Temat: Ogromna Brytania

Holandia odrzuca oskarżenia Belgii co do fipronilu  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" regulace na świecie

Holandia odrzuciła oskarżenia Belgii o to, że choć o skażeniu jaj fipronilem wiedziała wcześniej, to nie poinformowała o tym sąsiada. Komitet Europejska zaapelowała w czwartek, by w tej sytuacji kraje przestały wzajemnie przerzucać się oskarżeniami. Tymczasem pozostały kraj, tym razem Ogromna Brytania informuje, że dziesiątki tysięcy skażonych jaj trafiło tam do sprzedaży.

Minister rolnictwa Belgii Denis Ducarme podczas środowej debaty w belgijskim parlamencie w temat skandalu związanego ze skażeniem jaj powiedział, że belgijska agencja bezpieczeństwa pokarmu ma oficjalne dokumenty, które wskazują na obecność fipronilu w holenderskich jajach pod spodem koniec listopada 2016 r.. Minister zwrócił się pisemnie o wyjaśnienia do holenderskiego resortu rolnictwa. Zaznaczył też, że rozmawiał w naszej sprawie z komisarzem UE ds. rolnictwa Philem Hoganem, "który - jak się wydaje - miał obecnie te informacje".

Holandia odbija piłeczkę

Afera jajeczna w Europie. Ceny w naszym kraju rosną

Władze Holandii zaprzeczyły jednak podanym za pośrednictwem Belgię informacjom, które proponują, że w listopadzie ubiegłego roku ukrywały skażenie jaj fipronilem. Szef holenderskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności Rob van Lint przyznał przy holenderskich mediach, że otrzymał informacje na ten rzecz, ale nie stwierdzono wypadku dla zdrowia ludzi. Jakim sposobem podkreśla portal Politico, nie zaakceptować wiadomo jednak, dlaczego van Lint nie podzielił się tymi informacjami z Belgami.

KE zaapelowała przy czwartek, żeby kraje przestały się wzajemnie obwiniać. a mianowicie Dla Komisji Europejskiej ochrona zdrowia i kwestie związane z bezpieczeństwem żywności są priorytetowe mimo wszystko też w celu tego podchodzimy. Teraz jest czas, by działać dobitnie, w skoordynowany i transparentny sposób, a nie angażować się w jakiejkolwiek symetryczne oskarżanie się. Tego oczekują mieszkańcy UE - mówił rzecznik KE Daniel Rosario. Jak dodał, państwa członkowskie są przede wszystkim odpowiedzialne za śledztwo w tej sprawie i podjęcie akuratnych działań, a KE zostanie je w tym popierać.

Potrzebna dyskusja

Rosario zaznaczył, że KE jest również gotowa przedyskutować sprawę w poziomie politycznym z państwami członkowskim, żeby wciągnąć wnioski ze skandalu i opcjonalnie poprawić system działania przy takich wypadkach.

Odparł też zarzuty, że KE wiedziała o zagrożeniu gwoli zdrowia mieszkańców UE przed 20 lipca. - 6 lipca Belgia zwróciła się o informacje (w sprawie fipronilu) do Holandii przez system wymiany informacji odnośnie do oszustw związanych z strawą. Komisja Europejska nie była w to zaangażowana, ponieważ był to kontakt między dwoma państwami. W ramach systemu wymiany informacji odnoszących się zagrożenia dla zdrowia Belgia poinformowała KE o sytuacji 20 lipca. Komisja poinformowała wtedy inne kraje UE o problemie - wyjaśnił.

Afera jajeczna

VAT na żywność w celu zmiany? Resort nie usuwa

1 sierpnia belgijska filia AFSCA po raz 1-wszy publicznie odniosła się w celu tej kwestii. Poinformowała, iż produkowane w tym państwie jajka mogą zawierać groźne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji - fipronilu. Później okazało się, że AFSCA odnalazła substancję w jajkach już na początku czerwca i przez prawie dwa miesiące nie poinformowała na temat tym opinii publicznej oraz nie przekazała informacji do centrum ostrzegania Komisji Europejskiej. Skażone jaja odnaleziono też w Holandii.

W Europie zamknięto setki farm a sprzedaż kilkudziesięciu mln jaj została wstrzymana.

Zdaniem KE, jeśli okazałoby się, że Belgia nie zaakceptować dopełniła obowiązku niezwłocznego poinformowania władz europejskich o zagrożeniu sanitarnym, istnieje możliwość wszczęcia przeciw temu krajowi procedury na temat naruszenie prawa. KE wiedzie obecnie postępowanie mające wyłożyć, czy władze Belgii przedstawiały informacje na bieżąco.

