeniu wybudowania biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego gazociągu, Rosja ograniczy przesyłanie gazu rurociągami przez ukraińskie terytorium.

- Istnieją uzasadnione interesy ochrony Ukrainy, a także Polski wobec Rosji i owe interesy nie polegają na tym, by żaden gaz nie pochodził z Rosji, by był dostarczany z USA przez terminale LNG, lecz te interesy Ukrainy, mówi mi to też ukraiński minister spraw zagranicznych (Pawło - red. ) Klimkin, szef Naftohazu, twierdzi mi to (prezydent Petro - red. ) Poroszenko, polega na tym, żeby przez Ukrainę w dalszym ciągu odbywał się tranzyt gazu - dodał Altmaier.

Przypomniał, że Ukraina ma umowę z Rosją i że ta umowa wygasa z końcem roku.

- Niemcy znacznie popierają Ukrainę, jeśli idzie o odnowienie i rozszerzenie tej umowy. Będzie wówczas oznaczać konieczność modernizacji ukraińskiej sieci gazowej, trzeba rozmawiać o tym, ile gazu można będzie przesyłać tąże rurą tranzytem w przyszłości i w tej sytuacji doprowadziłem do bezpośrednich rozmów między Rosją an Ukrainą. Te rozmowy zaczęły się tutaj w lipcu przeszłym roku w tym ministerstwie, w tym momencie są prowadzone w Brukseli i celem jest, żeby po ukraińskich wyborach prezydenckich doprowadzić do zawarcia takiej umowy między Ukrainą zaś Rosją, która, miejmy wiarę, będzie dotyczyć także interesów Polski - powiedział.

Poparcie dla dyrektywy gazowej

W poniedziałek komisja przemysłu, badań naukowych i siły Parlamentu Europejskiego poparła nowelizację dyrektywy gazowej, która odnosi się do gazociągu Nord Stream 2. W głosowaniu 33 eurposłów było za, 8 - przeciw.

Teraz projekt trafi pod głosowania na sesji plenarnej PE. Posiada się ono odbyć czterech kwietnia.

Nowe regulacje będą jeszcze musiały zdobyć oficjalne poparcie ministrów ds. energii krajów UE. Te dwie zgody – PE i Rady UE a mianowicie będą oznaczały, że nowelizacja dyrektywy stanie się unijnym uprawnieniem.

Po przyjęciu dokumentu przez PE i Konferencję UE będzie on musiał zostać oficjalnie przetłumaczony w wszystkie języki UE, zaś potem opublikowany w dzienniku urzędowym UE. Nowe uprawnienie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w tym dzienniku. Później kraje UE będą miały 9 miesięcy na wdrożenie nowych regulacji do swojego prawa. Regulacje będą jednak obejmowały gazociągi od momentu wejścia w życie nowego uprawnienia. Unijni dyplomaci uważają, iż dyrektywa może wejść przy życie w połowie 2019 roku.

Prace morzem nowelizacją dyrektywy w Radzie UE (która skupia kraje członkowskie) toczyły się przez wiele miesięcy bez żadnych postępów. Propozycje były blokowane przez kraje niechętne dyrektywie, w tym Niemcy, które są zaangażowane w skład Nord Stream 2. Zwrot i kompromis udało się osiągnąć w lutym.

Projekt nowelizacji przewiduje, iż podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego unijnego trzeciego pakietu energetycznego. W przypadku przekroju Nord Stream 2, który będzie przebiegał również prócz wodami terytorialnymi Niemiec, wzory prawne jego funkcjonowania są musiały zostać wynegocjowane między Berlinem i Moskwą. Część dyplomatów, w tym wraz z Polski, podkreśla jednak, że wynik tych negocjacji będzie musiał opierać się na unijnym prawie, nad im czuwać będzie Komisja Europejska.

- Zagłosowaliśmy zbyt przejrzystym unijnym rynkiem gazu, do którego wszystkie firmy muszą grać według tych samych reguł. Tylko na jakimś rynku konsumenci nie pozostaną narażeni na ceny dyktowane przez monopolistę czy dzięki zakręcanie przez niego kurka z gazem w środku zimy. Dzięki dzisiejszemu głosowaniu jesteśmy krok bliżej takiego rynku. Teraz czas dzięki ostateczne rozstrzygnięcie na sesji plenarnej - powiedział w poniedziałek europoseł Jerzy Buzek (PO), sprawozdawca tej instrukcje i przewodniczący komisji przemysłu.

Rola Komisji Europejskiej w procesie negocjacji jest wzmocniona i jeśli wyniki rozmów krajów nie będą zdaniem KE zgodne z unijnym prawem, to będzie ona mogła odmówić akceptacji umowy i przejąć rokowania.

Nord Stream 2

Zgodnie z obecnym schematem łączący Rosję z Niemcami Nord Stream 2 ma być gotowy na koniec 2019 roku, jednak wiele wskazuje na to, że swoim budowa może się opóźnić.

Problemem dla Rosjan jest brak zgody dzięki budowę ze strony Danii, co może spowodować przymus położenia rurociągu na po części alternatywnej trasie. To być może z kolei oznaczać jakie możliwości najmniej rok opóźnienia.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu przy budowie Nord Stream 2 jest pięć zachodnich spółek energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Źródło: PAP Przebieg Nord Stream 2

elżbieta Rafalska o luce płacowej na rynku pracy

Elżbieta Rafalska o luce płacowej na rynku pracy

Kobiety powinny być odważniejsze w kwestii oczekiwań płacowych - uważa Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej. Jej w mniemaniu, choć tzw. luka płacowa zmniejszyła się, wciąż narasta…...

Czytać..
elon Muska na Twitterze - zabawne komentarze i żarty

Elon Muska na Twitterze - zabawne komentarze i żarty

Być jak Elon Musk – rozwijać nie jedną, zaś trzy firmy, wspierać parę kolejnych, planować kolonizację kosmosu i… rzucać żartami na Twitterze. Jedni widzą przy nim geniusza, inni szaleńca, ale w serwisach…...

Czytać..
ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

Ekspert: podatek bankowy w Naszym narodzie 10 razy wyższy niż w Niemczech

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego…...

Czytać..
eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd  Pieniądze

Eksperci ostrzegają frankowiczów: upadłość konsumencka to droga donikąd Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..

Ekonomiści stawiają na obniżkę stóp. Kredytobiorcy już mogą odpocząć Informacje

Ekonomiści prawidłowo twierdzą, że jutro Podpowiedź Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych, które już teraz są w historycznie niskim poziomie. Wątpliwość brzmi tylko, jak prawdziwe będzie to cięcie. Klienci…...

Czytać..
efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo  Ze świata

Efekt Brexitu. Bogaci imigranci zaprzestaną płacić za obywatelstwo Ze świata

Londyn do niedawna przyciągał rekordową liczbę milionerów. Setki tysięcy zamożnych inwestorów przelewało swe pieniądze w zamian za "złote wizy", które dawały im prawo do egzystencji w Ue. Brexit ma możliwość zablokować ten…...

Czytać..