Temat: Chorwacja

Bałkany. Widmo wojny handlowej naokoło chorwackich opłat importowych  Ze świata

  • Europa się zbroi. Gripeny schodzą na pniu
  • Słodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miasta
  • Prezydent Chorwacji wzywa premiera do ustąpienia. Bowiem nie ożywił gospodarki
  • Chorwacja anuluje długi najuboższym. “Bezprecedensowe i wyjątkowe posunięcie”
  • Chorwacja walczy z zaległymi pensjami. Publikuje "listę wstydu"

Serbia, Macedonia, Czarnogóra a także Bośnia i Hercegowina zażądały w poniedziałek od Chorwacji cofnięcia decyzji o drastycznym podwyższeniu opłat nakładanych na importowane owoce i jarzyny. Inaczej zagroziły krokami odwetowymi.

Spotkanie przedstawicieli czwórki krajów, na którym zadecydowano o postawieniu ultimatum władzom w Zagrzebiu, odbyło się w Sarajewie. Nie czekając na wspólnie uzgodnione kroki, Serbia już zaostrzyła kontrole produktów rolno-spożywczych importowanych spośród Chorwacji.

Spór o żywność

Koniec szczytu państw Trójmorza. "Budował niezwykle potrzebną więź"

Ultimatum jest reakcją na ogłoszone w ub. miesiącu przez Chorwację przy szczycie sezonu nowe zapłaty za wydawanie certyfikatów fitosanitarnych dla importowanych owoców i warzyw. Wzrosły one z równowartości 12 do 270 euro za ciężarówkę.

Zagrzeb twierdzi, że chód ten wynika z unijnych standardów bezpieczeństwa żywności jak i również nie miał zaszkodzić gospodarkom czwórki krajów, choć wówczas właśnie one są głównymi eksporterami owoców i warzyw do Chorwacji.

Serbski wicepremier odpowiadający za handel zagraniczny Rasim Ljajić zapewnił, że sąsiedzi Chorwacji nie zaakceptować chcą wojny handlowej, ale ostrzegł, że podjęte pozostaną działania odwetowe, jeśli do końca tygodnia władze w Zagrzebiu nie wrócą do odwiedzenia poprzednich stawek.

Sprzeczne z unijnym standardem

Chorwacja chce współpracować z Polską. W sprawie gazu

- W sensie gospodarczym owe kroki są całkowicie protekcjonistyczne. W sensie politycznym są populistyczne i nie da się ich usprawiedliwić. Nie zaakceptować są w duchu dobrosąsiedzkich relacji - powiedział Ljajić dziennikarzom po spotkaniu po Sarajewie.

Serbia, Macedonia, Czarnogóra oraz Bośnia jak i również Hercegowina twierdzą, że taryfy wprowadzone przez Chorwację, która należy do Unii Europejskiej, będą sprzeczne z ich porozumieniami przedakcesyjnymi z UE, gwarantującymi równy dostęp do targów zbytu. Z tego powodu czwórka krajów zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję.

Macedonia i Czarnogóra zapowiedziały złożenie dzięki Chorwację skarg do Ogólnoświatowej Organizacji Handlu (WTO).

Ochrona własnych rolników

Lepsze prognozy wzrostu dla naszego regionu

Chorwacki minister rolnictwa Tomislav Toluszić wyraził wiarę na rozwiązanie sporu "w ciągu tygodnia albo dwóch, gdy tylko się przekonamy, w czym leży problem". Zaprosił przedstawicieli czwórki państw na spotkanie w Zagrzebiu, jego zdaniem mogłoby się ono odbyć 14 sierpnia. Zaznaczył, że nowe stawki dotyczą wszystkich krajów nienależących do UE.

W odpowiedzi na to wicepremier i minister handlu zagranicznego Bośni i Hercegowiny Mirko Szarović oświadczył: - Chorwacja nie importuje malin z Trynidadu i Tobago, jedynie z Serbii oraz Bośni.

Według ekonomistów, dzięki których powołuje się AP, krok Chorwacji był podyktowany chęcią ochrony własnych rolników przed tańszym importem. Lecz znaleźć odwrotne skutki, o ile w odpowiedzi partnerzy handlowi Chorwacji będą blokować eksport rolno-spożywczy z tego państwa.

cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr wprowadza dwie strefy czasowe

Cypr po raz pierwszy w swojej historii podzieli kraj w dwie strefy czasowe. Pod koniec października Grecy cypryjscy przejdą na czas zimowy, a Turcy cypryjscy zostaną tuż przy czasie letnim.…...

Czytać..
cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania  Surowce

Cena ropy blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad jednej proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC będą już przygotowane do spotykania w Wiedniu…...

Czytać..
biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Biedronka zmaga się z deficytem ludzi do pracy

Portugalski właściciel Biedronki weseli się z coraz lepszych wyników finansowych największej po Polsce sieci dyskontów jak i również planuje kolejne inwestycje. Jednakże w końcu przyznał, hdy firma ma problem z pozyskiwaniem…...

Czytać..
bariery rozwoju planu elektromobilności  Moto

Bariery rozwoju planu elektromobilności Moto

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
banki odkryły Ukraińców. Dwa miliony potencjalnych klientów

Banki odkryły Ukraińców. Dwa miliony potencjalnych klientów

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
bank Japonii, Anglii i Fed - co przedstawią w tym tygodniu

Bank Japonii, Anglii i Fed - co przedstawią w tym tygodniu

Kluczowe gwoli zachowania rynków finansowych pozostaną w najbliższych dniach decyzje władz monetarnych w Japonii (wtorek nad ranem), Wlk. Brytanii (czwartek) i Rezerwy Federalnej (środa), z czego uwaga inwestorów najmocniej zwrócona będzie na działania…...

Czytać..