Temat: Chorwacja

Bałkany. Widmo wojny handlowej naokoło chorwackich opłat importowych  Ze świata

  • Europa się zbroi. Gripeny schodzą na pniu
  • Słodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miasta
  • Prezydent Chorwacji wzywa premiera do ustąpienia. Bowiem nie ożywił gospodarki
  • Chorwacja anuluje długi najuboższym. “Bezprecedensowe i wyjątkowe posunięcie”
  • Chorwacja walczy z zaległymi pensjami. Publikuje "listę wstydu"

Serbia, Macedonia, Czarnogóra a także Bośnia i Hercegowina zażądały w poniedziałek od Chorwacji cofnięcia decyzji o drastycznym podwyższeniu opłat nakładanych na importowane owoce i jarzyny. Inaczej zagroziły krokami odwetowymi.

Spotkanie przedstawicieli czwórki krajów, na którym zadecydowano o postawieniu ultimatum władzom w Zagrzebiu, odbyło się w Sarajewie. Nie czekając na wspólnie uzgodnione kroki, Serbia już zaostrzyła kontrole produktów rolno-spożywczych importowanych spośród Chorwacji.

Spór o żywność

Koniec szczytu państw Trójmorza. "Budował niezwykle potrzebną więź"

Ultimatum jest reakcją na ogłoszone w ub. miesiącu przez Chorwację przy szczycie sezonu nowe zapłaty za wydawanie certyfikatów fitosanitarnych dla importowanych owoców i warzyw. Wzrosły one z równowartości 12 do 270 euro za ciężarówkę.

Zagrzeb twierdzi, że chód ten wynika z unijnych standardów bezpieczeństwa żywności jak i również nie miał zaszkodzić gospodarkom czwórki krajów, choć wówczas właśnie one są głównymi eksporterami owoców i warzyw do Chorwacji.

Serbski wicepremier odpowiadający za handel zagraniczny Rasim Ljajić zapewnił, że sąsiedzi Chorwacji nie zaakceptować chcą wojny handlowej, ale ostrzegł, że podjęte pozostaną działania odwetowe, jeśli do końca tygodnia władze w Zagrzebiu nie wrócą do odwiedzenia poprzednich stawek.

Sprzeczne z unijnym standardem

Chorwacja chce współpracować z Polską. W sprawie gazu

- W sensie gospodarczym owe kroki są całkowicie protekcjonistyczne. W sensie politycznym są populistyczne i nie da się ich usprawiedliwić. Nie zaakceptować są w duchu dobrosąsiedzkich relacji - powiedział Ljajić dziennikarzom po spotkaniu po Sarajewie.

Serbia, Macedonia, Czarnogóra oraz Bośnia jak i również Hercegowina twierdzą, że taryfy wprowadzone przez Chorwację, która należy do Unii Europejskiej, będą sprzeczne z ich porozumieniami przedakcesyjnymi z UE, gwarantującymi równy dostęp do targów zbytu. Z tego powodu czwórka krajów zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję.

Macedonia i Czarnogóra zapowiedziały złożenie dzięki Chorwację skarg do Ogólnoświatowej Organizacji Handlu (WTO).

Ochrona własnych rolników

Lepsze prognozy wzrostu dla naszego regionu

Chorwacki minister rolnictwa Tomislav Toluszić wyraził wiarę na rozwiązanie sporu "w ciągu tygodnia albo dwóch, gdy tylko się przekonamy, w czym leży problem". Zaprosił przedstawicieli czwórki państw na spotkanie w Zagrzebiu, jego zdaniem mogłoby się ono odbyć 14 sierpnia. Zaznaczył, że nowe stawki dotyczą wszystkich krajów nienależących do UE.

W odpowiedzi na to wicepremier i minister handlu zagranicznego Bośni i Hercegowiny Mirko Szarović oświadczył: - Chorwacja nie importuje malin z Trynidadu i Tobago, jedynie z Serbii oraz Bośni.

Według ekonomistów, dzięki których powołuje się AP, krok Chorwacji był podyktowany chęcią ochrony własnych rolników przed tańszym importem. Lecz znaleźć odwrotne skutki, o ile w odpowiedzi partnerzy handlowi Chorwacji będą blokować eksport rolno-spożywczy z tego państwa.

brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Brexit wywoła duży wstrząs w rynkach

Obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, jest więc sporo rzeczy do załatwienia. Jedno jest jednak pewne. Z powodu Brexitu, sfera bankowa, a szerzej – międzynarodowy sektor finansowy, zapewne…...

Czytać..
brexit spowodowała polityka banków centralnych

Brexit spowodowała polityka banków centralnych

Cieszą was niskie stopy procentowe? Nie powinny. To między innymi właśnie polityka banków centralnych doprowadziła do gniewu Anglików. Polityka, która faworyzuje zasobnych, a nie pomaga biednym - uważa główny analityk…...

Czytać..

Branża budowlana w tarapatach. Ceny mieszkań w dół, ale jak je kupić? Informacje

Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały…...

Czytać..
borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

Borowski: premier nie rozumie tegoż, co się dzieje w Europie

"Zastanawiają się, czy ideowo zostanie dobrze". Kalisz o działaniach policji "Bardzo groźna sytuacja". Napieralski o sporze prezydenta z szefem dyplomacji Celiński: kultury będą się przekładać, nikt tego nie zatrzyma "Hasło…...

Czytać..
bMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

BMW X4 - SUV Coupe, test, cena, kontrowersje, design

Gdy nowe BMW X4 miało swoją premierę, jedni dziennikarze pisali na temat "miesiącach wyczekiwania", inni na temat "dobrej wiadomości, czyli ukończeniu produkcji X4 i złej, czyli... pojawieniu się nowszej generacji", jeszcze inni…...

Czytać..
black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Black Friday 2018 - spis sklepów i promocji - Zalando, eobuwie

Wielkie święto zakupów, innymi słowy Black Friday już dzisiaj. Wiele sklepów włączyło się w tegoroczną akcję. Przyciągające promocje znajdziemy zarówno przy popularnych sieciówkach, jak również w wielu sklepach internetowych. Niektóre…...

Czytać..