Iran chce spotkania z mocarstwami ws. amerykańskich sankcji

  • Dom
  • Ze swiata
  • Iran chce spotkania z mocarstwami ws. amerykańskich sankcji
Iran chce spotkania z Grupą 51 ws. przedłużenia amerykańskich sankcji  Ze świata

Iran zaapelował w sobotę do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini o organizację spotkania z sześcioma mocarstwami w związku z przedłużeniem amerykańskich sankcji wobec Teheranu. Iran uważa, że narusza to porozumienie nuklearne.

W liście do Mogherini irański minister spraw cudzoziemskich Mohammad Dżawad Zarif wezwał do "spotkania wspólnej komisji, co przewiduje umowa nuklearna, (... ) w związku z ostatnimi działaniami USA" dotyczącymi odnowienia sankcji a mianowicie podała państwowa telewizja.

W sprawie programu jądrowego

PKN Orlen z umową na ropę wraz z Iranu

Mogherini odpowiada zbytnio kontakty między Iranem natomiast sześcioma mocarstwami, z jakimi Teheran porozumiał się przy sprawie ograniczania swojego aplikacji jądrowego, czyli z AMERYCE, Rosją, Chinami, Francją, Duża Brytanią i Niemcami.

W czwartek prezydent USA Barack Obama postanowił pozwolić, aby przedłużenie o 10 lat obowiązywania ustawy o sankcjach wobec Iranu (Iran Sanctions Act, ISA) weszło w życie bez jego podpisu. Na początku grudnia opowiedział się za tym Senat, a w listopadzie tak samo zagłosowała Izba Reprezentantów.

Złamanie umowy

Przedstawiciele irańskich władz, głównie przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei i prezydent Hasan Rowhani, uznali to za złamanie umowy w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawarto ją w lipcu 2015 roku; przewiduje ona, że Iran zrezygnuje z dążenia do odwiedzenia uzyskania broni nuklearnej.

Putin najpotężniejszym człowiekiem na świecie według "Forbesa". Ujrzyj zestawienia

Dzięki porozumieniu, które weszło w życie przy styczniu 2016 roku, część międzynarodowych sankcji wymierzonych po Iran została zniesiona. Jednak Teheran, który według ONZ przestrzega swych zobowiązań dotyczących ograniczania programu atomowego, oskarża USA o utrudnianie jemu normalizacji stosunków gospodarczych, przede wszystkim bankowych, z resztą otoczenia.

Waszyngton zawiesił sankcje wobec Teheranu związane z jego programem atomowym, ale podtrzymuje wiele innych, związanych z łamaniem praw człowieka, wspieraniem terroryzmu na Bliskim Wschodzie czy programem rakiet balistycznych.

Amerykańskie sankcje są wymierzone w sektory bankowy, energetyczny i obronny. Zatem porozumienie nuklearne okazało się mniej obiecujące niż wówczas, na co liczył Iran.

W umowie zapisano, że Iran lub jeden z krajów Grupy 5+1 będzie mógł się zwrócić o zorganizowanie spotkania "wspólnej komisji", która miałaby sprawdzić ewentualne złamanie umowy.

iPhone 8 - co na temat nim wiemy?

IPhone 8 - co na temat nim wiemy?

Dzięki nowemu, laserowemu sensorowi, tegoroczny iPhone "może mieć jakiś rodzaj rozpoznawania twarzy czy gestów", napisała firma analityczna Cowen and Company w notatce do swoich klientów. Czego nadal możemy spodziewać się na…...

Czytać..
inwestycje prywatne w Polsce na rewizji GUS. Rząd dzierży problem

Inwestycje prywatne w Polsce na rewizji GUS. Rząd dzierży problem

Wszyscy cieszyliśmy się, kiedy GUS podał we wstępnym odczycie, że środki na inwestycje wzrosły przy IV kw. 2017 r. o 11, 3 proc. Pisaliśmy wtedy, że nasz kraj gospodarka jedzie…...

Czytać..
internet prawem człowieka  jest rezolucja ONZ

Internet prawem człowieka jest rezolucja ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję (niemającą aczkolwiek mocy prawnej), która potępia państwa zakłócające dostęp do odwiedzenia internetu swoim obywatelom. Organizacja uznaje, że ludzie powinny mieć te same prawa serwisie randkowym…...

Czytać..
instagram dodał dwie nowe funkcje

Instagram dodał dwie nowe funkcje

Instagram dodał funkcję, która informuje o tymże, kiedy dany użytkownik używał ostatnim razem aplikacji. Jednakowo Facebook robi w swoich innych aplikacjach: Messengerze bądź WhatsApp. Z tą niezgodnością, że Instagram nie pokazuje wszystkim…...

Czytać..

Inflacja zwolniła. «Dane GUS zdejmują trochę presję z RPP» Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
indeks mWIG40 na GPW. Tam hossa może trwać dłużej

Indeks mWIG40 na GPW. Tam hossa może trwać dłużej

Nasze średniaki, to znaczy firmy z indeksu mWIG40, w zeszłym roku urosły o 19 proc. W tym roku już o 17 proc., czyli lepiej niż najbardziej znaczne polskie tuzy z WIG20.…...

Czytać..