Gdzie dotarły jajka?

Modyfikowane łososie idą jak świeżutkie bułeczki. Konsumenci nie znają, że je jedzą

Jaja zawierające szkodliwą substancję trafiły też do Niemiec, a po ujawnieniu tych faktów niemieckie władze wyraziły rozczarowanie z ewidentnego opóźnienia poprzez Belgię informacji o skażeniu. Z informacji KE powstaje, że sprawa skażonych jaj może dotyczyć siedmiu państwa: oprócz Belgii, Holandii jak i również Niemiec, skażone jaja zdołały też trafić do, Francji, Szwecji i Szwajcarii.

W czwartek Brytyjska Agencja ds. Standardu Żywności (FSA) poinformowała, że do Wielkiej Brytanii trafiło z Holandii w porządku. 700 tys. jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil. Jak na przykład podkreślono, nie stanowią dane kabiny prysznicowe jednak poważnego zagrożenia na rzecz zdrowia.

Według innych szacunków na brytyjski sektor miało trafić zaledwie 21 tys. skażonych jaj, jednak później FSA zweryfikowała łańcuchy dostaw największych supermarketów jak i również liczbę jaj, które potencjalnie mogą być skażone owadobójczym środkiem przeciwko wszom jak i również pchłom.

FSA zaznaczyła jednocześnie, że ta ilość "jest bardzo mała" i wynosi zaledwie 0, 007 proc. wszystkich jaj spożywanych w Wielkiej Brytanii przy ciągu roku, więc jest "bardzo mało prawdopodobne, aby istniało poważne ryzyko na rzecz zdrowia publicznego".

Trujący fipronil

Polacy jedzą więcej miodu. Choć mocno podrożał

AFSCA opublikowała w środę wykaz zawierający numery seryjne jaj, które nie nadają się do spożycia. Badania przeprowadzono wśród 86 producentów. W jednym wypadku wykazały, że jaja zawierały fipronil o stężeniu przekraczającym europejskie normy bezpieczeństwa.

W przypadku spożycia poprzez człowieka dużych ilości fipronilu może on być niezdrowy dla nerek, wątroby jak i również tarczycy. Światowa Organizacja Stanu zdrowia (WHO) klasyfikuje go w charakterze substancję "umiarkowanie toksyczną", być może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Jego stosowanie jest zakazane w hodowli zwierząt po celach spożywczych.

Jednocześnie naszego kraju resort rolnictwa poinformował przy poniedziałek, że skażone jajka nie były wysyłane do Polski. Jak do tej pory - jeżeli chodzi o miejsca najbliżej polskiej granicy - jajka wykryto w mieście Vrbove kółko Pieszczan na południowym zachodzie Słowacji.

Hiszpania o punkt od stopnia «śmieciowego» Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej zbyt Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie wydaje się być gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną  Tech

Hakerzy najchętniej atakują przez pocztę elektroniczną Tech

Poczta elektroniczna jest najpopularniejszym pośród hakerów celem ataków w firmy i organizacje, za sprawą którego mogą oni dystrybuować szkodliwe oprogramowanie i wyłudzać dane użytkowników - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Proofpoint.…...

Czytać..
gUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury  Pieniądze

GUS: w październiku wzrosło przeciętne wynagrodzenie oraz emerytury Pieniądze

3, 6 proc. a mianowicie o tyle wzrosło przeciętne wynagrodzenie w październiku przy porównaniu do ubiegłego roku. Pracownicy sektora przedsiębiorstw zarabiali w minionym miesiącu przeciętnie 4259, 37 zł. W październiku wzrosła również…...

Czytać..
grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii KHW potrzebuje ok. 700 mln  Surowce

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii KHW potrzebuje ok. 700 mln Surowce

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..

Grabowski chce przyspieszyć prace nad ustawą łupkową. Woźniak: ustawa jest już gotowa Informacje

- Przyszedłem do odwiedzenia pracy m. in. na to, by przyspieszyć prace nad ustawą łupkową - deklaruje w rozmowie z tygodnikiem Bloomberg Businessweek minister środowiska Maciej Grabowski. a mianowicie Ustawa jest…...

Czytać..
gospodarka Rosji na krawędzi  Ze świata

Gospodarka Rosji na krawędzi Ze świata

Gazprom pragnie negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada Na zbyt trafią wyjątkowe kamienie. Diamenty będzie można kupić poprzez internet Podejrzane turbiny na Krymie. Nikt się do odwiedzenia nich nie przyznaje Teledysk wyśmiewający…...

Czytać..